Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzeźby zmuszają do myślenia

Marek Wojciekiewicz
W ubiegłym tygodniu w Świeciu z wielką pompą odsłonięto cztery prace uczestników pleneru rzeźbiarskiego zorganizowanego w ramach projektu artystycznego „Przebudzenie - Reaktywacja”.

W ubiegłym tygodniu w Świeciu z wielką pompą odsłonięto cztery prace uczestników pleneru rzeźbiarskiego zorganizowanego w ramach projektu artystycznego „Przebudzenie - Reaktywacja”.

<!** Image 2 align=right alt="Image 132227" sub="Alicja Baczewska pokazuje wnukowi Igorowi rzeźbę Kombinezon Robotnika. ">- Myślałem, że z tymi rzeźbami będzie podobnie jak z poprzednimi dziełami, które w ramach „Przebudzenia” pojawiły się w Świeciu. Postoją jakiś czas i znikną - mówi pan Stefan. - Jednak słyszałem, że te prace mają stać w naszym mieście już na stałe. To jakieś nieporozumienie, kto na to wyraził zgodę - zastanawia się pan Stefan.

- Rzeźby ustawione są na betonowym fundamencie - wyjaśnia Barbara Fluder Bielawska, rzeczniczka prasowa Urzędu Miejskiego w Świeciu. - Jego głębokość nie przekracza 60 centymetrów, więc żadne pozwolenia budowlane nie były potrzebne. Wystarczyła zgoda właściciela gruntu, na którym dzieło stanęło - mówi rzeczniczka.

<!** reklama>Najwięcej kontrowersji wśród mieszkańców miasta budzi praca Wandy Swajdy Kombinezon Robotnika ustawiona na skwerze obok dworca autobusowego.

- Słabo się znam na sztuce współczesnej, jednak ta rzeźba mi się podoba - mówi Mieczysław Gościniecki ze Świecia. - Pracowałem kiedyś jako zaopatrzeniowiec i takie niebieskie kombinezony sprowadzałem dla pracowników mojej firmy z drugiego krańca Polski - wspomina pan Mieczysław.

<!** Image 3 align=left alt="Image 132227" sub="Praca Dźwigający Rurę stanęła przed halą widowiskowo-sportową / Fot. Marek Wojciekiewicz">Również Alicja Baczewska z Marianek, która przyszła obejrzeć Kombinezon Robotnika z wnuczkiem Igorem, nie kryje podziwu dla dzieła Wandy Szwajdy. Nie wszyscy podzielają jej zachwyt.

- Wydaje mi się, że aby decydować się na ustawienie jakiegoś dzieła sztuki w mieście potrzebny jest głębszy namysł i konsultacja z architektem miejskim - argumentuje pan Stefan. - Czy ktoś się zastanowił, jak te ogromne rzeźby ze stali będą wyglądały za kilka miesięcy lub lat, byśmy się nie obudzili, ale z ręką w nocniku - dodaje rozsierdzony.

Warto wiedzieć

Oprócz rzeźby nieopodal dworca PKS w Świeciu stanęły jeszcze cztery prace nawiązujące do estetyki socrealizmu. Koła Zębate Piotra Butkiewicza, Dźwigający Rurę Wita Bogusławskiego i Puzzle Magdy Ciopińskiej. Trwają jeszcze poszukiwania lokalizacji dla dzieła Jacka Adamasa Tarcze Strzelnicze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!