PAP dotarł do informacji mówiących o tym, że rząd ma wesprzeć najuboższych w dopłatach za prąd. Osoby najbardziej wrażliwe na ubóstwo energetyczne to według rządu te, których miesięczne dochody nie przekraczają 1563 złotych w gospodarstwie jednoosobowym oraz 1115 złotych na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Informacje te potwierdził minister klimatu Michał Kurtyka.
Kurtyka na antenie radiowej Jedynki pytany był o szczegóły dotyczące pomocy. – Obejmiemy tym 2,6 miliona gospodarstw, więc prawie co piąte gospodarstwo w Polsce. Bardzo zależy nam, żeby szczególną troską objąć te gospodarstwa domowe, które znajdują się w wrażliwej, szczególnie trudnej sytuacji dochodowej – mówił.
Nowe przepisy mają objąć między innymi: emerytów ze świadczeniem poniżej minimalnej emerytury, emerytów i rencistów ze świadczeniem równym najniższej emeryturze, osoby samotnie zamieszkujące domy jednorodzinne w małych miejscowościach i na wsiach, które korzystają z pomocy społecznej, pozostałe osoby pobierające zasiłki, a także rodziny wielodzietne w trudniejszej sytuacji dochodowej.
Rząd ma przeznaczyć na pomoc w 2022 roku około 1,5 mld złotych.
- To są rozwiązania, które powinny jak najszybciej trafić do Polaków. W związku z tym zależy mi, żeby to było szybko procedowane i żeby takie wsparcie dla odbiorcy wrażliwego mogło jak najszybciej trafić – dodał.
Jak wsparcie będzie udzielane?
Kurtyka został zapytany o sprawy bardziej techniczne – jak będzie można ubiegać się o pomoc.
Minister podkreślił, że rządowi zależy, by jak najszybciej te środki trafiły do rodzin.- Będziemy korzystać z istniejącego systemu pomocy społecznej – przekazał. Wyjaśnił, że osoby pobierające zasiłki będą mogły bardzo szybko uzyskać pomoc właśnie poprzez system pomocy społecznej.
- Dla innych przewidzieliśmy dwa progi dochodowe. Będzie można również przyjść z zaświadczeniem o dochodach do ośrodkach gminnego bądź ośrodka miejskiego – wyjaśnił.
Zaznaczył, ze wsparcie finansowe będzie uzależnione od wielkości gospodarstwa domowego. Będzie to kilkaset złotych „dla przeciętnej polskiej rodziny” – ministerstwo wyliczyło, że dla rodziny 2+2 takie wsparcie będzie wynosiło ponad 600 złotych, a dla większych ponad 800 złotych.
Budżet na wsparcie
Już wcześniej „Dziennik Gazeta Prawna” pisał o planowanym zwiększeniu budżetu na wsparcie dla najuboższych odbiorców prądu w związku z kryzysem energetycznym w Europie.
"Może on być liczony w miliardach, choć ma być mniejszy niż w przypadku zamrożenia cen prądu w 2019 r., co kosztowało budżet ok. 5 mld zł" - podała gazeta.
Dodano, że z nowych rozwiązań miałoby prawo skorzystać mniej niż 10 procent klientów. „Projekt wsparcia autorstwa resortu klimatu może ulec dalszym zmianom. Niewykluczone jest rozszerzenie go o odbiorców gazu" - podał "DGP".
