
Do kiedy rekrutacja do liceum i technikum?
Rekrutacja do wszystkich szkół średnich (liceum, technikum, szkoły branżowe) trwała od połowy maja do 19 czerwca. Jednak dopiero po uzyskaniu zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty (6 lipca) i świadectwa ukończenia szkoły podstawowej (23 czerwca) kandydaci mogli uzupełnić złożony i zaakceptowany już wniosek o przyjęcie do danej szkoły ponadpodstawowej.
TERMINY
Na stronach kuratoriów znajdują się rozporządzenia i załączniki informujące o terminach otwierających i zamykających rekrutację w szkołach średnich. Są tam także informacje dotyczące terminu, w którym przeprowadzona będzie rekrutacja uzupełniająca oraz terminu, w którym dyrektor danej szkoły musi opublikować wyniki przeprowadzonej rekrutacji.
Etapy rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej. Ważne terminy
-15 maja - 19 czerwca - składanie wniosków (najczęściej w systemie elektronicznym),
-od 23 czerwca do 10 lipca - uzupełnianie wniosku o dane ze świadectwa ukończenia szkoły oraz dostarczenie świadectwa do szkoły pierwszego wyboru,
-od 3 lipca do 10 lipca - uzupełnianie wniosku o wyniki z egzaminu ósmoklasisty,
-od 6 lipca - odbiór zaświadczenia o wynikach z egzamianu ósmoklasisty ze szkoły podstawowej,
-od 6 lipca do 10 lipca - dostarczenie świadectwa zaświadczenia o wynikach z egzaminu ósmoklasisty do szkoły pierwszego wyboru,
-18 lipca - wyniki rekrutacji (publikacja list osób zakwalifikowanych do przyjęcia),
-18-25 lipca - potwierdzanie woli podjęcia nauki.
-26 lipca - ostateczne wyniki rekrutacji - publikacja list przyjętych.
Daty mogą być inne w zależności od województwa, a nawet powiatu. Dlatego terminy warto sprawdzić bezpośrednio w szkołach i na stronach kuratoriów.

Rekrutacja do szkół branżowych I stopnia
Nabór przebiega podobnie jak do liceum, czy technikum. Obowiązują te same terminy. Podanie o przyjęcie do szkoły branżowej składa się z:
- wniosku o przyjęcie,
- zaświadczenia o wynikach z egzaminu ósmoklasisty,
- świadectwa ukończenia ósmej klasy.
Ważne! Dowiedz się, czy w wybranej szkole uczeń musi samodzielnie znaleźć pracodawcę, u którego będzie odbywał praktyczną naukę zawodu. Jeśli tak, konieczne jest podpisanie z takim przedsiębiorcą porozumienia i dostarczenie dokumentu do szkoły. Można to też zrobić, zgłaszając się do lokalnej Izby Rzemiosła, która z pewnością pomoże znaleźć odpowiedniego partnera do praktycznej nauki zawodu.
Pamiętaj, że nie wszystkie placówki oczekują takiej samodzielności od uczniów. Wypytaj o szczegóły w wybranej szkole.

Podanie o przyjęcie do szkoły średniej i rekrutacja uzupełniająca
Po ogłoszeniu wyników rekrutacji (ok. 18 lipca) i złożeniu woli przyjęcia przez zakwalifikowanych kandydatów (do ok. 25 lipca), szkoły ogłosiły listy przyjętych (ok. 26 lipca) uczniów na nowy rok szkolny 2023/2024 i rozpoczęła się kilkudniowa rekrutacja uzupełniająca.
Kandydaci, którzy nie dostali się do żadnej szkoły teraz mogą próbować dostać się tam, gdzie zostały jeszcze wolne miejsca. Co ważne w rekrutacji uzupełniającej mogą brać udział uczniowie, którzy dostali się do szkoły w pierwszym etapie, ale chcą zmienić placówkę.