Rekordowe mistrzostwa Polski w Bydgoszczy. 2 medale dla zapaśników z regionu

LPN
Przemysław Kaliski
Bianka Pyżewska (MLKS Wisła Świecie) oraz Karolina Gackowska (GLUKS Invictus Sicienko) wywalczyły brązowe krążki mistrzostw Polski seniorów, które rozegrano w grodzie nad Brdą. To jedyne medalowe akcenty zawodników z Kujaw i Pomorza.

Zapaśniczki i zapaśnicy walczyli w SISU Arenie w dwudziestu kategoriach wagowych. Do rywalizacji w 75. Mistrzostwach Polski Seniorów w zapasach w stylu wolnym przystąpiła rekordowa liczba 107 zawodników z 35 klubów. To najlepsza frekwencja na imprezie tej rangi w XXI wieku! Pań w 30. Mistrzostwach Polski Seniorek walczyło nieco mniej - 67 z 27 klubów, ale to i tak najlepszy wynik od 2013 roku.

Najstarszy był Rafał Kiełpiński (MLKS Wisła Świcie). Obchodzący w tym roku 47. urodziny zapaśnik uplasował się w środku stawki kategorii wagowej 70 kg, odnosząc dwa zwycięstwa i dwie porażki.

Czterech „wolniaków” - Ivan Izdebski, Robert Baran (obaj LKS Ceramik Krotoszyn), Patryk Dublinowski i Zbigniew Baranowski (obaj AKS Białogard) - obroniło tytuły mistrzowskie zdobyte przed rokiem w Rzeszowie. Gwiazdą tegorocznego czempionatu był aktualny mistrz świata, Magomedmurad Gadzhiev (AKS Piotrków Tryb.), który gościnnie wystąpił w nietypowej dla siebie kategorii do 74 kg. Jak na mistrza przystało piotrkowianin pokazał klasę i pewnie sięgnął po kolejny tytuł mistrzowski. W finałowym boju zmierzył się z olimpijczykiem z Tokio i obrońcą tytułu - Kamilem Rybickim (LKS Mazowsze Teresin), którego wypunktował 12:0.

Swój jedenasty w karierze tytuł mistrzowski wywalczyła zawodniczka stołecznego AZS-AWF Warszawa, Anna Łukasiak. Aktualna brązowa medalistka mistrzostw Europy nie miała sobie równych w Bydgoszczy w kategorii wagowej 50 kg i bez straty punktu technicznego wywalczyła kolejny złoty krążek MPS. Oprócz niej tytuły mistrzowskie obroniło jeszcze pięć zawodniczek – Katarzyna Krawczyk (MKS Cement-Gryf Chełm), Roksana Zasina (ZTA Zgierz), Patrycja Gil (WLKS Nowe Iganie), Jowita Wrzesień (CSiR Dąbrowa Górnicza) i Natalia Strzałka (ZKS Slavia Ruda Śląska).

Emocjonujący przebieg miał finał w limicie wagowym do 59 kg, w którym spotkały się dwie doskonałe zawodniczki. Olimpijka z Tokio i obrończyni tytułu mistrzowskiego - Jowita Wrzesień po bardzo zaciętej i wyrównanej walce wygrała minimalnie na punkty 3-2 z mistrzynią świata U-23, Anheliną Łysak (MKS Cement-Gryf Chełm).

Kapitalnie powalczyły również nasze multimedalistki imprez mistrzowskich. Roksana Zasina zdobyła w Bydgoszczy swój dziesiąty złoty medal, a jej reprezentacyjna koleżanka Katarzyna Krawczyk bez straty punktu sięgnęła po swój dziewiąty tytuł mistrzowski.

Partnerem mistrzostw Polski był Totalizator Sportowy - właściciel marki Lotto oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. - właściciel marki Polski Cukier.

Konferencja prasowa po meczu Korona Kielce - Radomiak Radom 4:0