Wszystko wskazuje na to, że sezon 2011/2012 ponownie zdominują zespoły z Muszyny i Sopotu.
<!** Image 2 align=none alt="Image 174278" sub="Z zawodniczek widocznych na zdjęciu, w bydgoskim klubie na pewno wciąż występować będą Patrycja Polak (nr 5) i Marta Kuehn-Jarek (13). Trwają negocjacje z Joanną Kuligowską (pierwsza z prawej). Fot. Tadeusz Pawłowski">O sytuacji w Centrostalu (7. miejsce w poprzednim sezonie) piszemy na bieżąco. Przypomnijmy tylko, że z klubu odeszły: Charlotte Leys (MKS), Sylwia Pelc (Aluprof), Monika Naczk (PTPS), Agata Skiba, Kinga Zielińska (obie KS Murowana Goślina). Mary Spicer, Katarzyna Mróz (szukają klubów). Nie zagra Ewa Kowalkowska, która zakończyła karierę i została menedżerem zespołu. Roszada nastąpiła też na trenerskiej ławce - Piotr Makowski przeszedł do Delecty, a jego miejsce zajmie Rafał Gąsior.
Na razie, w składzie jest osiem zawodniczek: Patrycja Polak, Marta Kuehn-Jarek, Magdalena Godos (z AZS Białystok), Julia Szeluchina (z Organiki), Zuzanna Czyżnielewska, Justyna Sosnowska, Anna Grejman (wszystkie z SMS Sosnowiec) oraz Ewelina Krzywicka (z Pałacu II). Trwają poszukiwania środkowej, atakującej i przyjmującej.
Poniżej przedstawiamy aktualne sytuacje w pozostałych klubach. Zmian jest naprawdę sporo...
Muszynianka (mistrz)
Obrońca tytułu pozyskał dwie klasowe zawodniczki: przyjmującą Annę Werblińską z Aluprofu Bielsko-Biała oraz chorwacką środkową Vesnę Djursić z Galatasaray Stambuł. Ta druga siatkarka znana jest kibicom pod panieńskim nazwiskiem Citaković. Trzecią nową twarzą w Muszyniance jest 23-letnia Australijka Rachel Rourke, która może grać na pozycji atakującej i przyjmującej.
<!** reklama>W Muszynie zostają: Milena Sadurek-Radecka, Agnieszka Śrutowska-Rabka, Kinga Kasprzak, Magdalena Piątek, Caroline Wensink, Debbie Stam-Pilon, Katarzyna Gajgał, Joanna Kaczor i Mariola Zenik.
Karierę zawieszają Agnieszka Bednarek-Kasza i Aleksandra Jagieło (plany macierzyńskie). Do Bielska przeniosła się Klaudia Kaczorowska.
Atom Sopot (wicemistrz)
Trójmiejscy działacze budują skład, który ma nie tylko zdetronizować Muszyniankę, ale też zawojować Ligę Mistrzyń. Nowe nabytki to: Alisha Glass i Megan Hodge (obie USA), Corina Ssuschke i Małgorzata Kożuch (obie Niemcy), Maja Tokarska (z Wrocławia), Dorota Wilk (Mielec), Magdalena Saad (Białystok).
Ze „srebrnego” składu zostały: Izabela Bełcik, Eleonora Dziękiewicz, Amaranta Fernandez, Neriman Ozsoy, Ewelina Sieczka, Dorota Świeniewicz, Katarzyna Konieczna oraz Paulina Maj.
Odchodzą: Olga Fatiejewa (Dynamo Krasnodar), Magdalena Śliwa, Natalia Nuszel (obie do MKS Dąbrowa Górnicza), Izabela Śliwa (szuka klubu), Kinga Maculewicz (zawiesiła karierę).
Aluprof Bielsko-Biała (brąz)
W zespole spod Klimczoka prawdziwa rewolucja. O stracie Anny Werblińskiej już pisaliśmy. Z Bielska odchodzą ponadto: Berenika Okuniewska (Scavolini Pesaro), Katarzyna Skorupa (Urbino Volley), Anna Kaczmar (PTPS Piła), Jolanta Studzienna, Iwona Waligóra (szukają klubu). Otoczenia nie zmieniają m.in.: Karolina Ciaszkiewicz, Joanna Frąckowiak oraz Agata Sawicka.
Działacze zakontraktowali: Joannę Wołosz (Gwardia Wrocław), Klaudię Kaczorowską (Muszynianka Muszyna), Sylwię Pelc (Centrostal), Cassidy Lichtmann, Alexis Crimes (obie USA) oraz Koletę Łyszkiewicz (SMS Sosnowiec).
Nazwiska nowych siatkarek nie powalają na kolana. Prezes Czesław Świstak jest jednak innego zdania.
- Nie uważam, że się osłabiliśmy. Mamy w przyszłym roku 90-lecie klubu i chcemy odzyskać mistrzostwo Polski - deklaruje.
Z tym składem będzie to jednak bardzo trudne zadanie.
MKS Dąbrowa (4. miejsce)
Podobnie jak medaliści, także czwarty zespół PlusLigi Kobiet, postanowił „przewietrzyć” skład. Z Dąbrowy odchodzą: Marta Haładyn (Gwardia), Matea Ikić (Jekatierinburg), Agata Karczmarzewska-Pura, Lucie Muhslteinova (szukają klubów) oraz Joanna Staniucha-Szczurek (urlop macierzyński).
W ich miejsce pozyskano kilka klasowych zawodniczek. Na uwagę zasługują transfery Magdaleny Śliwy, Natalii Nuszek (poprzednio Atom), Katarzyny Zaroślińskiej (Organika) oraz dwóch Belgijek: Charlotte Leys (Centrostal) i Frauke Dirickx. Do zespołu dołączy ponadto Dorota Ściurka (Stal Mielec).
Trener Waldemar Kawka nadal będzie miał do dyspozycji m.in. Ivanę Plchotovą, Izabelę Żebrowską, Krystynę Strasz i Aleksandrę Liniarską.
- W najbliższym sezonie będziemy walczyć o któryś z medali - zapowiada prezes klubu Robert Koćma.
Gwardia Wrocław (5. miejsce)
Pod koniec ubiegłego sezonu mówiło się o transferowej ofensywie ekipy z Dolnego Śląska. Do zespołu miały ponoć trafić zawodniczki wywodzące się z Wrocławia i okolic. Spekulowano, że w Gwardii ponownie występować będą: Anna Werblińska, Karolina Ciaszkiewicz i Joanna Kaczor. Ostatecznie nic z tych planów nie wyszło, a wrocławscy kibice muszą zadowolić się transferami Marty Haładyn (z Dąbrowy) i 22-letniej Amerykanki Arielle Wilson, która grało poprzednio w lidze akademickiej USA. Po stronie strat zapisać należy przeprowadzki Joanny Wołosz (do Bielska) i Mai Tokarskiej (do Piły).
Organika Łódź (6. miejsce)
Zespołu nie będzie już prowadzić Małgorzata Niemczyk, której miejsce zajął Mauro Masacci. Włoski trener zdobył Puchar i Superpuchar swojego kraju, ale pracował wtedy jako asystent. Ostatnio prowadził samodzielnie Il Bisonte Azzurra Volley San Casciano (Serie B1, czyli III liga).
Z Łodzią pożegnały się: Michela Teixeira (UGSE Nantes Volley - Francja), Katarzyna Zaroślińska (MKS), Julia Szeluchina (Centrostal) oraz Karla Echenique, Sylwia Wojcieska i Marta Szymań ska (szukają klubów).
Jak na razie pozyskano trzy nowe siatkarki: Chorwatkę Anę Grbać, Dominikę Koczorowską i Anitę Kwiatkowską (obie Stal Mielec). Spekuluje się, że do Łodzi trafić może też Katarzyna Mróz z Centrostalu.
Stal Mielec (8. miejsce)
Klub ma duże kłopoty finansowe i nic dziwnego, że siatkarki masowo uciekają z Mielca. Jak na razie, ze Stali odeszło sześć pań: Dominika Koczorowska, Anita Kwiatkowska (obie Organika), Dorota Wilk (Atom), Agata Durajczyk (Białystok), Dorota Ściurka (MKS) oraz Ilona Gierak (Legionovia).
Działaczom udało się zatrzymać Sylwię Pycię i Agatę Babicz (nazwisko panieńskie Wilk). Nowe twarze to: Mariola Barszcz-Wójtowicz (ostatnio Silesia Mysłowice) oraz Marzena Wilczyńska (wychowanka KS Pałac, ostatnio Skawa Kraków).
- Prowadzimy rozmowy z kolejnymi siatkarkami. Dopóki jednak nie odeślą mi podpisanych kontraktów nie powiem o kogo chodzi - stwierdził na łamach serwisu PlusLiga Kobiet prezes Marek Woszczyński, który negocjuje także z firmą, która miałaby zostać sponsorem strategicznym drużyny.
AZS Białystok (9. miejsce)
W poprzednim sezonie akademiczki uratowały ekstraklasę, wygrywając baraże z TPS Rumia i KS Murowana Goślina. Jak będzie teraz? Trudno w tej chwili powiedzieć. Jedno jest pewne - więcej jest strat, niż zysków.
Z Podlasiem pożegnały się: Magdalena Godos (do Centrostalu), Magdalena Saad (Atom Sopot), Anna Klimakowa (Tiumień, Rosja), Rumunki Anca Martin i Daiana Muresan (szukają klubów) oraz Edyta Rzenno, która od ponad pół roku leczy kontuzję kolana.
AZS podpisał umowy z libero Agatą Durajczyk (poprzednio Stal Mielec) i przyjmującą Dominiką Sieradzan. Ta druga wraca do Polski z czołowej francuskiej drużyny, występującej w Lidze Mistrzyń - ASPTT Mulhouse.
PTPS Piła (beniaminek)
Po rocznym rozbracie z elitą, zespół z Wielkopolski wraca na salony. To dobra wiadomość dla kibiców Centrostalu, którzy mecze z PTPS traktują prawie jak derby.
W ekipie beniaminka znajdziemy bydgoskie akcenty. Na pozycji libero gra Katarzyna Wysocka, z kolei na środku bloku Monika Naczk. Trenerem jest znany z występów w Chemiku, Mirosław Zawieracz.
Oprócz Naczk, pilscy działacze pozyskali: Annę Kaczmar (z Aluprofu) i Emilię Kajzer (SMS Sosnowiec).