
Niedługo dwa skateparki w Bydgoszczy zmienią się prawie nie do poznania. W sumie inwestycje będą kosztowały ponad 600 tys. zł.

Miejskie skateparki zlokalizowane są na kilku osiedlach: przy ul. Wielorybiej na Osowej Górze, przy Unii Lubelskiej w Śródmieściu, przy ul. Kossaka na Górzyskowie, przy Szarych Szeregów na Kapuściskach oraz w Parku Leśnym na Błoniu. Zwłaszcza w sezonie wiele z tych miejsc jest obleganych, choć część amatorów sportów ekstremalnych krytykuje niektóre miejsca za zbyt małą - ich zdaniem - liczbę atrakcji. Wygląda jednak na to, że powodów do narzekań będzie mniej.

- Wszystkie inwestycje tego typu (oprócz Starego Fordonu, bo tam powstanie skatepark w ramach rewitalizacji terenów pomiędzy ul. Bydgoską i nabrzeżem), realizowane są w oparciu o Bydgoski Budżet Obywatelski - przypomina Marta Stachowiak, rzeczniczka urzędu miasta. - I wylicza, że przed remontem i rozbudową są teraz dwa zadania.

Nowoczesny skatepark powstanie w miejscu starego obiektu w sąsiedztwie ul. M. Bołtucia. Pomysł budowy nowego skateparku wyszedł od mieszkańców Nowego Fordonu. W trakcie głosowania na Bydgoski Budżet Obywatelski wsparło go blisko 700 bydgoszczan. Koncepcja przewiduje stworzenie skateparku betonowego wykonanego w technologii monolitycznej. Istniejące urządzenia zostaną zdemontowane. Wybudowany zostanie nowy obiekt z wyprofilowanymi przeszkodami. Będą one przystosowane do jazdy po nich na łyżworolkach, deskorolkach i rowerach. Oprócz przeszkód z odpowiednio uformowanego betonu do ćwiczenia akrobacji zamontowane zostaną także poręcze ze stali ocynkowanej. Będzie zawierał elementy typu bank ramp, quarter pipefunbox, grindbox. Teren wyposażymy też w ławki, kosz na śmieci i stojaki na rowery. Na etapie projektu nawierzchnia zostanie pochylana w taki sposób by deszczówka odprowadzana była przede wszystkim na przyległe tereny zielone. W przyszłości możliwa będzie rozbudowa obiektu. Po dostosowania zakresu zadania do środków w ramach BBO ustalono, że nowe oświetlenie i elementy małej architektury będą realizowane w kolejnych etapach. Koszt inwestycji to ponad 320 tysięcy złotych.