Samochód wpadł w poślizg i zsunął się do Brdy. Zginęła...

Samochód wpadł w poślizg i zsunął się do Brdy. Zginęła pasażerka [KALENDARIUM BYDGOSKIE na 12 STYCZNIA]

Krzysztof Błażejewski

Aktualizacja:

Express Bydgoski

Sprawdź, co jeszcze wydarzyło się w Bydgoszczy 12 stycznia.

Sprawdź, co jeszcze wydarzyło się w Bydgoszczy 12 stycznia. ©Archiwum Polska Press Grupa/zdjęcie ilustracyjne

Przygotowaliśmy dla was listę ważnych wydarzeń z historii Bydgoszczy, które miały miejsce 12 stycznia. Zobaczcie, co ciekawego wydarzyło się 12.01 w Bydgoszczy [KALENDARIUM BYDGOSKIE, KALENDARIUM 12 STYCZNIA, WAŻNE WYDARZENIA W BYDGOSZCZY].
Sprawdź, co jeszcze wydarzyło się w Bydgoszczy 12 stycznia.

Sprawdź, co jeszcze wydarzyło się w Bydgoszczy 12 stycznia. ©Archiwum Polska Press Grupa/zdjęcie ilustracyjne

12 stycznia 1925 roku w Muzeum Miejskim miało miejsce otwarcie wystawy obrazów znanego współczesnego polskiego malarza i konserwatora dzieł sztuki, Wojciecha Podlaszewskiego z Torunia. Ekspozycja trwała do 11 lutego.

Tego samego dnia w związku z „rosnącą liczbą automobili” przy pl. Wolności firma „Nobel” otworzyła pierwsza w Bydgoszczy stację benzynową ze zbiornikiem na paliwo o pojemności 1500 litrów.

12 stycznia 1928 roku do Bydgoszczy przyjechał jeden z najwybitniejszych artystów polskiej sceny okresu międzywojnia, aktor Stefan Jaracz.
Przez kilka kolejnych dni występował w tytułowej roli w sztuce Włodzimierza Perzyńskiego „Szczęście Frania” prezentowanej na scenie Teatru Miejskiego. Na te seanse już wcześniej sprzedano wszystkie bilety.

12 stycznia 1936 roku zarząd Bydgoszczy podał do wiadomości publicznej, że dotychczasowa taryfa nocna za przejazdy „dorożkami” samochodowymi na terenie miasta została zniesiona i od tej pory obowiązywać miała jednolita taryfa przez całą dobę.

12 stycznia 1946 roku do Bydgoszczy przybyli goście z Londynu, w tym dwóch posłów do parlamentu brytyjskiego objeżdżających Polskę w celu zapoznania się z postępami przy odbudowie kraju. Z władzami regionu i miasta Anglicy spotkali się na obiedzie w Robotniczym Domu Kultury (dawnej Sokolni) przy ul. Toruńskiej.



12 stycznia 1956 roku bydgoszczanie przeżyli wielkie rozczarowanie. Tego dnia na lodowisku Gwardii przy ul. Zamoyskiego wystąpić miała popularna w Europie tancerka – łyżwiarka figurowa, Szwedka May Britt. Bilety wyprzedano na tydzień naprzód. Niestety, nagła odwilż uniemożliwiła występ.

12 stycznia 1960 roku Bydgoskie Zakłady Gastronomiczne uruchomiły „Bar Turystyczny” przy ul. Warszawskiej 17. Specjalnością zakładu miały być dania przyrządzane z końskiego mięsa. Bar, nie ciesząc się zainteresowaniem konsumentów, szybko zmienił menu na bardziej tradycyjne.

12 stycznia 1968 roku pierwsi mieszkańcy wprowadzili się do nowo oddanego do użytku bloku nr 2, pierwszego budynku nowego osiedla „Chemik” wznoszonego przy ul. Spokojnej wzdłuż torów tramwajowych „ósemki” na skarpie prowadzących do Kapuścisk. W bloku znajdowało się 65 mieszkań.

12 stycznia 1971 roku nastąpiło uruchomienie zbudowanej kosztem 130 mln złotych chłodni składowej w Bydgoszczy. Miała ona nie tylko przechowywać sprowadzany do miasta towar, ale również produkować mrożone mięso oraz warzywa i owoce. Agregaty chłodnicze pochodziły z ZSRR.

12 stycznia 1986 roku w Filharmonii Pomorskiej z recitalem wystąpiła popularna wówczas piosenkarka Edyta Geppert. Koncert z powodu awarii autokaru jadącego z Warszawy rozpoczął się z 70-minutowym opóźnieniem.

Tego samego dnia w Bydgoszczy w ramach akcji „Sektor” skontrolowano kilkaset prywatnych warsztatów samochodowych i zakładów budowlanych. Ujawniono nieprawidłowości i oszustwa podatkowe na ogromną skalę.

12 stycznia 1993 roku w Bydgoszczy doszło do głośnego wypadku. 17-letni bydgoszczanin jadący toyotą z nadmierną prędkością na ul. Unii Lubelskiej wpadł w poślizg i samochód zsunął się do Brdy. Kierowca wydostał się na brzeg, ale pasażerka, jego rówieśniczka, utonęła.

FLESZ - Wzmożone kontrole escape roomów w całej Polsce. Kilkadziesiąt jest już zamkniętych

źródło: TVN/x-news

Czytaj treści premium w Expressie Bydgoskim Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Wideo