Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rodzice, którzy nie chcą posyłać 6-latka do szkoły, mają teraz jedno wyjście

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Thinkstock
Zainteresowanie rodziców badaniami sześcioletnich dzieci w poradni jest ogromne. Sejm pogrzebał nadzieję 300 tysięcy rodziców i odrzucił obywatelski projekt ustawy o referendum w sprawie 6-latków w szkołach. Dzieci muszą rozpocząć naukę od września.

Rodzice, którzy nie chcą posyłać 6-latka do szkoły, mają teraz tylko jedno wyjście - muszą uzyskać z poradni psychologiczno-pedagogicznej opinię, że dziecko nie jest na tyle dojrzałe, by podjąć naukę w szkole. I chętnie z tej możliwości korzystają.
[break]

Maluchy nie są gotowe

- W tym roku zainteresowanie rodziców badaniami jest ogromne, można powiedzieć, że 6-latki trafiają na badania masowo. Niektórzy nasi pracownicy mają terminy zarezerwowane już do połowy czerwca. Dotychczas wydaliśmy 8 opinii odraczających naukę, ale to dopiero początek - uważa Wanda Gredżuk, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 w Bydgoszczy.

Rodzice wiedzą swoje, nie tylko uważają, że ich dzieci nie nadają się jeszcze do szkoły, ale również - a może przede wszystkim - że szkoły nie są gotowe na przyjęcie i opiekę nad 6-latkami. Potwierdzają to bydgoscy nauczyciele.

- Dzieci, które trafiają do pierwszej klasy w wieku 6 lat, są bardzo różne. Niektóre wykazują gotowość do nauki na poziomie szkolnym, ale większość niestety nie, widać to zwłaszcza po umiejętności skupienia się na zadaniach. Rok w wypadku dziecka to dużo czasu i widać, że z 7-latkami pracuje się lepiej - mówi prosząca o anonimowość nauczycielka klas pierwszych.

Prawie połowa

- Rodzice sami zgłaszają się na konsultacje, nie mają jednak takiego obowiązku. Po badaniach wydajemy opinię - jeśli uczeń jest zdolny do podjęcia obowiązku szkolnego, rodzicowi pozostaje tylko wybór placówki, do której zapisze dziecko. Jeśli wydamy opinię odraczającą, rodzic będzie mógł poszukać dla dziecka zerówki - mówi Wanda Gredżuk.

Rodzice tych 6-latków, którzy zgłosili się do poradni na badania, są w kropce. Poradnia stara się wydać decyzje jak najpóźniej - im bliżej września, tym lepiej. Wszystko przez to, że w wypadku dziecka 6-letniego badanie go np. w lutym, na pół roku przed pójściem do szkoły może dać zupełnie inne wyniki, niż zbadanie kilka miesięcy później. Niektórzy rodzice o decyzji poradni psychologiczno-pedagogicznej dowiedzą się dopiero w połowie roku, tymczasem zapisać dziecko do szkoły muszą do końca marca.

- Problem polega na tym, że do bydgoskich szkół obowiązują zapisy elektroniczne. Te trwają do końca marca. Wielu rodziców będzie musiało po prostu zapisać dziecko do rejonowej podstawówki, bo nie będzie miało jeszcze opinii, wydanej przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną - przyznaje dyrektor Gredżuk.

Może się więc okazać, że dziecko powinno iść jednak do zerówki, ale w szkołach które przyjmują 6-latki nie będą organizowane klasy zerowe, a przedszkola - które już się 6-latków pozbędą, mogą nie oferować już miejsc w zerówkach. Ile dzieci może dotyczyć ten problem?
- W zeszłym roku przebadaliśmy 315 uczniów. Należy jednak pamiętać, że była wtedy specyficzna sytuacja. Rodzice 6-latków, urodzonych w czasie pierwszego półrocza, musieli posłać dzieci do szkoły, rodzice 6-latków urodzonych w drugiej części roku mieli wybór, czy poślą je do szkoły, czy nie. W roku 2014 wydaliśmy 155 opinii odraczających obowiązek szkolny 6-latków - mówi Wanda Gredżuk.

Oznacza to tyle, że w tym roku może być ich dwa razy więcej.

Specjaliści podkreślają, że każde takie badanie - choć wykonywane w formie zabawy - jest stresujące dla dziecka. Jeśli faktycznie dziecko ma problemy (i wskazują na to chociażby sygnały od nauczycieli wychowania przedszkolnego), warto je zbadać. Jeśli badanie ma być tylko zaspokojeniem ciekawości rodzica albo rozwianiem jego obaw, robić tego nie warto.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!