Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smartfon radzi zwolnić

oprac. S
Dzięki radiom CB i specjalnym aplikacjom na smartfony, kierowcy przechytrzyli fotoradary. Czy jednak poradzą sobie z odcinkowym pomiarem prędkości?

<!** Image 3 align=none alt="Image 206038" sub="Teraz odcinkowy pomiar prędkości jest testowany w okolicach Bydgoszczy (zdjęcie wykonano na ulicy Armii Krajowej pod miastem), a docelowo ma się pojawić w 29 miejscach w Polsce [Fot. Dariusz Bloch]">Dzięki radiom CB i specjalnym aplikacjom na smartfony, kierowcy przechytrzyli fotoradary. Czy jednak poradzą sobie z odcinkowym pomiarem prędkości?

Jak podała Inspekcja Transportu Drogowego, mimo wzrostu liczby fotoradarów, nawet o połowę spadła liczba zdjęć robionych przez poszczególne urządzenia. Przyczynił się do tego, między innymi, boom na gadżety informujące o fotoradarach. <!** reklama>

Po tym, jak ogłoszono decyzję o doposażaniu dróg w nowe urządzenia fotografujące, wielu kierowców wyruszyło w drogę ze sprzętem pomocniczym. O większym zainteresowaniu CB Radiami (średnio o 20 proc. niż wcześniej) informowali w styczniu operatorzy porównywarki cen Nokaut. NaviExpert - dostawca nawigacji na smartfony z ostrzeżeniami CB, między innymi, o fotoradarach i kontrolach drogowych, również podaje, że w ciągu ostatnich dwóch miesięcy średnia liczba pobrań aplikacji była ponadczterokrotnie wyższa niż w październiku i listopadzie ubiegłego roku.

Sygnałem, że wyścig zbrojeń nie zwalnia, jest wprowadzenie nowego - skuteczniejszego sposobu kontroli zbyt szybkich kierowców, jakim jest odcinkowy pomiar prędkości. Jak się jednak okazuje, producenci aplikacji z ostrzeżeniami na smartfony i na nowy rodzaj pomiaru znaleźli rozwiązanie.

- Ten sposób rejestrowania prędkości samochodów na pewno będzie wymagał od kierowców więcej samodyscypliny, jednak aby ułatwić im zderzenie z nową rzeczywistością, wprowadziliśmy dodatkowy typ ostrzeżeń do naszej aplikacji - tłumaczy Adam Bąkowski, prezes NaviExpert. - Kierowca, zbliżając się do odcinkowego pomiaru prędkości, otrzyma informację z ostrzeżeniem. Jeśli będzie jechał zbyt szybko - ikona z dozwoloną na danym odcinku prędkością będzie się powiększać, aby skłonić kierowcę do zdjęcia nogi z gazu i tym samym uniknięcia mandatu. Kierowca otrzyma również powiadomienie o końcu strefy pomiaru. Wraz z pojawianiem się kolejnych odcinków pomiaru prędkości, dane w aplikacji NaviExpert będą na bieżąco uzupełniane

Cała sytuacja może przypominać zabawę w kotka i myszkę, jak się jednak okazuje, zbrojenie się w gadżety ostrzegające jest na rękę nie tylko kierowcom, ale pośrednio także służbom stojącym na straży prawa drogowego.

- Nie mamy nic przeciwko ostrzeganiu, bo także dzięki temu kierowcy zwalniają w miejscach, gdzie jest to potrzebne - mówi młodszy inspektor Krzysztof Hajdas z Komendy Głównej Policji.

Część kierowców zdejmuje nogę z gazu, ponieważ ma świadomość, że zbliża się do niebezpiecznego punktu, część czyni tak ze strachu przed mandatem. Ale ponieważ nie liczy się przyczyna, a efekt - jazda z mniejszą prędkością - i jedni, i drudzy przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa.

- Nieistotne jest dla nas, czy kierowca zwolnił, bo został ostrzeżony przez CB czy aplikację mobilną. Liczy się efekt, a więc mniejsza prędkość na dłuższym odcinku, w pobliżu miejsca niebezpiecznego - dodaje Krzysztof Hajdas. (oprac. S)


Czym jest odcinkowy pomiar prędkości?

Polega na mierzeniu średniej prędkości na danym odcinku drogi.

Fotoradar, rejestruje prędkość pojazdu, wjeżdżającego na pomiarowy fragment i wyjeżdżającego z niego, a następnie przelicza, jak szybko kierowca poruszał się na tym odcinku.

Jeżeli prędkość jest wyższa niż dozwolona, kierowca zostaje ukarany mandatem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!