Zobacz wideo: Otwarcie ulicy Kujawskiej w Bydgoszczy dla tramwajów.
- Żeby inwestować w infrastrukturę lotnicza trzeba najpierw zapobiec upadkom lokalnych portów - mówił kilka dni temu w Sejmie Jan Szopiński, bydgoski poseł Lewicy. - Trzeba zainwestować. Porty potrzebują rzeczywistego ratunku finansowego na dziś, aby przetrwać ekonomicznie i obronić się przed całkowitą redukcją swoje specjalistyczne kadry. Bez tych specjalistów żaden port nie podniesie się szybko po pandemii i długo nie będzie w stanie obsłużyć siatki połączeń.
200 tysięcy dla Bydgoszczy
- Przyznanie lotnisku w Bydgoszczy zaledwie 200 tysięcy złotych pomocy rządowej to wyraźny znak, że rządowi zależy na doprowadzenia do upadku niektórych lotnisk lokalnych. Mam pytanie – dlaczego? I jak rząd sobie wyobraża funkcjonowanie przyszłego Centralnego Portu Lotniczego bez profesjonalnego portu lotniczego w Bydgoszczy oraz innych profesjonalnych portów lokalnych? - pyta Szopiński.
Daniel Mackiewicz, rzecznik PLB informuje, że ta kwota się zgadza. - Rzeczywiście z puli 142 mln zł dla wszystkich portów dostaliśmy 200 tys. złotych jako rekompensatę za czas pandemii - mówi rzecznik PLB. - To pokrywa 7,5 procenta strat od momentu, kiedy rząd zakazał lotów.
Port dostał też 958 tys. wsparcia z rządowej tarczy.
Bydgoskie lotnisko przygotowuje się do najtrudniejszej zimy w historii
Port Lotniczy Bydgoszcz najoszczędniejszy z polskich lotnisk wg raportu pasazer.com.
Sezon zimowy zazwyczaj w lotnictwie oznacza mniejszą ofertę wynikającą z mniejszej skłonności do podróży w okresie od listopada do marca. - Tegoroczna zima, ze względu na pandemię, będzie z pewnością najtrudniejsza w historii całej branży lotniczej. Zmiany wprowadzane są przez przewoźników bardzo dynamicznie, nawet kilka razy w tygodniu - mówi rzecznik PLB
Przedłużająca się trudna sytuacja w branży lotniczej wymaga od zarządzających portami zmian planów i polityki i elastycznego dopasowywania się do bieżącej sytuacji. Aby nie uzależniać się w tym trudnym okresie tylko od rejsów pasażerskich PLB przygotowuje też inne działania.
- Obecnie przygotowujemy się do wdrożenia dużego, innowacyjnego projektu, który pozwoli zdywersyfikować przychody i pozytywnie wpłynie na kondycję finansową spółki – mówi Tomasz Moraczewski, Prezes Zarządu Portu Lotniczego Bydgoszcz SA. – Od lat prowadziliśmy politykę wysokiej dyscypliny finansowej, dywersyfikując strukturę przychodów i optymalnie dysponując posiadanymi zasobami.
Port Lotniczy Bydgoszcz podsumował wyniki za październik br. Lotnisko obsłużyło 8236 Pasażerów, o 76 procent mniej niż w październiku ubiegłego roku. Zrealizowanych zostało 628 operacji lotniczych. Październikowe statystyki wynikają z ograniczeń w ruchu międzynarodowym, oraz ogłoszenia lockdown’u w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Decyzje te zmusiły przewoźników do znaczącej korekty liczby połączeń lotniczych z polskich portów, w tym z Portu Lotniczego Bydgoszcz.
Bydgoszcz z lotu ptaka. Odszukasz swój dom na zdjęciach? [galeria]
