"Wspaniałe stulecie" - lipiec 2023. Przeczytaj streszczenia
Po weekendzie w serialu "Wspaniałe stulecie": Fahriye znajduje w szkatułce Nurbanu pierścień skradziony Hurrem, lecz sama zostaje oskarżona i trafia do lochu na rozkaz Selima. Fahriye atakuje Nurbanu i podczas walki zostaje zasztyletowana przez sułtankę. Sułtan Sulejman nadal nie może otrząsnąć się po śmierci Hurrem. Sulejman prosi Ebussuuda efendiego o opinię w sprawie Bajazyda. Sędzia wydaje fatwę. Bajazyd ma zostać stracony. Gubernatorzy trzech prowincji obiecują Bajazydowi wsparcie. Sulejman dowiaduje się o tym i każe im wesprzeć Selima, a nie jego zbuntowanego brata. Co jeszcze wydarzy się w ciągu dwóch tygodni w serialu? Przeczytaj streszczenia w galerii:
Przeczytaj: "Dziedzictwo" - to wydarzy się po weekendzie w serialu. Duży zwrot akcji, Yaman przeciw Seher!
"Wspaniałe stulecie" - produkcja, która ciągle przyciąga widzów
Turecki serial telewizyjny "Wspaniałe stulecie" produkowany był w latach 2011–2014. Polscy telewidzowie mieli okazję już go oglądać i cieszył się wielką popularnością. Wiosną 2022 znowu zagościł na w TVP 1.
Serial jest produkcją typowo komercyjną. To opowieść, która toczy się wśród wspaniałej scenografii, barwnych strojów i przepychu biżuterii. Sprzedano go do telewizji w ponad 50 krajach. Z zainteresowaniem śledzili ją widzowie m.in.: w Czechach, Chinach, Rosji, USA, Egipcie, Syrii, Rumunii, Bułgarii, na Węgrzech, Słowacji i Litwie. Dialogi na język polski przetłumaczyła Anna Mizrahi - tłumaczka książek tureckiego noblisty Orhana Pamuka.
Sulejman Wspaniały i jego imperium w serialu "Wspaniałe Stulecie"
Serial przedstawia obrazy z życia dworu osmańskiego, w okresie panowania sułtana Sulejmana Wspaniałego (najdłużej panującego sułtana osmańskiego). Jednym z głównych wątków w filmie jest miłość sułtana do Roksolany (Hürrem).
Jak czytamy na stronie TVP, serial przedstawia obraz XVI-wiecznej Turcji w czasach jej największej świetności. Sulejman rozpoczął panowanie, mając 26 lat, rządził blisko pół wieku, w latach 1520 - 1566. Był najdłużej panującym władcą Imperium Osmańskiego. Okazał się nie tylko wybitnym wodzem, ale i prawdziwym człowiekiem renesansu, pisał wiersze, znał kilka języków obcych, interesował się sztuką. Władał imperium, które rozciągało się na trzy kontynenty, podbił Węgry w Europie, w Azji zdobył Irak, a w Afryce dotarł do granic Etiopii. Nie spodziewał się, że w haremie znajdzie miłość swojego życia - Aleksandrę (w Europie znaną jako Roksolana, w Turcji jako Hurrem, co znaczy pogodna, radosna), która podczas najazdu tatarskiego została porwana i sprzedana Turkom, a potem - wykupiona na targu niewolników - podarowana sułtanowi.