https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Radny grzmi: - Nie ma i nie będzie zgody na ubezwłasnowolnienie Bydgoszczy!

Hanna Walenczykowska
Rządowe projekty zmiany podziału administracyjnego kraju zakładają powołanie dwóch nowych województw; warszawskiego i środkowopomorskiego. Czy plany te zagrażają naszemu województwu?

Zgodnie z obietnicami wyborczymi, złożonymi w czasie ubiegłorocznej kampanii parlamentarnej, rząd Prawa i Sprawiedliwości przystąpił do analizy skutków zmiany istniejącego podziału administracyjnego kraju.

PRZECZYTAJ:Kujawsko-Pomorskie trzeszczy w szwach! Czy nasze województwo pożegna się z Włocławkiem?

- Zapowiedziany został podział województwa mazowieckiego i wyodrębnienie samodzielnego województwa warszawskiego oraz utworzenie województwa środkowopomorskiego, którego stolicą byłby Koszalin - przypomina poseł Łukasz Schreiber.

Poseł Łukasz Schreiber twierdzi, że analizy już są prowadzone na poziomie ministerialnym. Czy przy okazji możliwy jest podział województwa kujawsko-pomorskiego lub czy możliwe jest utworzenie nowego województwa na bazie Włocławka i Płocka?

- Nie sadzę, żeby tak się stało - mówi poseł Schreiber. - Chociaż, z punktu widzenia Bydgoszczy tragedii by nie było. Zmieniłby się jednak układ sił w województwie kujawsko-pomorskim, wyraźnie osłabiając część toruńską.

Włocławek myśli o opuszczeniu Kujawsko-Pomorskiego, ponieważ czuje się dyskryminowany.

- Niestety, po 2002 roku nie wszyscy skorzystali z unijnych pieniędzy na miarę swoich oczekiwań - przypomina Roman Jasiakiewicz, radny województwa.

- Nie tylko Włocławek, także Bydgoszcz otrzymywała dwa-trzy razy mniej pieniędzy od Torunia. Dlaczego na przykład Toruń na przebudowę dworca PKP otrzymał 100 procent dotacji, a Bydgoszcz nie? Dlaczego marszałek kupuje budynki i przekazuje je między innymi UMK? Dlaczego marszałek finansuje toruński Teatr Impresaryjny, a na bydgoski most Uniwersytecki pieniędzy zabrakło? Chcemy mieć uniwersytet, nie wolno nam! Nie zgadzam się na widzimisię. Jestem zwolennikiem istnienia naszego województwa, ale zgody na ubezwłasnowolnienie Bydgoszczy nie ma.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bydgoszcz
W większości statystyk Kujawsko-pomorskie lokuje się w ogonie 16 województw. Inne regiony rozwijały się w ostatniej dekadzie znacznie szybciej. Przykłady? W 2000 r. poziom rozwoju regionu - liczony do średniej krajowej - wynosił 92 proc., dziś obniżył się do 84 proc. Liczba bezrobotnych lokuje Kujawy i Pomorze na 2. pozycji, a na 4. pod względem liczby osób korzystających z pomocy społecznej. Da¬lej, 4. miejsce od końca zajmujemy pod względem poziomu życia, zaś wysokość zarobków lokuje nas na 13. pozycji. Ostatnią zaś lokatę zajmujemy w rywalizacji tzw. infrastruktury gospodarczej. Najprościej mówiąc - wo-jewództwo kujawsko-pomorskie to jeden z najbiedniejszych regionów Polski, który nie korzysta z żadnych dodatkowych programów modernizacyjnych, jak ściana wschodnia.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski