To jeden ze sztandarowych pomysłów Ministerstwa Sprawiedliwości pod wodzą Zbigniewa Ziobry. Ochrona danych osobowych przestępców nie może stać ponad ochroną najmłodszych - argumentował minister Ziobro i doprowadził do opublikowania zdjęć i nazwisk najgroźniejszych przestępców seksualnych - również pedofilów (aby sprawdzić, za co została skazana dana osoba, należ zajrzeć do szczegółów sprawy).
Rejestr przestępców seksualnych - już od października 2017
Niepubliczny rejestr, do którego dostęp mają, m.in., instytucje oświatowe oraz wymiar sprawiedliwości, przedstawiciele organów ścigania i organów samorządowych, zaczął działać w październiku 2017 roku. Znajdują się tutaj nie tylko imiona, nazwiska i zdjęcia (jak w rejestrze publicznym), ale również adresy zamieszkania, PESEL, itp.
Rejestr przestępców seksualnych, zdjęcia pedofilów w internecie
Od 1 stycznia 2018 roku dostęp do rejestru publicznego, w którym znaleźli się wyjątkowo groźni przestępcy seksualni oraz recydywiści, ma każdy obywatel.
Kto dokładnie trafia do publicznego rejestru przestępców seksualnych?
- W przypadku sprawców czynów popełnionych przed 1 października 2017:
- sprawcy zgwałceń popełnionych ze szczególnym okrucieństwem
- gwałciciele, których ofiarami były dzieci poniżej 15 roku życia, czyli pedofile.
W przypadku sprawców czynów popełnionych po 1 października 2017:
- oprócz ww. osób, dodatkowo mogą tu trafić także recydywiści - jeśli którekolwiek przestępstwo na tle seksualnym popełnili na szkodę osoby do osiemnastego roku życia (i zostali uprzednio skazani na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia).
W rejestrze znajdują się obecnie dane kilkuset przestępców. Baza ma być na bieżąco aktualizowana. O umieszczeniu w rejestrze decyduje sąd. Przestępcy przysługuje prawo do złożenia wniosku o niepublikowanie wizerunku w rejestrze.
Rejestr jest dostępny pod tym adresem: https://rps.ms.gov.pl/pl-PL/Public#/
Zobacz również