To fragment raportu „Zewnętrzne koszty zdrowotne emisji zanieczyszczeń powietrza z sektora bytowo-komunalnego”, zaprezentowanego przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Wniosek o przedwczesnych zgonach 19 tys. Polaków i stratach zdrowotnych w wysokości 30 mld euro dotyczą tylko jednego roku – 2016.
- Od dawna rząd wskazuje, że główną przyczyną występowania smogu w Polsce jest tzw. niska emisja, czyli zanieczyszczenia pochodzące z gospodarstw domowych, które ogrzewane są przez spalanie niskiej jakości paliw albo nawet śmieci. Dzisiejszy raport pokazuje, że takie ogrzewanie domu to ogromne zagrożenie dla zdrowia jego właścicieli, ich bliskich i całego otoczenia. Zagrożenie to można opisać zarówno w postaci zatrważającej liczby utraconych przez Polaków lat życia, jak i ogromnych kosztów ponoszonych m.in. przez budżet państwa – powiedziała Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.
Warto zwrócić uwagę, że minister Emilewicz mówiła m.in. o spalaniu paliw niskiej jakości. Tymczasem inny członek rządu – minister energii Krzysztof Tchórzewski proponuje wprowadzenie takich norm dla węgla, które nie wyeliminują z handlu tego najgorszej jakości. Projekt rozporządzenia ministra energii przewiduje nawet, że w sprzedaży będą odpady węglowe zmieszane z paliwem lepszej jakości.
Propozycja resortu energii wzbudziła ogromne kontrowersje. Przeciwko niej zaprotestowały m.in. województwo małopolskie, miasto Kraków i Polski Alarm Smogowy. Ministerstwo Energii zdecydowało się wydłużyć konsultacje w sprawie swojego projektu do 29 sierpnia, choć wcześniej konsultacje miały się skończyć 17 sierpnia.
Wielki smog w Krakowie, internauci próbują złapać oddech MEM...
Czytaj więcej o smogu w Krakowie
WIDEO: 48 tys. Polaków rocznie umiera przedwcześnie przez smog. Jeśli nie musisz, nie wychodź z domu
Autor: Agencja Informacyjna Polska Press, x-news
KONIECZNIE SPRAWDŹ:
