Zobacz wideo: Dron obserwował kierowców na ulicy Wyszyńskiego w Bydgoszczy

Lasy Państwowe zaczęły wycinkę lasu niedaleko Portu Lotniczego Bydgoszcz. Na konieczność wycinki - ze względów bezpieczeństwa - wskazywał PLB. Chodzi o bezpieczne podejście do pasa startowego. Powierzchnia przeszkód lotniczych nieco ponad 48 hektarów. Starostwo powiatowe wydało decyzje pozwalająca na wycinkę w 2020 roku.
Padają drzewa niedaleko podbydgoskiego Trzcińca
Mieszkańcy gminy Białe Błota są jedna z zbulwersowani tym, że - jak twierdza - przy okazji Lasy Państwowe zamierzają wyciąć dwa razy więcej drzew w tym i przylegających do niego obszarach - ponad 114 hektarów. Oczywiście - nie od razu. Leśnicy mają tzw. plan urządzania lasu, który - już zatwierdzony - reguluje co i na jakim obszarze można wycinać.
Urząd Gminy Białe Błota ma analizę biegłego w sprawie prawidłowego wyznaczenia wysokości przeszkód lotniczych na terenie gminy. Biegły sądowy przy warszawskim Sądzie Okręgowym i były kontroler ruchu lotniczego Sił Powietrznych RP sporządził analizę prawidłowości procedury wyznaczenia przeszkód lotniczych - czyli drzew do usunięcia - w obrębie PLB. - Dokument został opracowany przez biegłego na wniosek Wójta Dariusza Fundatora, upoważnionego przez Radę Gminy Białe Błota, która wyraziła zaniepokojenie planowaną przez Nadleśnictwo Bydgoszcz wycinką drzew w obrębie lotniska, na podstawie dwóch decyzji administracyjnych wydanych przez starostę bydgoskiego - przypomina Marek Synowiecki, rzecznik UG Białe Błota.
W opracowaniu poddano szczegółowej ekspertyzie wszystkie dokumenty i zezwolenia, wydane m.in. na podstawie przepisów prawa lotniczego, obowiązujących rozporządzeń ministra infrastruktury oraz wymogów procedury Służb Żeglugi Powietrznej, a także międzynarodowych konwencji regulujących kwestie zapewnienia bezpieczeństwa ruchu lotniczego.
Postępowania dotyczące zezwoleń na usunięcie drzew zakwalifikowanych do kategorii przeszkód lotniczych prowadzone były przez starostwo na wniosek prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Zakończyły się wydaniem przez starostę decyzji administracyjnych, zezwalających na wycięcie części drzew, stanowiących przeszkody w pasie podejścia samolotów.
- Z wniosków zawartych w ekspertyzie biegłego wynika, że powierzchnie ograniczające wysokość zabudowy i obiektów naturalnych w rejonie lotniska, zostały wyznaczone zgodnie z obowiązującymi wymaganiami. Jak wskazał autor opracowania, prawidłowo określono również wysokości przeszkód lotniczych dla poszczególnych przestrzeni lotniska- co zostało zatwierdzone w formie decyzji przez Urząd Lotnictwa Cywilnego - stwierdza Marek Synowiecki, rzecznik Urzędu Gminy Białe Błota.
Autor analizy, że przeszkody powinny zostać niezwłocznie usunięte. Jako argument przytacza fakt, że swoją wysokością przewyższają znacznie wyznaczone powierzchnie ograniczające w obrębie oddziaływania portu lotniczego.