
Wilczak
W okolicznych włościach miał przed wiekami rezydować pewien jegomość, który witał gości wilkomem pełnym ognistego napoju (wilkom to staropolskie ozdobne naczynie). Jeśli gość otrzymał od pana domu wilkom pełen trunku na powitanie, to do dobrego tonu należało opróżnienie go w całości (stąd też niemieckie Wilkommen jako słowa powitania). Z reguły podawano w nim piwo lub wino - "ognista woda" sugeruje nam, że bydgoszczanin wyłamał się z tego zwyczaju i w ramach być może psikusa podawał gościom wódkę, co najwidoczniej tak zapadło w pamięci, że całą dzielnicę nazwano.
Nazwa nawiązuje również do legendy, którą wydał w 1935 roku redaktor Wincenty Sławiński w zbiorze pt. „Babia Wieś, z legend podmiejskich starej Bydgoszczy”. W tej pracy zamieścił także legendę: „Skąd się nazwa Wilczak wzięła”. Mianowicie mieszkający tu stary rycerz ze swymi synami i gromadą pachołków zatrzymywał wozy kupców krzyżackich sunące z Kujaw na zachód, a mijające Bydgoszcz. Zawracał je, aby mieszczanie korzystali z darów tej ziemi. Od imienia zaś wilka jakie przylgnęło do niego i jego pomocników z czasem i jego drewniane grodzisko i okolicę Wilczakiem nazwano.
Skąd się wzięła nazwa Glinki? >>>
]

Glinki
Nazwa tej dzielnicy związana jest z gliniastymi glebami, występujących na tym terenie. Warto wspomnieć, że dawna nazwa Glinek to Rupienica. Skąd się ona wzięła? Prawdopodobnie dawno temu uciążliwością dla mieszkańców tych terenów były rupie, czyli gzy.
Skąd się wzięła nazwa Smukała? >>>

Smukała
Nazwa tej dzielnicy również związana jest z wodą. "Smuk" to inaczej przesmyk, czyli wąski pas lądu pośród akwenów. Przesmyk taki znajduje się m.in. w okolicy elektrowni wodnej w Smukale.
Skąd się wzięła nazwa Biedaszkowo? >>>
Więcej bydgoskich legend i historii na blogu Firtel Bydgoski

Biedaszkowo
W dawnej Bydgoszczy tereny te uchodziły za zaniedbane i biedne, stąd nazwa "Biedaszkowo".
Skąd się wzięła nazwa Bocianowo? >>>