Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Seans w "Orle", a potem dyskusja

Tomasz Skory
Bydgoszcz znalazła się w gronie trzydziestu miast, w których uczniowie i nauczyciele wezmą udział w bezpłatnych pokazach filmowych.

Bydgoszcz znalazła się w gronie trzydziestu miast, w których uczniowie i nauczyciele wezmą udział w bezpłatnych pokazach filmowych.

<!** Image 2 align=none alt="Image 196053" sub="Już w przyszłym tygodniu na ekranie kina „Orzeł” wyświetlony zostanie film pt. „Jak to jest” w reżyserii Bruce’a Webba
Fot. Materiały prasowe">

Projekt „Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej”, do realizacji którego dołączyło bydgoskie kino „Orzeł”, powstał przede wszystkim z myślą o młodych odbiorcach sztuki filmowej. Celem przedsięwzięcia jest umożliwienie młodzieży dostępu do niekomercyjnych, ambitnych filmów oraz zachęcenie jej do refleksji i rozmowy o poruszanych w nich tematach.

- Rozpoczniemy stałymi seansami w październiku, na które obowiązywać będą wcześniejsze zgłoszenia. W przyszłym tygodniu natomiast odbędą się dwa seanse promocyjne, na które nie trzeba się zapisywać. Skierowane są one głównie do osób związanych z edukacją, które mogłyby zainteresować młodzież naszą propozycją - mówi Remigiusz Zawadzki, kierownik Pracowni Filmu i Kina MCK.

<!** reklama>

W ramach seansów promocyjnych organizatorzy zapraszają widzów na pokazy filmu „Jak to jest” w reżyserii Bruce’a Webba. Poznajemy w nim dwóch nierozłącznych przyjaciół, którzy spędzają razem ostatnie dni wakacji. W tajemnicy przed rodzicami piją alkohol, spotykają się ze starszymi dziewczynami i marzą o wszystkim, co zakazane.

Sielanka kończy się, gdy jeden z chłopców trafia do szpitala, gdzie lekarze diagnozują u niego poważną wadę serca. Film opowiada o relacjach zachodzących między młodymi ludźmi i stawia pytanie, co oznacza bycie dojrzałym.

Przed seansami odbędzie się krótka prezentacja, poświęcona programowi NHEF. Od 2001 roku wzięło w nim udział blisko 200 tys. uczniów z całej Polski. Idea jest prosta - nauczyciele zapisują uczniów na wybrany cykl i od października do czerwca raz w miesiącu przychodzą wraz z nimi do kina.

- Nauczyciele i uczniowie coraz chętniej wybierają inteligentne, niekomercyjne kino - mówi Maciej Jakubczyk ze Stowarzyszenia Nowe Horyzonty. - Celem całego przedsięwzięcia jest umożliwienie oglądania istotnych filmów tam, gdzie nie było dotąd możliwości ich wyświetlania, bo istotą edukacji filmowej, poza wyborem odpowiedniego repertuaru, jest traktowanie filmów jako katalizatora do rozmów. Młodzi ludzie są bardzo wrażliwi i chętnie wykorzystują obejrzane filmy do dyskusji o ważnych dla nich rzeczach.

Zapisy prowadzone są za pośrednictwem strony www.nhef.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!