- To jak niektórzy ludzie nie szanują środowiska, z którego sami korzystają, widać choćby po efektach naszych akcji, które w ostatnich latach wzbogaciliśmy o sprzątanie wód z kajaków. Niedawno podczas spływu kajakowego, na który każdy chętny mógł się zapisać, sprzątaliśmy w Bydgoszczy odcinki Nowego Kanału Bydgoskiego i Brdy. A najświeższą akcją wraz z uczniami i nauczycielami III LO było sprzątanie z brzegów i w kajakach Starego Kanały Bydgoskiego – mówi Marcin Rybacki ze stowarzyszenia "Czysta Puszcza Bydgoska", szef bydgoskiej firmy "Helgesen".
Efekt tej ostatniej akcji to kilkadziesiąt 120 - litrowych worków śmieci .
- Spływy kajakowe połączone ze sprzątaniem wpisujemy na stałe do naszych zdań, bo spotkały się z ogromnym odzewem – dodaje Marcin Rybacki, który działalnością ekologiczną zajmuje się od lat.
Wypije i zadowolony wywali
Rzeki i kanały w naszym regionie i w całym kraju od lat są najbardziej zaśmiecane na odcinkach przebiegających przez miasta i wsie. Kajakarze widzą to najlepiej, a czasem zatykają nosy, bo odpady, które zatrzymują się w stojącej wodzie, rozkładaj się. Czasem tym efektom towarzyszą typowe ścieki z nielegalnych źródeł.
To też może Cię zainteresować
Trudno zrozumieć dlaczego niektórzy ludzie pijąc piwo z puszki lub butelki, odwijając kanapki z papieru, ciesząc się pięknym widokiem na rzekę, z taką łatwością, bez żadnej refleksji, po prostu z głupoty, wyrzucają puste opakowania do wody lub porzucają na brzegu.
W ostatnich latach, za sprawą rosnącej świadomości społecznej i akcji ekologicznych, sytuacja nieco poprawia się, ale do ideału jest bardzo daleko.
Akcja „Wody to nie śmietnik”
Na problem zaśmiecania rzek, kanałów i jezior zwraca też uwagę Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” i wymienia co można w wodzie znaleźć: butelki, niedopałki, stare meble, zużyty sprzęt elektroniczny, opony i wiele innych śmieci. Te szpecą nasz nadwodny krajobraz, szkodząc przyrodzie, ale również nam!
Dlatego tak ważne jest kształtowanie poprawnych nawyków i nieustanne wpajanie, żeby śmieci zabierać ze sobą, gdyż wody to nie śmietnik! Budowaniu właściwych postaw służy dawanie dobrego przykładu. Pracownicy „Wód Polskich”, wespół z ludźmi dobrej woli, którym zależy na stanie naszego środowiska, angażują się w akcje sprzątania rzek i jezior.
„Wody Polskie” organizują kampanię społeczną pn. „Wody to nie śmietnik”, która polega i na akcji uświadamiającej, i na akcjach zbierania śmieci w całym kraju.
Najbliższa akcja w naszym regionie już w sobotę 7 października w Inowrocławiu – to VII Jesienne Sprzątanie Noteci.
