W związku z zaostrzeniem ograniczeń, wielu klientów marketów podczas zakupów utknęło w kolejkach. Jak relacjonują nam Czytelnicy, kto miał pecha, mógł czekać na wejście nawet godzinę. To dlatego, że zgodnie z nowymi wytycznymi do każdego sklepu może wejść maksymalnie trzy razy więcej osób niż jest kas – tych działających i nieczynnych, nie licząc obsługi. Dotyczy to także targowisk.
Wydłużają godziny pracy
Dodatkowo, w godzinach od 10 do 12 przyjmowane i obsługiwane mają być jedynie osoby powyżej 65. roku życia. Seniorzy mają możliwość także robienia zakupów w innych godzinach, jednak te dwie są zarezerwowane wyłącznie dla nich.
W teorii wszystko wydaje się jasne. Jednak jak to jest egzekwowane? Wczoraj o planowane rozwiązania w tych kwestii pytaliśmy sieci handlowe. Na odpowiedź czekamy. Cały czas są opracowywane komunikaty w tej sprawie.
Kolejki przed sklepami. Tak wygląda robienie zakupów po wpro...
- W każdym sklepie sieci Lidl Polska znajduje się od 4 do 10 kas. Podkreślamy, że dostosujemy się do wszystkich nowych rozporządzeń podjętych w sprawie ograniczenia liczby osób przebywających w jednym czasie w sklepie. W tej chwili najistotniejsze jest zdrowie i bezpieczeństwo klientów oraz pracowników - zapewnia Aleksandra Robaszkiewicz, szefowa biura prasowego Lidla. Jak informuje, szczegółowe informacje dot. poruszonych kwestii przekazane zostaną najprawdopodobniej jeszcze dziś.
Jak dowiadujemy się z biura prasowego Biedronki, także sklepy tej sieci dostosowały się do nowych regulacji. Jednocześnie wydłużone zostały godziny pracy sklepów. Od dziś będą czynne w godz. 6-24. Z kolei od wtorku, 7.04. do piątku, 10.04. - całą dobę.
- W przypadku sklepów, w których ze względów operacyjnych godziny otwarć będą inne, ich klienci zostaną o tym poinformowani. Stosowane informacje będą także dostępne bezpośrednio w placówkach – czytamy w komunikacie prasowym.
Godziny pracy wydłuża także Kaufland. Sklepy tej sieci od dziś będą otwarte do godz. 23. Ponadto…
- Aby mieć pewność, że w sklepie przebywa odpowiednia liczba klientów, zabezpieczyliśmy możliwe wejścia do marketu, pozostawiając do dyspozycji klientów jedno wejście oraz jedno wyjście. Przed marketami znajdują się strefy wydzielone taśmą, w których klienci bezpiecznie oczekują na możliwość wejścia do sklepu. Pracownicy ochrony kontrolują przy tym liczbę klientów wchodzących oraz wychodzących, zarządzając odpowiednio ruchem - informuje Łukasz Pawlicki z biura prasowego Kaufland Polska.
A jak egzekwowanie nowych regulacji wygląda w mniejszych sklepach?
Nie wszyscy klienci gotowi na zmiany
Wchodzący do jednego z osiedlowych spożywczaków na Kapuściskach od jakiegoś czasu mogli przeczytać wywieszony na drzwiach komunikat, że w sklepie mogą przebywać maksymalnie dwie osoby. Kilka dni temu pojawiła się także informacja o obowiązku nakładania rękawiczek foliowych (dostępnych w sklepie dla klientów) przy wybieraniu warzyw i owoców. A od wczoraj – w godz. od 10 do 12 dla młodych zakaz wstępu.
- Dziś koleżanka musiała wyprosić jednego klienta, który przyszedł po zakupy przed południem. Odwrócił się i trzasnął drzwiami – mówi nam ekspedientka. - Większość jednak się stosuje. Gorzej ze sprawdzaniem wieku. No przecież nie będę sprawdzać starszym dowodu. Raczej widać, że ktoś jest w podeszłym wieku, choć też nie zawsze. Nie do końca to wszystko zostało pomyślane.
WARTO WIEDZIEĆ
1 kwietnia wprowadzono kolejne ograniczenia. Zgodnie z nimi:
- do każdego sklepu – zarówno małego, jak i wielkopowierzchniowego – może wejść maksymalnie trzy razy więcej klientów niż jest kas, nie licząc obsługi,
- na targu liczba klientów nie może być większa niż trzykrotna liczba stanowisk,
- zakupy należy robić w rękawiczkach. Dostarczenie ich jest obowiązkiem placówek handlowych,
- w godzinach od 10 do 12 przyjmowane i obsługiwane mają być jedynie osoby powyżej 65. roku życia. Seniorzy mają możliwość także robienia zakupów w innych godzinach, jednak te dwie są zarezerwowane wyłącznie dla nich,
- w weekendy zamknięte będą wielkopowierzchniowe sklepy budowlane.
Za złamanie zasad grozi grzywna w wysokości od 5 do 30 tysięcy złotych.
