PŚ w łyżwiarstwie szybkim. Szymon Palka ósmy w biegu ze startu wspólnego

OPRAC.:
Piotr Rutkowski
Andrea Giovannini (na pierwszym planie) okazał się najlepszy w biegu ze startu wspólnego mężczyzn TODD KOROL/PAP/EPA
Szymon Palka zajmując ósme miejsce w wyścigu ze startu wspólnego spisał się najlepiej z Polaków w ostatnim dniu trzecich w sezonie zawodów Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim w Calgary. Karolina Bosiek była 14. w tej konkurencji.

Rywalizację mężczyzn wygrał Włoch Andrea Giovannini, przed Nowozelandczykiem Peterem Michaelem i Kazachem Witalijem Czszigoliewem. Artur Janicki odpadł w półfinale.

Palka z 59 pkt jest 23. w klasyfikacji PŚ, a prowadzi Giovannini - 197.

Wśród kobiet po pasjonującym finiszu najlepsza okazała się Holenderka Irene Schouten, druga była Amerykanka Mia Kilburg, a trzecia Kanadyjka Ivanie Blondin. Magdalena Czyszczoń odpadła w półfinale.

Bosiek jest w tej konkurencji 17. w klasyfikacji PŚ - 87 pkt, a pierwsze miejsce zajmuje Schouten - 228.

Rywalizacja na 1000 m

Najlepsza z Polek, Karolina Bosiek z czasem 1.16,523 uplasowała się na 18. miejscu. Triumfowała Holenderka Jutta Leerdam - 1.12,828, która prowadzi też w klasyfikacji PŚ, druga była Amerykanka Kimi Goetz - 1.13,532, a trzecia Austriaczka Vanessa Herzog - 1.13,565. W grupie B Natalia Jabrzyk zajęła 14. miejsce czasem 1.17,612, a Iga Wojtasik była 18. - 1.19,377, co jest jej rekordem życiowym.

W biegu mężczyzn na tym samym dystansie Piotr Michalski zajął ostatnie, 20. miejsce z wynikiem 1.08,620. Wygrał Holender Hein Otterspeer - 1.07,284, drugi był prowadzący w klasyfikacji PŚ Kanadyjczyk Laurent Dubreuil - 1.07,307, a trzecia lokata przypadła jego rodakowi Antoine Gelinas-Beaulieu - 1.07,325. W słabszej grupie B szóste miejsce zajął Damian Żurek - 1.08,468, na 17. uplasował się Marek Kania - 1.09,114, a Marcin Bachanek był 24. - 1.10,416.

Następne zawody PŚ również odbędą się w Calgary w dniach 16-18 grudnia.(PAP)