Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Puszczaj tylko zdrowe oczko

Katarzyna Idczak
Jeśli pracownik spędza przed komputerem więcej niż 4 godziny dziennie, pracodawca musi pokryć koszty badania okulistycznego i część wydatków związanych z zakupem szkieł korekcyjnych.

Jeśli pracownik spędza przed komputerem więcej niż 4 godziny dziennie, pracodawca musi pokryć koszty badania okulistycznego i część wydatków związanych z zakupem szkieł korekcyjnych.

<!** Image 3 align=right alt="Image 132673" sub="Problemy wynikające z powszechnego i częstego wpatrywania się
w monitory dotyczą coraz większej liczby młodych osób / Fot. Jupiter Images">- Obowiązek badania okulistycznego dotyczy dużej grupy pracowników. Od kasjerek rozpoczynając na pracownikach banku kończąc, prawie każdy w godzinach pracy ma dziś kontakt z komputerem - mówi doktor nauk medycznych Teresa Łoś-Spychalska, kierowniczka Poradni Chorób Zawodowych Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Bydgoszczy.

Niestety, o tym, jaką część rachunku za okulary pokryje pracodawca, decydują wewnętrzne przepisy firmy i nie ma tu mowy o dopłatach minimalnych.

- Współpracujemy z wieloma firmami. Podpisujemy z nimi umowy i w zależności od tego, ilu pracowników zatrudniają, proponujemy zniżki. Przedstawiamy nawet oferty dla rodzin pracowników - mówi Małgorzata Klause, kierowniczka salonu Vision Express w Galerii Pomorskiej.

Dodatkowo, co cztery lata, prawo nakazuje powtarzać badania profilaktyczne wśród grupy „narażonych” pracowników. W szczególnych przepadkach, jeśli okulista wykryje poważną wadę wzroku, może zlecić częstsze kontrole, a lekarz medycyny pracy wydaje wtedy zezwolenie na pracę na krótszy okres czasu. Co ciekawe, nawet osoby, które cierpią na jednooczność, mogą podjąć pracę przed komputerem.

<!** reklama>- Schorzenia okulistyczne częściej występują u osób starszych. W obecnych czasach istotny problem stanowi choroba AMD czyli zwyrodnienie plamki żółtej, która w ostatecznym stadium prowadzi do całkowitej utraty wzroku. Nie można jej cofnąć, dlatego tak ważne jest wczesne wykrycie i podjęcie leczenia - ostrzega dr n. med. Andrzej Okoń, specjalista chorób oczu, ordynator Oddziału Klinicznego Okulistycznego 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Bydgoszczy.

Również Światowa Organizacja Zdrowia zwraca uwagę na problem AMD (ang. Age-related Macular Degeneration). Przypadłość wpisano na listę schorzeń, występujących najczęściej w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych, gdzie średnia długość życia społeczeństwa jest wysoka. Tymczasem w krajach rozwijających się starsi ludzie cierpią najczęściej na jaskrę. Złą sławą cieszy się też zaćma, którą już od wielu lat można zoperować. Z wiekiem soczewka ludzkiego oka, podobnie jak żarówka, staje się matowa. Dawniej można było ją tylko operacyjnie usunąć i wymienić na nową, sztuczną soczewkę, a dziś przy użyciu ultradźwięków rozbija się szkodliwą powłokę.

Pieczenie, szczypanie i przemęczenie oczu to dolegliwości, na którą skarżą się młodzi. Specjaliści obserwują, że problemy wynikające z powszechnego i częstego wpatrywania się w monitory dotyczą coraz większej liczby coraz młodszych osób. Skala zjawiska rośnie, a z nią rozrasta się interes optyczny. W komercyjnych salonach optycznych pracują przeważnie optometryści. To nowa grupa specjalistów, którzy w przeciwieństwie do lekarzy okulistów nie zajmują się diagnostyką chorób tylko badają swoich pacjentów pod kątem doboru odpowiednich okularów i soczewek. W aptekach i drogeriach, oprócz popularnych sztucznych łez, pojawiła się cała gama produktów, które pomagają odpocząć oczom. Dalekowidze mogą nawet kupić okulary bez recepty i konieczności wykonania badań. Fachowcy jednak przestrzegają przed szkłami za kilka złotych.

Przy tworzeniu profesjonalnych soczewek okularowych, poza wadą wzroku, bierze się pod uwagę również rozstaw źrenic czy ustawienie środków optycznych. Powłoki w nowoczesnych szkłach redukują odblaski i brudzenie, odbijają szkodliwe promienie. Tanie okulary nie spełniają tych norm i na dłuższą metę mogą zaszkodzić - tłumaczy Małgorzata Klause.

Wygodną korektę wzroku zapewniają również soczewki. Te wykonane z sylikonu przechodzą powoli do lamusa, a ich miejsce zajmują nowe - hydrożelowo-silikonowe. Podobno gwarantują komfort noszenia nawet w klimatyzowanych pomieszczeniach. Istnieją też soczewki kontaktowe dla astygmatyków czyli osób, które widzą obraz nieostro w pewnych obszarach pola widzenia.

Warto Wiedzieć - Oczy mają mięśnie, a mięśnie warto trenować. .

Wzrok męczy się przed monitorem telewizora i komputera. Jaskrawe światło słońca i żarówek świeci nam w oczy. Niektórzy wierzą, że oczy, podobnie jak całe ciało człowieka, potrzebują ćwiczeń. Choć lekarze nie potwierdzają stuprocentowej skuteczności treningu, regularne ćwiczenia mogą je odprężyć i wzmocnić. Oto kilka z nich:

Blisko i daleko

W odległości około 15 cm ustaw przed sobą palec lub ołówek. Wybierz drugi przedmiot, na przykład drzewo, słup, który stoi w odległości 6 metrów. To będzie twój bliski i daleki punkt. Patrz przemiennie mniej więcej po 2 sekundy na te przedmioty. Powtarzaj, aż poczujesz, że oczy naprawdę pracują.

Ołówek do nosa

Weź ołówek i trzymaj go przed sobą na odległość wyciągniętego ramienia. Powoli zbliżaj dłoń do nosa i śledź ołówek wzrokiem dopóki widzisz go wyraźnie. Powtórz dziesięć razy.

Zerkaj na godzinę

Skieruj wzrok prosto przed siebie i wyobraź sobie, że patrzysz w sam środek olbrzymiej tarczy zegara. O ile to możliwe, przez cały czas patrz jak najwyżej w górę w kierunku pozycji godziny 12. Wytrzymaj przez 2 sekundy i wróć do wcześniejszej pozycji. Powtarzaj to dla pozycji kolejnych godzin, zawsze wracając do środka. Dodatkowym utrudnieniem może być powtórzenie tego ćwiczenia w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.

Trzepotanie rzęsami

Kiedy tylko czujesz, że twoje oczy zaczynają słabnąć, pieką lub swędzą przestań na chwilę wpatrywać się w monitor komputera i zacznij mrugać. Dzięki tej prostej czynności oczy nawilżą się. Mocne mruganie pobudza je do produkcji łez. Później warto jeszcze przez kilka minut mrugać normalnie i od czasu do czasu trochę mocnej.

Relaks w ciemności

Na początek upewnij się, że masz czyste ręce, aby nie wprowadzić do oczu bakterii. Usiądź wygodnie na krześle. Potrzyj dłonie, aby trochę je ogrzać. Zamknięte oczy delikatnie zakrywaj dłońmi uformowanymi w kształcie łódeczek. Uwaga! Unikaj nacisku na gałki oczne. Umieść dłonie tak, aby nos pozostawał odkryty, a oczy zakryj zagłębieniami w dłoniach. Upewnij się, że do oczu nie dochodzą promienie światła i że nie ma wolnych przestrzeni między palcami oraz między krawędzią dłoni a nosem. Mimo ciemności nadal możesz widzieć pozostające wrażenie barw. Wyobraź sobie głęboką ciemność i skoncentruj się na niej. Oddychaj głęboko w równych odstępach czasu i myśl o jakimś pozytywnym zdarzeniu. W dobry nastrój wprowadzi cię wyobrażenie odległego obrazu. Gdy przestaniesz widzieć cokolwiek oprócz ciemności, zdejmij dłonie z oczu. Czynność należy powtarzać przez około trzy minuty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!