Renta socjalna 2018 - podwyżki i wyrównania [ile, dla kogo i kiedy?]

  • Express Bydgoski

ES-O

Renta socjalna 2018. Kiedy będą podwyżki? Kogo dotyczą wyrównania? Ile renty socjalnej dostaną osoby, których dotyczy świadczenie? Sprawdź!

Renta socjalna 2018 - kiedy podwyżka?

1 września weszły w życie nowe przepisy dotyczące renty socjalnej. Dzięki temu, osoby, których dotyczy świadczenie dostaną więcej pieniędzy. We wrześniu czeka na nich wypłata w rekordowej wysokości 1524,11 zł brutto. Renta socjalna została zrównana z najniższą rentą inwalidzką. Przepisy, które weszły w życie obowiązują z mocą od 1 czerwca 2018 roku, dlatego osoby pobierające świadczenie we wrześniu otrzymają rentę socjalną w nowej wysokości oraz wyrównanie za poprzednie miesiące.

Renta we wrześniu zostanie wypłacona z trzymiesięcznym wyrównaniem. Oznacza to, że wyrównanie za czerwiec, lipiec i sierpień wyniesie 494,31 zł brutto.

Niedziele handlowe wrzesień 2018. Kiedy są zamknięte sklepy?

Renta socjalna 2018 - o ile wzrosła?

W maju 2018 roku parlament uchwalił ustawę, która podwyższa rentę socjalną z kwoty 865,03 do 1029,80 zł. W wyniku zmian wysokość renty socjalnej wzrosła do 100 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Podwyższenie renty socjalnej będzie kosztowało budżet w 2018 r. dodatkowe 315 mln zł, w kolejnych latach 540 mln zł rocznie.

1 września weszły w życie nowe przepisy dotyczące renty socjalnej. Dzięki temu, osoby, których dotyczy świadczenie dostaną więcej pieniędzy. We wrześniu czeka na nich wypłata w rekordowej wysokości [b]1524,11 zł brutto.

Renta socjalna - komu przysługuje?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa renta socjalna przysługuje osobom, które:

  • mają ukończone 18 lat lub w przypadku kobiet, które wyszły za mąż po ukończeniu 16 roku życia
  • lekarz orzecznik ZUS / komisja lekarska ZUS stwierdził/a, że jesteś całkowicie niezdolny do pracy i ta niezdolność powstała w określonym czasie, to znaczy: przed ukończeniem przez Ciebie 18 roku życia; w trakcie nauki (także podczas wakacji lub urlopu dziekańskiego): w szkole lub w szkole wyższej – zanim skończyłeś 25 lat, w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Według danych udostępnionych przez ZUS rentę socjalną w Polsce pobiera blisko 280, 1 tyś osób. Renty socjalne w całości finansowane są z budżetu państwa.

Zobacz wideo: Wszystkie ceny w górę - susza niszczy plony | wzrost cen żywności

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

16.10.2018, 09:44

Ja zachęcam natomiast do głosowania w nastepujacy sposob zeby skutecznie zwalczyc wrogi nam Torun. Na prezydenta Bydgoszczy głosuje na Bruskiego i PO zeby PiS nie panoszył sie razem z ich ukochanym pedofilskim klerem katolickim w naszej metropolii. Ani grosza z budżetu miasta na bogaty, tłusty, chciwy kler i ich marmurowe smoleńskie pomniki. Natomiast do sejmiku woj. bede głosował na PiS tylko dlatego bo trzeba wypędzić toruńska mafię z PO z urzędu marszałkowskiego na czele z tym ich łysym wodzirejem Calbeckim. Dlatego choć nie znoszę PiS i każdy kto przez ostatnie 3 lata czyta moje komentarze na tym forum wie o tym dobrze, to nie cierpię Torunia jeszcze bardziej. Strategia jest taka zeby najpierw wyrwać urząd marszałka i sejmik spod przewagi wpływów Torunia a za 4 lata na nastepnych wyborach jak PO zmądrzeje i wystawi kandydata na marszałka z Bydgoszczy pozbyc się PiSu i znow głosować na PO aby wtedy ostatecznie przenieść wszystkie urzędy z toruńskiej wsi do naszej metropolii

11.10.2018, 13:17

Kocham kremowa sperme, najlepiej po tym jak jadles cebulki to wtedy tak fajnie smakuje twoj soczek. Kiedy przyjdziesz mnie wyjebac? a potem ja wyjebie ciebie bo jestesmy uniwersalni. Lubisz to robic w orgiach? Najlepiej na oltarzu.

11.10.2018, 12:18

Polecam koniecznie wizytę u lekarza wielu specjalności ,ale mam obawy ,że i tak już nie pomoże ... Cała prawda i to nie w kinie ....

03.10.2018, 16:29

Calbecki ten torunski łysy zlodziej widac sie nagle przestraszyl przed wyborami ze Bydgoszczanie beda masowo glosowac na radnych PIS do Sejmiku zeby tenze sejmik z PISowska wiekszoscia odsunał po 12 latach rzadzenia te torunska sitwę z PO z Urzedu Marszalkowskiego. Stad nagle Calbecki wrog nr 1 Bydgoszczy staje sie taki hojny dla naszej Metropolii. Daje i na Filharmonie, i na 4 krag Opery NOVA. Obiecanki cacanki. Nas juz ani Torun ani ich Calbecki wiecej nie oszuka. Nie bedzie kolejnej kadencji dla torunskiego zlodzieja z PO. Dopoki PO nie wyrzuci ich regionalnego szefa Lenza i nie bedzie mialo kierownictwa TYLKO z Bydgoszczy nie glosuje na PO!

03.10.2018, 16:28

Dziekujemy Panu Prezydentowi Bydgoszczy Rafalowi Bruskiemu za nowe inwestycje. Gdyby rzadzil nami Tomasz Latos i jego PIS to cala kasa szła by na marmury w wypasionych kosciolach dla pedofilskiego kleru i na pomniki smolenskie ktore i tak za pare lat pojda wszystkie na złom wraz z cala ta "dojna zmianą " PIS. Polecam nowy film KLER- cala prawda o nich juz w kinach!

19.09.2018, 16:58

Torun jest jednym z najbrzydszych małych miast w Polsce. Lepiej powinniśmy odwiedzic pobliską Bydgoszcz- która jest jedna z najwiekszych i najpiękniejszych polskich miast. Czy wiecie ze okropny, zły ksiadz Tadeusz Rydzyk mieszka akurat w Toruniu? On jest znany z anty- semityzmu i z nienawisci do całej zachodniej cywilizacji i jej wartosci. On popiera obecny pisowski reżim w naszym Kraju który regularnie depta naszą demokratyczna Konstytucje i rozdaje chciwemu klerowi pieniądze z naszych podatkow. Ten faszystowsko- klerykalny rezim także probuje ukryc liczne przypadki pedofilii i molestowania naszych dzieci przez kler. Ten proceder akurat nie powinien nikogo dziwic ponieważ to własnie kler katolicki jest jednym z najbardziej zacietrzewionych zwolennikow i filarow obecnego anty- europejskiego rezimu ciemnych chamów i dewotek. To jest jeszcze jeden powod aby NIE ODWIEDZAC tego parszywego Torunia!

19.09.2018, 16:57

Torun jest jednym z najbrzydszych małych miast w Polsce. Lepiej powinniśmy odwiedzic pobliską Bydgoszcz- która jest jedna z najwiekszych i najpiękniejszych polskich miast. Czy wiecie ze okropny, zły ksiadz Tadeusz Rydzyk mieszka akurat w Toruniu? On jest znany z anty- semityzmu i z nienawisci do całej zachodniej cywilizacji i jej wartosci. On popiera obecny pisowski reżim w naszym Kraju który regularnie depta naszą demokratyczna Konstytucje i rozdaje chciwemu klerowi pieniądze z naszych podatkow. Ten faszystowsko- klerykalny rezim także probuje ukryc liczne przypadki pedofilii i molestowania naszych dzieci przez kler. Ten proceder akurat nie powinien nikogo dziwic ponieważ to własnie kler katolicki jest jednym z najbardziej zacietrzewionych zwolennikow i filarow obecnego anty- europejskiego rezimu ciemnych chamów i dewotek. To jest jeszcze jeden powod aby NIE ODWIEDZAC tego parszywego Torunia!

19.09.2018, 16:57

Zachęcam do głosowania w nastepujacy sposob zeby skutecznie niszczyć parszywy rydzykowy torun. Na prezydenta Bydgoszczy głosuje na Bruskiego i PO zeby PiS nie panoszył sie razem z tym ich ukochanym pedofilskim klerem katolickim w naszej metropolii . Ani grosza z budżetu miasta na bogaty, tłusty chciwy kler i ich marmurowe smoleńskie pomniki. Natomiast do sejmiku woj. bede głosował na PiS tylko dlatego bo trzeba wypędzić toruńska klikę z PO z urzędu marszałkowskiego na czele z ich łysym złodziejem Calbeckim. Dlatego choć nienawidzę PiS i każdy kto przez ostatnie 3 lata czyta moje komentarze wie o tym dobrze , to nienawidzę torun jeszcze bardziej . Strategia jest taka zeby najpierw wyrwać urząd marszałka i sejmik spod przewagi wpływów Torunia a za 4 lata na nastepnych wyborach jak PO zmadrzeje i wystawi kandydata na marszałka z Bydgoszczy kopnąć PiS w d*** i znow głosować na PO aby wtedy ostatecznie przenieść wszystkie urzędy z toruńskiej wsi do naszej metropolii.

14.09.2018, 10:49

Jak Pan/Pani straciła uprawnienie. To pracę może podjąć. A to czy inny się leczy , czy nie to Jego problem.

14.09.2018, 10:46

Tak. I to w 100%!!!

14.09.2018, 10:43

Taka prawda. Podobnie z opiekunami Osób niepełnosprawnych, którzy podobno nie mogą podjąć pracy? Osobiście znam OSOBY, które pracują i biorą świadczenia.

14.09.2018, 10:40

????? Jeżeli KTOŚ może pracować, to nie powinna przysługiwać renta socjalna!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

13.09.2018, 15:41

Czy już któryś z rencistów socjalnych dostał wyrównanie.czy mają czas do końca miesiąca.

12.09.2018, 21:15

Mam koleżankę która ma rente socl i wysłała wszędzie cv ale żaden nikt nie chce jej przyjść do pracy

12.09.2018, 21:04

Rowniez jest dobrze podjac prace na umowe zlecenie lub o dzielo wtedy nie ma ograniczenia w dochodzie

12.09.2018, 19:40

Mozna pracowac i zarobic w granicach 3170 brutto lecz jezeli renta socj. jest przyznana czasowo to lepiej nieryzykowac,znam osoby ktorym przy nastepnej komisji lekarz orzekl zdolnosc do pracy. Najlepiej prace podjac z renta na stale

12.09.2018, 17:11

Mam pytanie czy rętą socjalną można pracować czy nie prosze odpowieć

12.09.2018, 14:34

Lacznie renta socj. za wrzesien 1246.94 zl.

12.09.2018, 10:14

Mam pytanie. To ile to bedzie netto razem z wyrownaniem? Zawsze podaja sumy w brutto

10.09.2018, 21:53

Do rencistka; na kazdej decyzji o waloryzacji po lewej stronie u gory pisze znak:renta socj. numer jezeli tak niepisze to jest inny rodzaj renty niepodlegajacy podwyzce

10.09.2018, 21:44

Jezeli jest to renta socj. to bedzie podwyzszona z wyrownaniem od czerwca. Ale jedno jest pewne z renty socjalnej oprocz skladki zdr. i podatku niczego sie wiecej niepotraca wiec na reke powinno byc tak jak pisalam.

10.09.2018, 20:05

745.18 netto mam ,ale po odbiciu wszystkiego zostaje 699.18.. Za Wrzesień dostałam 699.18.wiec nie wiem. Na pewno mam socjalna bo tak mi powiedział radca prawny..mam częsciową niezdolnosc.to nie wiem czy tez sie wlicza czy nie...orientuje sie ktos...