<!** Image 1 align=left alt="Image 211499" >1. Dziś spotka się Pan z przedstawicielami Kujawsko-Pomorskich Zakładów Przewozów Regionalnych. Czy wie Pan, jak im pomóc?
Jesteśmy współwłaścicielami tej spółki. Nie wyobrażam sobie, abyśmy mogli zaakceptować taką sytuację. Po tym, co stało się w trakcie ostatnich przetargów, wystąpiliśmy do zarządu spółki z wnioskiem o wydzielenie tego zakładu. Do tej pory byłem przeciwnikiem jego dzielenia. Chcemy jednak na jego bazie utworzyć spółkę samorządową. W przyszłości prawdopodobnie będziemy mogli połączyć ją z naszymi PKS-ami.<!** reklama>
2. W jaki sposób województwo może złagodzić skutki obecnego kryzysu?
Ze względu na trudną sytuację, w jakiej znalazł się zakład, zamierzamy wyłączyć z przetargu dwa pakiety: obsługę BiT City i połączeń w Inowrocławiu. Z zarządem będziemy negocjować stawkę.
3. Ile czasu potrzeba na powołanie regionalnej spółki samorządowej?
Rok. Oczywiście, przy dobrej woli władz Przewozów Regionalnych. Czynnikiem, który może okazać się decydujący, jest deklaracja ministra infrastruktury, który obiecał pomóc w oddłużeniu tej spółki. To powinno zachęcić wszystkich marszałków do wzięcia odpowiedzialności za transport kolejowy. (hw)
