Zamieszanie z wyborem Rzecznika Praw Obywatelskich trwa od 9 września, kiedy upłynęła 5-letnia kadencja Adama Bodnara. Kolejne głosowania nad nowym PRO nie przynoszą rezultatu, więc funkcję sprawuje dalej Bodnar - do momentu wyboru jego następcy.
Kandydatką opozycji na Rzecznika Praw Obywatelskich jest Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, która była dwukrotnie zgłaszana, jako kandydatka Lewicy i Koalicji Obywatelskiej. Za każdym razem Sejm odrzucał jednak jej kandydaturę. Ostatnie głosowanie w tej sprawie miało miejsce w miniony czwartek
PiS w końcu wybierze Rzecznika Praw Obywatelskich
Teraz swojego kandydata zamierza przedstawić Prawo i Sprawiedliwość, co potwierdził Ryszard Terlecki.
- Myślę, że w nowym terminie zgłosimy własnego kandydata. Nie jest pewne, czy on skutecznie przejdzie całą drogę powołania, bo jak wiadomo, Senat będzie z pewnością blokować - stwierdził wicemarszałek Sejmu w rozmowie z IAR.
Terlecki dodał, że po wyznaczeniu kandydata PiS-u, będzie on próbował przekonać do siebie pozostałe formacje sejmowe.
- Pewnie takie rozmowy podejmie nasz kandydat, wtedy gdy ogłosimy termin zgłaszania - stwierdził.
Bartłomiej Wróblewski kandydatem PiS na RPO?
W sejmowych kuluarach mówi się, że kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich może być Bartłomiej Wróblewski. Poseł był liderem grupy 119 parlamentarzystów, którzy w 2019 roku złożyli do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o sprawdzenie zgodności z konstytucyjnością aborcji wykonywanych z powodu ciężkich wad płodu.
Jest więc wielce prawdopodobne, że opozycja nie zaakceptuje kandydatury Wróblewskiego.
Rzecznika Praw Obywatelskich powołuje w formie uchwały Sejm za zgodą Senatu na wniosek Marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Na uchwałę zatwierdzającą wybór Senat ma czas 30 dni od dnia przekazania przez Marszałka Sejmu uchwały Sejmu. Zgodnie z art. 53 ust. 6 Regulaminu Senatu głosowanie nad wyrażeniem zgody na powołanie RPO, będące głosowaniem w sprawach personalnych, jest tajne. Niepodjęcie uchwały przez Senat w ciągu miesiąca oznacza wyrażenie zgody. W wypadku odmowy zatwierdzenia przez Senat Sejm powołuje na stanowisko Rzecznika inną osobę.
