Wszystko, co musisz wiedzieć o rencie wdowiej
Dla kogo renta wdowia?
1 stycznia 2025 roku wejdą w życie przepisy ustawy o rencie wdowiej, gwarantujące pomoc finansową osobom na emeryturze, które straciły małżonków. Na ten dzień czeka wiele wdów i wdowców, których sytuacja finansowa zmieniła się po stracie współmałżonka. Z rządowego wsparcia ma skorzystać około dwóch milionów seniorów, którym wzrosną świadczenia emerytalno-rentowe.
Ustawa wprowadzi możliwość łączenia renty rodzinnej z innym świadczeniem emerytalno-rentowym, np. emeryturą czy rentą z tytułu niezdolności do pracy, wypłacanym między 1 lipca 2025, a 31 grudnia 2026 roku w wymiarze 15 proc., a od 1 stycznia 2027 r. w wysokości 25 proc. Świadczenie to może być zwiększane w kolejnych latach.
Miliony skorzystają dzięki rencie wdowiej
Jak informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, co piąta osoba powyżej 65. roku życia zagrożona jest w Polsce ubóstwem. Wprowadzane przepisy mają zapewnić stabilność finansową i bezpieczeństwo materialne osobom starszym po śmierci ich małżonka.
Gdy ludzie są ze sobą przez całe życie, a jedna osoba odchodzi, to jest to ogromna osobista tragedia. Nie chcemy, żeby była to również tragedia finansowa. Koszty życia maleją niewiele, a budżet domowy kurczył się dotychczas o ponad połowę – wyjaśnia Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Przypomnijmy, renta wdowia to największy projekt społeczny Koalicji 15 października. Ustawa jest realizacją obywatelskiego projektu, wspieranego przez Lewicę i OPZZ, który poparło ponad 200 tysięcy obywateli.
Tak, jak „500 plus” zapewniło bezpieczeństwo finansowe dzieci, tak renta wdowia zabezpieczy sytuację finansową seniorek i seniorów - czytamy na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Według szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z nowego świadczenia skorzysta około 2 milionów Polek i Polaków.
Dwa warianty renty wdowiej
Do tej pory, gdy w małżeństwie emerytów umierał mąż, żona musiała wybierać między zachowaniem swojej emerytury, a rentą rodzinną. Renta wdowia, która już niebawem wejdzie w życie ma być korzystniejsza. Wdowa lub wdowiec będą mogli zachować swoją emeryturę, a do tego uzyskać część renty rodzinnej po małżonku, lub wybrać rentę rodzinną i do kwoty tego świadczenia dodać część własnej emerytury.
W pierwszym okresie funkcjonowania świadczenia wdowa lub wdowiec mogliby otrzymywać 100 proc. swojej emerytury i 15 proc. renty rodzinnej, a od 2027 roku byłoby to 25 proc. renty rodzinnej.
W drugim wariancie wdowa lub wdowiec pobieraliby rentę rodzinną i dodatkowo 15 lub 25 proc. swojej emerytury. Dopiero w 2028 roku Rada Ministrów podejmie decyzję, czy świadczenie zostanie podniesione.
Od kiedy renta wdowia?
Wniosek o wypłatę renty wdowiej będzie dostępny od 1 stycznia 2025 r. na stronie internetowej ZUS-u i w każdej stacjonarnej placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Prawo do świadczenia zostanie przyznane od miesiąca, w którym złożony został wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r. Wypłaty renty wdowiej mają ruszyć dopiero w drugiej połowieprzyszłego roku. Ma to związek z koniecznością przygotowania się ZUS-u do wypłaty nowego świadczenia. Osoby uprawnione do nowego świadczenia mają zatem sześć miesięcy na złożenie wniosku.
Renta wdowia - znamy zasady
Renta wdowia ma być alternatywą dla renty rodzinnej, z której obecnie korzystają wdowy i wdowcy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił, jakie zasady trzeba będzie spełnić, aby móc skorzystać z nowego świadczenia.
masz co najmniej 60 lat (kobiety) i 65 lat (mężczyźni),
do dnia śmierci współmałżonka pozostawałaś/eś z nim lub z nią we wspólności małżeńskiej,
nabyłaś/eś prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż w dniu, w którym ukończyłaś 55 lat, jeśli jesteś kobietą lub ukończyłeś 60 lat, jeśli jesteś mężczyzną,
nie jesteś obecnie w związku małżeńskim.
Należy pamiętać, że prawo do wypłaty świadczeń łącznie z rentą rodzinną ustaje w chwili zawarcia nowego związku małżeńskiego.
Renta wdowia a dochód
W projekcie ustawy znalazł się zapis o kryterium dochodowym, który będzie regulował, kto skorzysta z renty wdowiej. W związku z tym, nie wszystkie owdowiałe osoby otrzymają rządowe wsparcie.
Suma wypłacanych świadczeń nie może przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury. Wszystko wskazuje na to, że minimalna emerytura w Polsce w 2025 roku wzrośnie do 1914,53 zł brutto.
To z kolei oznacza, że emerytura wraz z rentą wdowią będzie wypłacana do kwoty 5743,59 złotych brutto. Jeśli suma wypłacanych świadczeń przekroczy trzykrotność najniższej emerytury, ZUS pomniejszy świadczenia o kwotę przekroczenia.
Tabela wyliczeń renty wdowiej
Wiele osób już teraz zastanawia się, który wariant renty wdowiej będzie dla nich bardziej korzystny. Co prawda, pierwsze wypłaty nowego świadczenia ruszą dopiero w lipcu 2025 roku, postanowiliśmy już teraz przygotować szacunkowe wyliczenia renty wdowiej.
W galerii poniżej znajdziecie kalkulacje dla obu wariantów. Zachęcamy do zapoznania się z wyliczeniami renty wdowiej. Zobacz, na jaki przelew możesz liczyć z ZUS-u w lipcu 2025 roku.
