Michalska przekazała, że w czwartek SG odnotowała 532 próby nielegalnego przekroczenia granicy.
Zatrzymano 35 migrantów, z których wszyscy okazali się obywatelami Iraku. Pięć osób zostało zatrzymanych za „pomocnictwo”. Byli to obywatele Gruzji, Białorusi i Ukrainy.
- W szpitalach przebywa 14 osób zatrzymanych w pobliżu granicy, w tym 8 dzieci. Wśród nich jest dziecko z porażeniem mózgowym, jedno ma COVID-19. Czwórka ma zapalenie płuc - mówiła Michalska.
Michalska: Padły strzały w stronę polskich funkcjonariuszy
Rzeczniczka powiadomiła również, że w czwartek patrol służb białoruskich oddał strzały w kierunku polskich żołnierzy Wojska Polskiego, którzy towarzyszą mundurowym ze Straży Granicznej. - Nikomu nic się nie stało. Być może były to strzały celowo nietrafione, chybione. Tych prowokacji jest coraz więcej - przekazała.
Dodała, że być może użyto do tego celu ślepej amunicji.
Michalska, dopytywana jak strona polska reaguje na te prowokacje, zapewniła, że polscy pogranicznicy nie dają się sprowokować, bo wiedzą, ze wzmocniłoby to eskalację konfliktu. - Oczywiście, jeżeli będzie potrzeba, będziemy reagowali, ale w tej chwili staramy się zachować zimną krew - zaznaczyła.
Żaryn: Chęć eskalowana problemu
Z kolei rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn przekazał, że działalność służb białoruskich jest rozpatrywana przez polskie władze „w kategorii zdecydowanie chęci eskalowania problemu i sytuacji na granicy polsko-białoruskiej”. I również pewnego rodzaju walki psychologicznej z tymi konkretnymi polskimi funkcjonariuszami i żołnierzami, którzy strzegą polskiej granicy - mówił Żaryn.
„Władze w Mińsku w pełni kontrolują to, co dzieje się z migrantami, którzy chcą się przedostać do Polski”
W piątek na rządowych stronach pojawiły się informacje, że proceder nielegalnego przerzutu migrantów przez granicę białorusko-polską ma charakter „systemowy i jest dobrze zorganizowany”.
„Władze w Mińsku w pełni kontrolują to, co dzieje się z migrantami, którzy chcą się przedostać do Polski. Potwierdzają to także białoruskie dokumenty, będące oficjalnymi zaproszeniami na Białoruś, zgodami na pobyt w tym kraju czy też stanowiące potwierdzenie rezerwacji w państwowym hotelu w Mińsku” -czytamy.
Zdaniem polskiego rządu migranci, którzy od miesięcy masowo pojawiają się na białorusko-polskiej granicy, przebywają na Białorusi legalnie.
„Dokumenty wskazują, że cudzoziemcy przyjeżdżają na Białoruś na zaproszenie i za oficjalną zgodą tamtejszego MSZ jako turyści, przebywają tam całkowicie legalnie, a następnie są przywożeni w pobliże granicy z Polską, którą – przy pomocy białoruskich pograniczników – próbują nielegalnie przekroczyć. Dokumenty wskazują na bezpośrednie zaangażowanie Mińska w wywołanie i podtrzymywanie kryzysu migracyjnego na wschodniej granicy Polski i Unii Europejskiej, a także czerpanie zysków z tego procederu” - informuje rząd.
Jak dodają polskie władze, za „wycieczkę” na Białoruś i dalej w głąb Unii Europejskiej migranci płacą duże pieniądze.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Garmin Venu Sq 2 Music Brzoskwiniowy (100270011)
NADGARSTKOWY CZUJNIK TĘTNA Zegarek stale mierzy tę…
kup teraz

Huawei Watch GT3 Pro Elite 46mm Srebrny
Wysokowydajny inteligentny zegarek z tytanowym kor…
kup teraz

Apple Watch 8 Cellular 41mm Grafitowy z opaską sportową w kolorze...
apple watch series 8 olśniewa dużym niegasnącym wy…
kup teraz

Huawei Watch GT 3 46 mm Active Czarny
Zachwyca designem i klasyczną estetyką, zapewniają…
kup teraz

Amazfit GTS 4 mini Czarny
Amazfit GTS 4 Mini Kompaktowy i pełen mocy Ultra p…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 1-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót