Projekt zakłada powstanie niewielkiego parterowego budynku w kształcie ceglanego sześcianu, z dużym oknem w ścianie frontowej. Jego częścią będzie wiata wsparta na stalowych słupach. Zadaszenie będzie znajdowało się nad budynkiem pijalni, chodnikiem oraz tarasem wypoczynkowym z ławkami i parkingiem dla rowerów. Dach będzie przeszklony, co zapewni lepsze doświetlenie punktu poboru wody.
– Przyjęta forma architektoniczna zadaszenia nawiązuje do form przestrzennych budynków Stacji Wodociągowej Las Gdański, a koliste elementy dekoracyjne ze stali – do motywów plastycznych na zabytkowych obiektach Stacji „Las Gdański” – informuje Urząd Miasta Bydgoszczy.
W pijalni będzie można pobrać cztery rodzaje wód z właściwościami zdrowotnymi:
- 4-jonową;
- 3-jonową;
- uzdatnioną;
- funkcyjną na bazie wody wzbogaconej w potas.
Każdy rodzaj charakteryzuje się bogatym składem mineralnym w zakresie wodorowęglanów, wapnia i magnezu, a w zależności od źródła ujmowania, wodę może wyróżniać zawartość sodu, żelaza, strontu i litu.
Prace budowlane kosztują blisko 900 tysięcy złotych. Inwestycję realizuje bydgoska spółka Kor-Pol Invest. Umowę na realizację zadania MWiK podpisał pod koniec lutego. Roboty mają potrwać maksymalnie 4 miesiące. Jeśli pozwolą na to warunki atmosferyczne, zakończą się wiosną. Możliwe, że już latem na miejscu będzie można skosztować wody.
Pijalnia powstaje w miejscu punktu czerpalnego przy ujęciu wody „Las Gdański. Uruchomiono ją z okazji stulecia MWiK w 2000 roku. Mieszkańcy przez lata zaopatrywali się w wodę z kranów czerpaną bezpośrednio ze studni oraz wodę uzdatnioną. Negatywne opinie służb sanitarnych w czasie pandemii spowodowały zamknięcie kranów w 2020 roku.
Zobacz wideo: Duże zmiany w strefie płatnego parkowania w Bydgoszczy
