https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Renta wdowia - TABELA WYLICZEŃ. Sprawdź kalkulator ZUS - tyle wyniesie twoje świadczenie w lipcu 2025

Jakub Kisiel
Opracowanie:
O rentę wdowią mogą się ubiegać osoby, które straciły swoich współmałżonków. Aby móc skorzystać z nowego świadczenia, konieczne jest spełnienie jeszcze kilku dodatkowych warunków.
O rentę wdowią mogą się ubiegać osoby, które straciły swoich współmałżonków. Aby móc skorzystać z nowego świadczenia, konieczne jest spełnienie jeszcze kilku dodatkowych warunków. Polska Press
Od początku roku do ZUS wpłynęło już ponad 300 tysięcy wniosków o wypłatę renty wdowiej. Mimo że pierwsze świadczenia zostaną wypłacone na początku lipca 2025 roku, wiele osób już teraz zastanawia się, ile wyniesie renta wdowia. ZUS uruchomił specjalny kalkulator, dzięki któremu można sprawdzić, który wariant świadczenia będzie korzystniejszy. Na podstawie tego narzędzia przygotowaliśmy wyliczenia renty wdowiej - zobacz, na jaki przelew z ZUS możesz liczyć w lipcu.

Komu przysługuje renta wdowia?

Od 1 stycznia 2025 roku zaczęły obowiązywać zmiany wynikające z ustawy z dnia 26 lipca 2024 r. wprowadzające nowe zasady dotyczące emerytur i rent z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz innych ustaw.

Nowe przepisy regulują m.in. jakie warunki należy spełnić, aby móc skorzystać z renty wdowiej. Zgodnie z ustawą, osoby które do tej pobierały rentę rodzinną po zmarłym małżonku, od teraz będą mogły również pobierać własne świadczenie emerytalne lub rentowe.

Dotychczas, po śmierci jednego z małżonków, drugi musiał dokonać wyboru między emeryturą a rentą rodzinną. Od stycznia wprowadzono możliwość otrzymywania tzw. „zbiegu” renty rodzinnej z własnym świadczeniem.

Dwa warianty renty wdowiej - który wybrać?

Zgodnie z nowymi zasadami, wdowa lub wdowiec mogą teraz otrzymywać obydwa świadczenia - jedno z nich będzie wypłacane w pełnej wysokości (100 proc.), natomiast drugie w wysokości 15 proc.

Osoby uprawnione do pobierania tzw. renty wdowiej będą musiały zdecydować się na jeden z dwóch możliwych wariantów:

  1. pobieranie 100 proc. renty rodzinnej i 15 proc. własnego świadczenia

  2. pobieranie 100 proc. własnego świadczenia i 15 proc. renty rodzinnej

Jak informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, od 1 stycznia 2027 roku drugie świadczenie będzie wypłacane w wysokości 25 procent.

Dla kogo renta wdowia?

O rentę wdowią mogą się ubiegać osoby, które straciły swoich współmałżonków. Aby móc skorzystać z nowego świadczenia, konieczne jest spełnienie jeszcze kilku dodatkowych warunków. Konieczne jest m.in. osiągnięcie odpowiedniego wieku, ale nie tylko. Sprawdź, jakie warunki musisz spełnić, aby ubiegać się o rentę wdowią:

  • osiągnąć wymagany wiek emerytalny (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn),

  • pozostawać w związku małżeńskim do śmierci małżonka,

  • uzyskać prawo do renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku nie wcześniej niż przed ukończeniem 55 lat (kobieta) lub 60 lat (mężczyzna),

  • nie zawrzeć nowego małżeństwa po śmierci małżonka.

W celu otrzymania renty wdowiej konieczne jest spełnienie wszystkich podanych wyżej kryteriów.

Ponad 300 tys. wniosków złożono w ZUS

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, pierwsze wypłaty renty wdowiej ruszą w lipcu 2025 roku. Wnioski o prawo do świadczenia można już jednak składać od 1 stycznia.

Do tej pory do ZUS wpłynęło już ponad 300 tysięcy wniosków. Jak informuje ZUS, około 91 procent wnioskodawców stanowią kobiety.

Wdowy i wdowcy, którzy złożą wniosek o rentę wdowią do 30 czerwca 2025 roku, prawo do wypłaty nabędą z początkiem lipca. MRPiPS szacuje, że z renty wdowiej skorzysta około dwóch milionów Polaków.

Renta wdowia - wniosek

Osoby, które posiadają ustalone prawo do renty rodzinnej oraz do własnego świadczenia, wniosek o rentę wdowią mogą złożyć w ZUS lub KRUS (w zależności od tego, z którego organu rentowego pobieramy świadczenie).

Wniosek o tzw. zbieg świadczeń można złożyć osobiście w dowolnym Oddziale Regionalnym lub Placówce Terenowej KRUS lub w placówkach ZUS, a także elektronicznie za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej KRUS - ePUAP bądź w systemie eZUS.

Limit dochodu a renta wdowia

Ustawa o rencie wdowiej reguluje również limit dochodu, którego nie można przekroczyć, by otrzymać rentę wdowią. Łączna kwota świadczeń (własnej renty lub emerytury oraz renty rodzinnej) nie może być wyższa niż trzykrotność najniższej emerytury.

Główny Urząd Statystyczny podał, że wskaźnik waloryzacji rent i emerytur na 2025 rok wyniesie 105,5 proc. Marcowa waloryzacja wyniesie zatem 5,5 procent, a to oznacza, że minimalna emerytura wzrośnie do 1878,91 złotych.

Łączna kwota obu świadczeń nie będzie mogła przekroczyć 5636,73 złotych brutto. Jeśli suma wypłacanych świadczeń będzie wyższa od tej kwoty, ZUS obniży świadczenia o nadwyżkę.

Kalkulator renty wdowiej

Mimo że wypłaty renty wdowiej ruszą na początku lipca, wielu seniorów już teraz zastanawia się, ile wyniesie ich świadczenie. ZUS uruchomił specjalny kalkulator, który pozwala na oszacowanie wysokości świadczenia, w zależności od wybranego wariantu. Wykorzystując to narzędzie, przygotowaliśmy wyliczenia lipcowych wypłat renty wdowiej.

Zobacz, jaki przelew otrzymasz z ZUS-u. Tabele wyliczeń z przykładami znajdziecie w galerii poniżej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski