Zobacz wideo z miejsca inwestycji:
Jezdnię i chodnik pod budynkiem przeznaczonym do rozbiórki - w ramach budowy ulicy Kujawskiej - zamknięto, a na terenie obiektu na zlecenie konserwatora zabytków rozpoczęły się tzw. badania wyprzedzające inwestycję. Obiekt znajduje się bowiem w strefie chronionej. - Rozpoczęliśmy wykopy tam, gdzie to możliwe technicznie, w tym przypadku w piwnicach i na podwórzu budynku. Badania archeologiczne będą tu prowadzone ze względu na fakt, że na tym terenie zlokalizowany był pałac hrabiego Czapskiego z połowy XVIII wieku - wyjaśnił nam archeolog Andrzej Rutkowski.
JAK DOBRZE ZNASZ BYDGOSZCZ? SPRAWDŹ SIĘ W TYM QUIZIE:
Mimo że teren przy Zbożowym Rynku jest mocno przekształcony, archeolodzy mówią, że w głębokich warstwach można się spodziewać nie tylko zabudowy pałacu, ale także ludzkich szczątków, bowiem obok znajdował się kościół św. Stanisława wraz przytułkiem dla biednych i cmentarzem.
Na razie nikt nie jest w stanie powiedzieć, ile czasu mogą potrwać badania i kiedy budynek zostanie wyburzony. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że jego rozbiórka ma być przeprowadzona ręcznie.
Tymczasem kierowcy i piesi muszą liczyć się z wprowadzonymi zmianami w organizacji ruchu. Na odcinku Wałów Jagiellońskich - od zakładu karnego w stronę ronda Bernardyńskiego - jezdnia jest zwężona, obowiązuje zakaz wyprzedzania i ograniczenie do 30 km/h. Pojazdy poruszają się dwukierunkowo jedną jezdnią.
Utrudnieniem dla pieszych jest zamknięcie dwóch przejść i chodnika przy rondzie Bernardyńskim pod wyburzanym budynkiem - ruch pieszych odbywać się może tylko przez plac Kościeleckich.
Aby wykonawca mógł zbudować nową zatokę autobusową został przeniesiony przystanek autobusowy (przy parkingu).
Na ul. Sierocej - od Lenartowicza do Traugutta - ruch jednokierunkowy.
ZOBACZ ZDJĘCIA:
Handel w Bydgoszczy na archiwalnych zdjęciach [galeria]
