Spis treści
Renta wdowia czy renta rodzinna?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, osobom które straciły współmałżonka, przysługuje prawo do renty rodzinnej. Szczegółowe zasady oraz warunki, jakie trzeba spełnić, by otrzymać świadczenie znajdziecie tutaj. Obecnie renta rodzinna stanowi 85 procent renty lub emerytury, która przysługiwała lub przysługiwałaby osobie zmarłej.
Zapowiadana od blisko roku renta wdowia ma być alternatywą dla obecnie obowiązującej renty rodzinnej. Nowe świadczenie ma wesprzeć finansowo osoby, które straciły współmałżonka. Na wejście w życie renty wdowiej czekają miliony Polaków. Sprawdziliśmy, kto będzie mógł z niej skorzystać, kiedy ruszą wypłaty oraz jaka będzie wysokość świadczenia.
Renta wdowia jednak nie w 2024 roku
Renta wdowia była jednym z głównych punktów programu wyborczego Koalicji 15 października. Jeszcze kilka miesięcy temu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, mówiła, iż nowe świadczenie być może wejdzie w życie jeszcze w 2024 roku. Teraz już wiemy, że tego terminu nie uda się dotrzymać.
Czytaj więcej na expressbydgoski.pl: Takie będą wrześniowe emerytury. Ruszyły wypłaty "czternastek" - mamy wyliczenia
Pod koniec lipca premier Donald Tusk przedstawił szczegóły dotyczące renty wdowiej i rozwiał wszelkie wątpliwości. Prezes Rady Ministrów podczas konferencji prasowej omówił zasady nowego świadczenia. Po wielu miesiącach oczekiwania w końcu poznaliśmy pierwsze konkrety dotyczące pomocy dla wdów i wdowców.
Jest konkretny termin wypłaty renty wdowiej
Wiele wskazuje na to, że na wypłatę nowego świadczenia przyjdzie nam jeszcze poczekać. Ustawa o rencie wdowiej wejdzie w życie na początku 2025 roku, ale pierwsi seniorzy pieniądze otrzymają najpewniej dopiero w połowie przyszłego roku. Zdaniem rządzących, tak odległy termin wypłaty renty wdowiej jest niezbędny, aby ZUS zdążył się przygotować do wypłaty świadczenia.
- W ocenie rządu pożądane jest, aby projekt wszedł w życie od 1 stycznia 2025 roku, z zastrzeżeniem, że nabycie prawa do korzystania ze świadczeń według reguły zbiegu i wypłata świadczeń na jej podstawie następowałyby od 1 lipca 2025 roku. Rozwiązanie to jest konieczne, aby Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz inne organy emerytalno-rentowe mogły odpowiednio przygotować się do wykonywania tego zadania - czytamy w oficjalnym komunikacie.
Renta wdowia będzie rosła z czasem
Obecnie po śmierci współmałżonka wdowy i wdowcy mogą zachować swoją emeryturę, albo z niej zrezygnować i wybrać rentę rodzinną, która wynosi 85 procent świadczenia zmarłej osoby. Dzięki rencie wdowiej, seniorzy mają zyskać finansowo. Przyjrzeliśmy się, ile w praktyce będzie wynosiło nowe świadczenie.
Projekt ustawy przewiduje, że wdowa lub wdowiec będą mogli zachować swoją emeryturę, a ponadto uzyskać dodatek wynoszący nawet 50 proc. renty rodzinnej. Świadczenie ma być jednak wprowadzane w modelu kroczącym. Co to dokładnie oznacza dla milionów seniorów?
Znamy wysokość renty wdowiej
Zgodnie z założeniami, wysokość renty rodzinnej ma rosnąć wraz z upływem czasu i docelowo osiągnąć aż 50 proc. renty rodzinnej. Jednak w pierwszych latach funkcjonowania renty wdowiej świadczenie będzie niższe. Od 1 lipca 2025 r. do 31 grudnia 2026 r. drugie świadczenie ma wynosić 15 proc., natomiast od 1 stycznia 2027 r. będzie to 25 procent renty rodzinnej.
W pierwszym okresie funkcjonowania świadczenia wdowa lub wdowiec mogliby otrzymywać 100 proc. swojej emerytury i 15 proc. renty rodzinnej, a od 2027 roku byłoby to 25 proc. renty rodzinnej.
W drugim wariancie wdowa lub wdowiec pobieraliby rentę rodzinną i dodatkowo 15 lub 25 proc. swojej emerytury. Dopiero w 2028 roku Rada Ministrów podejmie decyzję, czy świadczenie zostanie podniesione.
Renta wdowia nie dla każdego
Projekt ustawy o rencie wdowiej zakłada jednak pewne ograniczenia - rząd chce, aby świadczenie było wypłacane do limitu wynoszącego trzykrotność najniższej emerytury w Polsce - po marcowej waloryzacji będzie wynosiła ok. 1900 złotych brutto. To oznacza, że emerytura wraz z rentą rodzinną nie mogłaby przekroczyć 5700 złotych brutto.
To niejedyne ograniczenie, które ma zostać zapisane w ustawie. Wdowy i wdowcy prawo do renty rodzinnej będą mogli nabywać nie wcześniej niż pięć lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego. To oznacza, że aby móc ubiegać się o rentę wdowią kobiety muszą mieć ukończone 55 lat, natomiast mężczyźni 60 lat.
Tyle pieniędzy dostaną osoby po stracie współmałżonka
Według wstępnych szacunków polskiego rządu, koszt wprowadzenia renty wdowiej w 2025 roku ma wynieść od 3,2 do 4,2 miliarda złotych. W 2026 roku ma to być od 6,7 do 9 miliardów złotych, natomiast w 2027 roku świadczenie miałoby kosztować podatników od 11,9 do 15,8 miliardów złotych.
Do rozpoczęcia wypłat renty wdowiej pozostał jeszcze niespełna rok, ale my już teraz sprawdziliśmy, ile zyskają wdowy i wdowcy dzięki nowemu świadczeniu.
Zobacz, na jakie pieniądze będą mogły liczyć osoby po stracie współmałżonka - w galerii poniżej prezentujemy wyliczenia renty wdowiej w dwóch wariantach - na poziomie 15 oraz 25 procent.
