Rowerowe SEZON 2 ODC. 5

"Opóźni się rewitalizacja rynku w Koronowie. Nie ma wykonawcy" - pisaliśmy w maju, po unieważnieniu pierwszego przetargu na realizację tej sztandarowej dla gminy inwestycji. Nie pomogło nawet przedłużenie o kilka dni terminu składania ofert. Pojawiły się obawy, że – jeśli sytuacja się nie zmieni - zastopuje to przebudowę centralnego placu staromiejskie części miasta.
Do walki stanęło 5 firm, nie tylko z Pomorza i Kujaw
Następna próba okazała się jednak pomyślna. Po ogłoszeniu kolejnego przetargu zainteresowanie było. W wyznaczonym terminie złożono pięć ofert. Chęć realizacji inwestycji wyraziły firmy z Koronowa, Grudziądza, Gniezna oraz z pow. starogardzkiego. Zaproponowane ceny – bardzo zróżnicowane.
To Cię może również zainteresować
Najdroższe oferty złożyły firmy z Grudziądza (blisko 8,5 mln zł) oraz Gniezna (6,9 mln zł). Najtaniej skalkulowali swoje usługi związane z przebudową rynku koronowscy przedsiębiorcy. W obu przypadkach ceny były niższe niż 5 mln zł. Ostatecznie postawiono na Instalco z ul. Przemysłowej w Koronowie, które zaproponowało cenę – 4,5 mln zł brutto.
Dokument o rozstrzygnięciu przetargu i wyborze właśnie tej firmy podpisał 12 lipca br. wiceburmistrz Piotr Kazimierski. Jeśli nie wpłyną żadne protesty władze gminy będą mogły podpisać umowę na realizację inwestycji.
Więcej wiadomości z Koronowa i okolic na www.pomorska.pl/koronowo
Przed wykonawcą sporo pracy na rynku w Koronowie
Rozstrzygnięcie przetargu oznacza, że można pomału szykować się do realizacji zadania. Pracy zwycięzca będzie mieć sporo. Projekt przewiduje m.in. utwardzenie runku płytami granitowymi i kostką kamienną. Montaż masztów flagowych i elementów małej architektury takich jak lampy, stylowe słupki, donice, ławki. Na rynku pojawią się też: stacja ładowania pojazdów elektrycznych, makieta przestawiająca historyczny układ rynku w XVI w. i rzeźba upamiętniająca opata Engelberta, który przeniósł klasztor Cystersów z Byszewa do Koronowa.
Główną ozdobą rynku stać się ma jednak multimedialna fontanna posiadająca ponad sto dysz, wyposażona w system audio oraz oprogramowanie umożliwiające tworzenie choreografii „woda- światło- dźwięk”.
- Projektując zagospodarowanie rynku założyliśmy efekt prostej, jasnej i przejrzystej formy. Z akcentem na fontannę i tereny zielone. Naszą intencją było stworzenie miejsca spotkań – informował wiosną burmistrz Koronowa. - Będzie inaczej, uważam, że lepiej – podkreślał Patryk Mikołajewski.
Władzom miasta zależy na takim zagospodarowaniu przestrzeni na Placu Zwycięstwa w Koronowie, by można było w przyszłości nie tylko tu posiedzieć w ciekawym otoczeniu i odpocząć, ale także organizować na rynku w Koronowie koncerty i jarmarki. Uda się? Czas pokaże. Rozpoczęcie prac na pewno będzie jednak dużym wyzwaniem dla kierowców. Już teraz przejazd przez miasto nie jest łatwy m. in. z powodu robót na ul. Ogrodowej.
Gmina inwestuje w drogi i świetlice
Jednak prace drogowe trwają obecnie nie tylko na Ogrodowej. W trakcie przebudowy jest ul. Sienkiewicza w Koronowie, drogowców spotkać można także na ul. Tucholskiej, a lada moment rozpoczną się roboty związane z przebudową drogi gminnej w Salnie. Z kolei przy Zespole Szkół we Wtelnie budowane jest boisko sportowe. Budowlańców spotkamy latem również w Więzownie i Wilczu, gdzie trwają prace przy modernizacji świetlic wiejskich.