Siłacz Zawiszy Bydgoszcz wśród legend sztangi!

Krzysztof WypijewskiZaktualizowano
Damian Wiśniewski z trenerem Piotrem Wysockim
Damian Wiśniewski z trenerem Piotrem Wysockim Fot. Facebook/ CWZS Zawisza - podnoszenie ciężarów
5 medali, w tym aż 4 złote, wywalczył Zawisza Bydgoszcz podczas mistrzostw Polski seniorek i seniorów w podnoszeniu ciężarów w Ciechanowie.

Prawdziwą furorę zrobił Damian Wiśniewski (kat. 67 kg). Popularny „Wiśnia” uzyskał w dwuboju 274 kg, co jest nowym rekordem Polski. O poprawę najlepszego wyniku w kraju zawiszanin postarał się w Ciechanowie także w podrzucie (154 kg).

To już trzynasty medal Wiśniewskiego na krajowym podwórku (10 złotych, 1 srebrny, 2 brązowe). 33-letni sztangista Zawiszy Bydgoszcz, który pierwszy raz na podium mistrzostw Polski stał w 2005 roku w Malborku (brąz), zajmuje obecnie 4. miejsce na liście wszech czasów. Za naszym zawodnikiem wielcy mistrzowie, m.in. Waldemar Baszanowski. Najwięcej medali (15-3-1) ma w tym zestawieniu Marek Gorzelniak ze Śląska Wrocław (już nie startuje).

Trzy złota padły łupem sztangistek. Najpierw po tytuł w kat. 48 kg sięgnęła Agnieszka Zacharek. Co ciekawe, podopieczna trenera Piotra Wysockiego nie wygrała ani jednej konkurencji dwuboju. Zarówno w rwaniu jak i w podrzucie musiała uznać wyższość rywalek. Łączny wynik Zacharek - 149 kg - był jednak o 1 kg lepszy od drugiej na podium Katarzyny Wrzosek (KS Raszyn). To już szóste złoto z rzędu mistrzostw Polski seniorek Agnieszki. Na szóstym miejscu rywalizację ukończyła inna z zawiszanek, Karolina Kropidłowska (114 kg).

Tylko trzy zaliczone próby wystarczyły do wywalczenia tytułu mistrzyni Polski Małgorzacie Wiejak (kat. 76 kg) Pochodząca z Puław sztangistka najpierw o 9 kg wygrała rwanie z Weroniką Zielińską (KS AZS-AWF Biała Podlaska), a potem w podrzucie podeszła do pierwszej próby na 115 kg, zaliczyła ją i…zrezygnowała z następnych podejść. Wynik ten bowiem zapewnił już tytuł mistrzyni Polski. Łącznie w dwuboju Wiejak osiągnęła 213 kg.

Pierwszy tytuł mistrzyni Polski wśród seniorów zdobyła Eliza Wcisłak (kat. 81 kg). Zawiszanka w dwuboju podniosła 196 kg, a drugą na podium Agnieszkę Rak pokonała aż o 18 kg.

Ostatni medal, tym razem srebrny podrzucił na pomoście w Ciechanowie Bartosz Łoziński. Startujący w najcięższej kategorii wagowej (+109 kg) sztangista Zawiszy przegrał tylko z medalistą mistrzostw świata i mistrzem Europy Arkadiuszem Michalskim.

W klasyfikacji klubowej Zawisza był drugi.