- Postępując zgodnie z zaleceniami papieża Franciszka z 2019 r., dającymi szeroki dostęp do materiałów archiwalnych związanych z pontyfikatem papieża Piusa XII, Muzeum podjęło inicjatywę obrazowania i udostępniania dokumentów w archiwach kościelnych na terenie Rzymu
– powiedział Zachary Levine, dyrektor ds. archiwalnych i kuratorskich w Muzeum Pamięci Holokaustu Stanów Zjednoczonych podczas uroczystego podpisania umowy w Kurii Generalnej Towarzystwa Jezusowego w Rzymie. Podkreślił, że materiały znajdujące się w rzymskim archiwum Towarzystwa Jezusowego „mają kluczowe znaczenie dla tego projektu”.
Historyczny moment w dokumentacji Holokaustu
Levine podkreślił, że umowa ta „wyznacza historyczny moment w dokumentacji Holokaustu i świata rzymskokatolickiego, jego instytucji i zwierzchników w tamtym czasie”. Zaznaczył, że projekt umożliwi Archiwum Towarzystwa Jezusowego digitalizację setek tysięcy dokumentów związanych z Holokaustem. Ponadto będą one dostępne do badań w czytelni Muzeum Pamięci Holokaustu Stanów Zjednoczonych wraz z dokumentami z Apostolskiego Archiwum Watykańskiego, a także z Papieskiego Instytutu Santa Maria d'Anima.
List byłego kapelana AK w zbiorach Archiwum Towarzystwa Jezusowego
Wśród zbiorów, jak zaznaczył Zachary Levine, jest list o. Jana Wojciechowskiego SJ, byłego kapelana Armii Krajowej, który jako naoczny świadek opisuje likwidację getta w Otwocku w sierpniu 1942 r., podczas której 7 tys. Żydów zostało wywiezionych do Treblinki, a ok. 3 tys. zostało zamordowanych na miejscu.
O. Antoine Kerhuel SJ, sekretarz Towarzystwa Jezusowego, stwierdził, że umowa jest „kamieniem milowym” w historii Archiwum Towarzystwa Jezusowego. Podkreślił, że współpraca z Muzeum Pamięci Holokaustu Stanów Zjednoczonych doskonale wpisuje się w misję zakonu na trzy istotne sposoby:
- Pierwszym aspektem jest ochrona. Dając badaczom dostęp do cyfrowych wersji dokumentów, zapewniamy lepszą ochronę oryginalnych kopii papierowych. Po drugie, zachęca badaczy i ułatwia im korzystanie z naszych zasobów. I wreszcie, promuje badania oparte na tych dokumentach, wspierając kulturę studiów historycznych
- zauważył o. Kerhuel SJ.
Papież Franciszek: Nie ma powodu ukrywać czegokolwiek
Joseph Donnelly, ambasador USA przy Stolicy Apostolskiej, podziękował Towarzystwu Jezusowemu za otwarcie archiwów, ponieważ w ten sposób „
możemy dowiedzieć się więcej”. Podkreślił również, że Papież Franciszek wskazał, że nie ma powodu, aby cokolwiek ukrywać. Ambasador Donnelly wyraził uznanie dla pracy Muzeum Pamięci Holokaustu Stanów Zjednoczonych, za stypendia i „za edukację całego świata” na temat Holokaustu.
Zachary Levine w rozmowie z Radiem Watykańskim powiedział, że w obliczu otwartości Papieża Franciszka, Muzeum Pamięci Holokaustu Stanów Zjednoczonych będzie bardzo zainteresowane digitalizacją innych dokumentów związanych z Holokaustem w innych archiwach kościelnych w Rzymie, zwłaszcza w różnych klasztorach, w których uratowano wielu Żydów.
jg
