Przed miesiącem dr Łukasz Oliwkowski, nauczyciel "Królówki", opowiadał nam o "Inowrocławskich megalitach" w Łojewie (gmina Inowrocław). Są to być może największe w Polsce grobowce megalityczne (grobowce kujawskie). Zamieszczony na YouYube film w ciągu kilku dni obejrzało 10 tysięcy internautów.
Znaki historii sprzed prawie 6 tysięcy lat
Niedawno udostępniono kolejny z filmów, który ukazuje równie intrygujące miejsce ślady po pierwszej dużej, zapewne centralnej osadzie tak zwanych "długich domów" z okresu neolitu.
- Panująca susza uwidoczniła ślady po ponad pięćdziesięciu trapezowatych budynkach, których długość dochodziła do 50 metrów. O podstawowych sprawach związanych z frapującą osadą przeczytać można w wersji skrótowej w filmie, a w wersji szerszej w książce podsumowującej projekt. Jej tytuł to "Trapezy i łzy. O najdawniejszych kształtach kultury powiatu inowrocławskiego". Publikacja ukaże się najprawdopodobniej na początku czerwca - zdradza Łukasz Oliwkowski.
Ślady po ponad pięćdziesięciu trapezowatych budynkach jako pierwszy zobaczył w 2003 roku prof. Włodzimierz Rączkowski. To znaki historii sprzed prawie 6 tysięcy lat. Mieściła się tu rozległa osada. - Dziś to przestrzeń należąca do wsi Kaczkowo. Niegdyś było to centralne miejsce ważnej społeczności. Uprawa roli, pierwszy system społeczny i system wierzeń - to jednocześnie początki kultury i cywilizacji - podkreśla Łukasz Oliwkowski. Dodaje, że w osadzie tej mieszkało zapewne kilkuset ludzi.
Ciekawy projekt w III LO Inowrocław
W projekcie jeszcze przed zamknięciem szkół wzięli udział naukowcy z różnych uczelni w Polsce (w formie wykładów i zdalnych konsultacji). Warto wymienić m.in. Michała Jakubczaka (doktoranta Instytutu Archeologii i Etnologii PAN), dr. Jakuba Niebieszczańskiego, dr. Łukasza Pospiesznego (Poznań/Bristol), prof. Jacka Woźnego archeologa, rektora UKW. Pomysłodawcą i koordynatorem całości działań jest dr Łukasz Oliwkowski z III LO.
Patronat honorowy nad przedsięwzięciem sprawuje Starosta Inowrocławski Wiesława Pawłowska, projektowi naukowo patronuje Wydział Archeologii UAM w Poznaniu; współpracę podjęto również z Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.
Zobaczcie film:
- Przyjezierze na widokówce wydanej w latach 70. [zdjęcia]
- Kilkadziesiąt tysięcy pszczół obsiadło samochód! [zdjęcia]
- "Policja jedzie!" Skrzynka piwa w ręce i w nogi [wideo]
- Wybory Miss Inowrocławia 2007. Zobaczcie zdjęcia
- Giełda w Inowrocławiu znów została otwarta [zdjęcia]
- Dron nad Inowrocławiem w służbie policji [zdjęcia i film]
Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!
Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.
Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.
