Smart Kid Belt: nowość z wątpliwościami
Wielu rodziców zadaje sobie teraz pytanie: kupić fotelik samochodowy, czy wybrać tańszy zamiennik - Smart Kid Belt. To nic innego jak specjalny pas bezpieczeństwa z klamrami.
Jak czytamy w ofercie, urządzenie umożliwia bezpieczne przewożenie dzieci. Zostało skonstruowane przez ludzi, którzy od 20 lat pracują w branży.
CZYTAJCIE KONIECZNIE
JAK PRZEWOZIĆ DZIECKO W SAMOCHODZIE: PRZEPISY
- Dzięki ich doświadczeniu i determinacji, powstał produkt, który dba o bezpieczeństwo i komfort dzieci z grup 2 i 3 (rekomendujemy od 5-12 lat, 15-36 kg). Jest najmniejszym na świecie urządzeniem do bezpiecznego przewożenia dzieci. Smart Kid Belt zapewnia dobre ułożenie odcinka pasa biodrowego i płynnie dopasowuje odcinek barkowy do wzrostu dziecka. Jego montaż jest łatwy i szybki, a cena odpowiednia na każdą kieszeń. Pasuje do każdego modelu samochodu - można przeczytać w ofercie.
Smart Kid Belt czy fotelik do samochodu dla dziecka? Jest st...
Czy urządzenie rzeczywiście jest bezpieczne? Polska firma, która opatentowała urządzenie, ma legalizacje na Europę i USA, ale o stanowisko poprosiliśmy Komendę Główną Policji. Tym bardziej, że w jednej z reklam można zobaczyć policjanta, który chwali dziewczynkę korzystającą z urządzenia Smart Kid Belt. To jednak aktor, a nie prawdziwy funkcjonariusz. Czy używanie tej nowości jest dopuszczalne w polskim prawie?
Smart Kid Belt w Prawie o ruchu drogowym
Jakie zdanie na temat samego urządzenia ma KGP?
- Smart Kid Belt jest zalegalizowane jako „inne urządzenie przytrzymujące dla dzieci” (zgodne z artykułem 39 prawa o ruchu drogowym). To oznacza, że to urządzenie może być używamy zamiast dodatkowego siedziska (podstawki) dla dziecka. Jest to tak samo bezpieczne, jak to siedzisko - mówi podinsp. Radosław Kobryś z Komendy Głównej Policji. - Weryfikowaliśmy kwestię korzystania z tego urządzenia pod kątem prawnym i nie mamy zastrzeżeń. Warto jednak pamiętać, że jeśli dziecko może, ze względu na swoje gabaryty, korzystać z fotelika z odrębnymi pasami, to przewożenie w taki sposób jest najbezpieczniejsze - podsumowuje podinsp. Kobryś.
Przepisy drogowe w Europie: to, trzeba mieć w samochodzie ZDJĘCIA
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
Choroby zakaźne - oni pamiętają! Film Śląskiej Izby Lekarskiej
TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego