https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pytania bez słów

Muzyczno-wizualne projekty na Zachodzie zdarzają się często. U nas wciąż niezwykle rzadko artyści decydują się na taką improwizację.

Muzyczno-wizualne projekty na Zachodzie zdarzają się często. U nas wciąż niezwykle rzadko artyści decydują się na taką improwizację.

<!** Image 2 align=none alt="Image 69898" sub="Autor filmu „Ecce homo” Jacek Zieliński przed swoją toruńską galerią „Bursztynowe drzewo” / Fot. Adam Zakrzewski">Filmowa postać Starego Człowieka zmusza widza do odpowiedzi na pytanie „kim jest?”. Stary Człowiek „pyta” wyłącznie swoim ciałem - poprzez powtarzające się gesty, zmiany układu ciała. Jest niemy.

Człowiek w baszcie

Zdaniem autora, brak słów oznacza „bezsilność, wyczerpanie się możliwości werbalnej ekspresji, wewnętrzne wyobcowanie”. Jacek Zieliński stawia w tym filmie pytanie o tożsamość ludzkiej istoty.

Film „Ecce homo” został nakręcony kamerą cyfrową z zewnętrznym filtrem, co pozwoliło uzyskać płynną, oniryczną formę obrazu. Zdjęcia powstały w ascetycznym wnętrzu XIII-wiecznej baszty. Film kręcony był dwukrotnie z ekranu monitora, aby spotęgować atmosferę alienacji i wyeksponować obecność obserwatora. Trwa 36 minut.

Instrumenty ze złomowiska

W środę projekcji filmu „Ecce homo” będzie towarzyszył występ grupy Hati. Toruński zespół zagra na żywo do obrazu wyświetlanego na ekranie. Hati to projekt muzyczny, bazujący na brzmieniu instrumentów akustycznych zbudowanych przez muzyków i... pozyskanych ze złomowiska. Szczególną uwagę grupa zwraca na barwę dźwięku i rytm, minimalizm form oraz transowość.

<!** reklama>- Już od dłuższego czasu nosiłem się z zamiarem zrobienia czegoś razem z muzykami z Hati. Moje wcześniejsze filmy miały już jednak muzykę. Wszystkie, oprócz „Ecce homo”. Zaproponowałem zespołowi, by zagrał do tego obrazu na żywo - mówi Jacek Zieliński. - Próba będzie tylko jedna, tuż przed występem. Chciałabym zachować klimat spontanicznej improwizacji.

Autor filmu z wykształcenia jest plastykiem-grafikiem. Tworzy głównie w technice miedziorytu, suchej igły, monotypii, kolografii i kolażu. Łączy też różne techniki graficzne z pastelami, farbami olejnymi i akrylowymi. Eksperymentuje ponadto w dziedzinie fotografii i filmu. Od sierpnia tego roku prowadzi autorską galerię sztuki „Bursztynowe Drzewo” przy ulicy Podmurnej w Toruniu.

Gdzie, kiedy, po ile?

  • Pokaz filmu z muzyką na żywo odbędzie się w środę w Domu Muz przy ulicy Podmurnej 1/3 w Toruniu Początek godz. 19. Wstęp wolny.
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski