Będzie jak dawniej. Dla ichtiologów i wędkarzy to historyczna data. Wczoraj, po raz pierwszy od 40 lat, w Drwęcy pojawiły się jesiotry.
<!** Image 2 align=right alt="Image 36160" sub="Malutkie jesiotry za chwilę wylądują w Drwęcy. Dorosłe powinny tu wrócić">W pobliżu jazu w Lubiczu wędkarze wpuścili do wody 10-centymetrowe rybki. Jeśli hodowlany eksperyment się powiedzie, powinny wrócić w to samo miejsce za 22- 25 lat, ważyć 18 -30 kg i tutaj dać początek nowemu pokoleniu tych szlachetnych ryb.
Jak informowaliśmy, od kilku lat wędkarze, a przed wszystkim pracownicy Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie, próbują przywrócić do naszych rzek jesiotry. Przed dziesięciu laty próbowano zaaklimatyzować u nas jesiotra żyjącego w Morzu Czarnym, ale ten eksperyment zakończył się porażką. Badania potwierdzają jednak, że w dawnych wiekach w zlewni Bałtyku występował jesiotr ostronosy, ten sam, którego poławia się w Kanadzie.
Ostatnią wyłowiono w Wiśle
Na Pomorzu roiło się od jesiotrów. Te ryby dochodzą do 300 kg wagi. Dojrzałość płciową osiągają po 22-25 latach. Młoda mama waży 30 kg, tata prawie o połowę mniej.
Ostatniego jesiotra złowiono w Wiśle w pobliżu Chełmna w 1965 roku. Była to samica. Liczyła blisko 3 metry długości i ważyła 126 kg. Po przeprowadzeniu sekcji ujawniono około 40 kg ikry.
Ikra z Kanady
Właśnie ikra jesiotra, poszukiwany i drogi kawior, stała się przyczyną masowego wyławiania tych ryb, a w konsekwencji wytrzebienia ich z naszych rzek. Jeszcze na początku XX wieku rocznie wyławiano 200 ton jesiotra, a okresie międzywojennym już tylko pojedyncze sztuki.
<!** reklama left>W lipcu bieżącego roku prof. Ryszard Kolman z Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie przywiózł z Kanady 3 kilogramy zapłodnionej ikry jesiotra ostronosego, przypływającego na tarło do rzek: Świętego Wawrzyńca i św. Jana. Z tej ikry w wylęgani w Grzmięcej, w pobliżu Zbiczna, wychowano kilkugramowy narybek. I właśnie wczoraj został on wypuszczony na głębokie wody do Drwęcy.
Czy wrócą?
Jesiotry, podobnie jak inne ryby dwuśrodowiskowe - trocie, łososie - na tarło wracają do miejsca swojego dzieciństwa. Jest więc nadzieja, że następnie pokolenie wędkarzy wyciągać będzie z Drwęcy te szlachetne, ogromne ryby.
Wczoraj nad wodą podpisano pierwsze w Polsce porozumienia między władzami samorządowymi, a dyrekcją instytutu o wieloletnim programie restytucji szlachetnych ryb w rzekach kujawsko-pomorskich. W uroczystym wpuszczeniu jesiotra do Drwęcy uczestniczyli m.in. wędkarze i naukowcy z Litwy, a także z Niemiec. W kwietniu jesiotr ostronosy ma ponownie zagościć w Odrze.