Z pięciu dotychczasowych edycji dwie padły łupem Kamila Stocha. Wyczyn naszego mistrza powtórzył przed rokiem Austriak Stefan Kraft. Jedno zwycięstwo w norweskim cyklu ma Japończyk Ryoyu Kobayashi, który, co ciekawe, stawał na podium trzech ostatnich edycji.
W tegorocznym cyklu trzej uprzednio wymienieni zawodnicy także powinni się liczyć. Do tego należy dodać lidera klasyfikacji generalnej Pucharu Świata - Halvora Egnera Graneruda, który co ciekawe ani razu nie stał na podium Raw Air, Dawida Kubackiego, Andreasa Wellingera - trzeciego w 2017 roku, oraz powracającego do dobrej formy Karla Geigera - drugiego w 2022 roku. Swoje trzy grosze powinni też dorzucić podopieczni Roberta Hrgoty - Anze Lanisek czy mistrz świata Timi Zajc. Warto przy tym wspomnieć, że dotąd ani jednemu Słoweńcowi nie udało się zakończyć Raw Air w top 3. Z kolei najczęściej na podium końcowej klasyfikacji gościli Norwegowie - czterokrotnie - ale ani razu nie wygrali tego morderczego cyklu.
W skład noty końcowej zawodnika wchodzą nie tylko konkursy, ale także kwalifikacje zwane w Raw Air prologami. Jedynym skoczkiem, który wygrał wszystkie prologi w jednym cyklu był Kamil Stoch w 2018 roku. 35-letni Polak jest także jak do tej pory jedynym zawodnikiem, który prowadził w Raw Air od początku do końca. Miało to miejsce również w 2018 roku. Do “Rakiety z Zębu” należy też rekord ilości punktów zgromadzonych w jednej edycji. W tym niesamowitym dla Polaka drugim Raw Air w historii uzyskał 2590,6 pkt, notując przy tym największą jak dotąd przewagę nad drugim zawodnikiem - niemal 40 punktów.
Nagrody w Raw Air
Nagrody pieniężne otrzymują tylko trzej najlepsi zawodnicy klasyfikacji końcowej cyklu. Zwycięzca dostaje 60 tys. euro, drugi skoczek kwotę o połowę mniejszą, a trzeci 10 tys. euro. W historii jednak zdarzyło się, że triumfator nie otrzymał pełnej nagrody finansowej. W 2020 roku Kamil Stoch musiał zadowolić się kwotą niemal połowę niższą. Miało to związek z tym, że wówczas rozegrano ledwie nieco ponad połowę planowanych serii - ze względu na pandemię COVID-19.
- My, podobnie jak FIS oraz inni organizatorzy imprez sportowych, nie wypłacamy premii za konkursy, które nie doszły do skutku. W ten sposób nagroda za zwycięstwo w Raw Air, w którym przeprowadzono dziewięć z 16 planowanych serii skoków została wyliczona na kwotę 33 750 euro - oznajmił wówczas Terje Lund, dyrektor ds. organizacji zawodów i imprez NSF.
Także z powodu pandemii odwołano edycję 2021. Z kolei w ubiegłym roku z uwagi na prace remontowe na skoczni Granåsen w Trondheim oraz MŚ w lotach narciarskich w Vikersund, podobnie jak w 2020 roku, rozegrano tylko 9 serii. Wtedy zwycięzca otrzymał 35 tys. euro.
Na końcu warto wspomnieć, że główną nagrodą rzeczową za wygranie Raw Air jest czarna patera o średnicy ok. 100 cm.
W tegorocznym Raw Air zaplanowano rekordowe 18 serii! Skoczkowie będą walczyć o punkty do klasyfikacji końcowej cyklu od 10 do 19 marca - bez dnia przerwy!
Terminarz Raw Air 2023
Oslo (Holmenkollbakken)
- Piątek, 10 marca:
Prolog/kwalifikacje - 17:00
- Sobota, 11 marca:
Konkurs indywidualny - 14:40
- Niedziela, 12 marca:
Prolog/kwalifikacje - 11:15
Konkurs indywidualny - 16:30
Lillehammer (Lysgårdsbakken)
- Poniedziałek, 13 marca:
Prolog/kwalifikacje - 20:30
- Wtorek, 14 marca:
Konkurs indywidualny - 16:10
- Środa, 15 marca:
Prolog/kwalifikacje - 19:15
- Czwartek, 16 marca:
Konkurs indywidualny - 16:30
Vikersund (Vikersundbakken)
- Piątek, 17 marca:
Prolog/kwalifikacje - 17:00
- Sobota, 18 marca:
Konkurs indywidualny - 16:30
- Niedziela, 19 marca:
Prolog/kwalifikacje - 14:30
Konkurs indywidualny - 16:00
Transmisje wszystkich serii w Eurosporcie Extra w playerze, większości w Eurosporcie 1. Konkursy główne także w TVN-ie i playerze.
