
Rośliny mogą dać mnóstwo radości i zająć trochę czasu, nawet jeśli nie jesteś ich wielkim miłośnikiem i znawcą. A wiosna to idealna pora na wiele zabiegów pielęgnacyjnych. Zastanawiasz się, czym się zająć? Zajmij się roślinami. Oto, co możemy zrobić, również wykorzystując domowe metody i środki.

Nie masz roślin? Kup je
Oczywiście nie namawiamy do wychodzenia po „zbędne rzeczy”, ale kwiaty doniczkowe można kupić przy okazji robienia zakupów spożywczych, bo bywają one w większości sklepów. Jeśli kupując potrzebne artykuły zobaczysz roślinę, nie wahaj się i dorzuć ją do zakupów.
Możesz to potraktować jako eksperyment i zabawę. Na doniczce powinna być nazwa rośliny. Dzięki niej znajdziesz w Internecie informacje o jej podstawowych wymaganiach. Nie postępuj wbrew nim, a wszystko powinno być ok. Z drugiej strony jeśli roślina zmarnieje, nie przejmuj się tym – pamiętaj, to eksperyment, a rośliny w sklepach nie zawsze są dobrze pielęgnowane. Spróbować jednak warto.

Zadbaj o rośliny domowe
Jeśli masz w domu jakieś rośliny, zajmij się ich pielęgnacją, na którą często brakuje czasu. W pierwszej kolejność możesz oczyścić ich liście z kurzu. Można to zrobić lekko wilgotną szmatką lub zafundować im prysznic (woda nie może być lodowata, a strumień powinien być delikatny).
Jeśli liście roślin są pokryte włoskami, do ich oczyszczenia użyj szczoteczki lub pędzelka. One nie lubią moczenia. Nie wkładaj też pod prysznic kaktusów i innych sukulentów, czyli np. popularnych gruboszy (w dużym uproszczeniu chodzi o te rośliny, które rzadko się podlewa).
Dlaczego warto oczyścić liście roślin? Wcale nie dlatego, żeby ładnie wyglądały. One tego potrzebują dla zdrowia, bo kurz zapycha tzw. aparaty szparkowe w liściach i nie mogą prawidłowo „oddychać”. Kurz i żyjące w nich roztocza są niezdrowe również dla nas, więc i my skorzystamy.

Przygotuj się do przesadzania
Wiosna to idealny czas na przesadzanie roślin, jednak do tego będzie potrzebna ziemia i doniczki. Rozejrzyj się w swoich zasobach – ziemia często zostaje z poprzedniego przesadzania, a doniczki po innych roślinach.
Możesz też wykorzystać czas na własnoręczne zrobienie doniczek, np. z nieużywanych garnków, pojemników, filiżanek, kubków itp. Możesz je odnowić, pomalować, ozdobić. Dla kwiatów najważniejsze jest to, żeby w dnie była dziurka, którą będzie spływać nadmiar wody. Alternatywą jest wysypanie na dno warstwy drenażu z piasku, żwiru, drobnych kamyków lub drobno potłuczonej ceramicznej doniczki.
Jeśli robisz konieczne zakupy w markecie, sprawdź przy okazji, czy nie ma ziemi do kwiatów. Wiosną pojawia się ona w wielu sklepach, nawet ogólnospożywczych, więc masz dużą szansę ją dostać.