https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Skażona Odra. Niemieckie media przestrzegają przed wodą z rzeki. Politycy wzywają do poprawy komunikacji

Adam Kielar
Opracowanie:
Setki i tysiące śniętych ryb znaleźć można było w ostatnich dniach w Odrze.
Setki i tysiące śniętych ryb znaleźć można było w ostatnich dniach w Odrze. Jarosław Jakubczak / Polska Press
Informacje o zatruciu Odry i znajdowaniu śniętych ryb w tej rzece pojawiają się także w niemieckich mediach, szczególnie z regionów leżących przy granicy z Polską. Władze nadodrzańskich powiatów wezwały także mieszkańców do trzymania się z dala od Odry.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska (WIOŚ) we Wrocławiu bada sprawę śniętych ryb w Odrze od chwili otrzymania pierwszego zgłoszenia pod koniec lipca. Śnięte ryby zaobserwowano między innymi w okolicach Oławy i Wrocławia. Wędkarze wyłowili ich co najmniej kilka ton. Wezwano także do niewchodzenia do rzeki i niekąpania się w niej.

Przyczyny takiej sytuacji wciąż są wyjaśniane

Niemieckie media: tysiące śniętych ryb na Odrze

Jak pisze portal rbb24.de, o „tysiącach” ryb unoszących się na powierzchni Odry informowali również wędkarze na zachodnim brzegu rzeki.

Medium cytuje władze Frankfurtu nad Odrą, które zapewniają, że są w stałym kontakcie ze służbami sanitarnymi. Podkreślono także, iż próbki wody zostały pobrane, a ich badanie trwa.

Władze miasta, a także powiatów Oder-Spree, Märkisch-Oderland i Uckermark ostrzegły mieszkańców przed kontaktem z wodą z rzeki oraz jedzeniem ryb.

Zdaniem cytowanych przez portal naukowców z Instytutu Leibniza w Berlinie śmierć tylu ryb mogła być spowodowana wysokimi temperaturami, niskim poziomem wody oraz rozbudową przez Polskę ostróg regulacyjnych wzdłuż Odry.

Spekulacje na temat przyczyn

Z kolei „Berliner Kurier” wskazuje na jedną z przyczyn, o której mówią też polskie media. Chodzi o możliwy wyciek trujących substancji do rzeki w okolicach Opola.

Mowa o mezytylenie, który został wykryty w rzece w badaniu, jakiego dokonano na próbkach pobranych z Odry 28 lipca. Wskazano, że nie wiadomo, czy środek trafił do Odry przypadkowo, czy został wpuszczony umyślenie.

Portal mówi również o tym, że władze Frankfurtu nad Odrą zalecają właścicielom psów, by nie szli z nimi na spacer w okolice rzeki.

Politycy: konieczny lepszy przepływ informacji

Dziennik „Süddeutsche Zeitung” zapytał o tę sytuację niemieckich polityków.

„Oczekuję, że incydent zostanie zażegnany. Brak transparentności jest szczególnie przerażający” – powiedział „SZ" Christian Görke z niemieckiej Lewicy.

Wezwał też do poprawy wymiany informacji między Polską a Niemcami.

Podobnego zdania jest Peter Vida, przewodniczący klubu Brandenburskiego Ruchu Obywatelskiego/Wolnych Wyborców (BVB/FW) w lokalnym parlamencie Brandenburgii.

„Incydent wskazuje, że Polska i Brandenburgia potrzebują poprawy transgranicznej współpracy i komunikacji między władzami" – powiedział.

Inna posłanka brandenburskiego Landtagu, Sarah Damus z Zielonych, wskazała, że priorytetem jest znalezienie przyczyny zdarzenia.

„Naszym zdaniem, priorytetem jest ustalenie przyczyn i powstrzymanie tej ekologicznej katastrofy po obu stronach Odry tak szybko, jak to możliwe” – powiedziała.

Źródła: polskatimes.pl, rbb24.de, Berliner Kurier, Süddeutsche Zeitung

lena

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
11 sierpnia, 14:07, 8 *:

Sokooooo, mamy takiego yebniętego ziobrowego twarzowca Kovalskiego który znajdzie winnych zatrucia Odry.

Już teraz mogę typować kogo ten przychlast od Ziobry obarczy winą;;;

Wina Tuska-Merkel- fonDer Lajen i Niemców :))

To wina stanu umysłu

8 *
Sokooooo, mamy takiego yebniętego ziobrowego twarzowca Kovalskiego który znajdzie winnych zatrucia Odry.

Już teraz mogę typować kogo ten przychlast od Ziobry obarczy winą;;;

Wina Tuska-Merkel- fonDer Lajen i Niemców :))
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski