
Przedstawiciele wybranych zawodów cieszą się różnego rodzaju przywilejami. Tak jest w przypadku górników. Ich praca wiąże się z dużym ryzykiem zawodowym – mogą stracić zdrowie, a nawet życie. Poświęcenie częściowo rekompensują im przywileje określone w Karcie górnika, czyli Rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie szczególnych przywilejów dla pracowników górnictwa. Postanowiliśmy przypomnieć niektóre z nich.

Dodatek za staż pracy
W nagrodę za staż pracy pod ziemią górnicy otrzymują wysokie dodatki do pensji: od 20% płacy zasadniczej po przepracowaniu jednego miesiąca do 60% płacy zasadniczej po przepracowaniu 15 lat. W tym samym czasie osoby zatrudnione w zakładach przeróbczych w ciągu technologicznych w kopalniach otrzymują od 10% do 40% pensji, a pozostali pracownicy zatrudnieni na powierzchni – od 10% do 25% pensji.

Nagrody jubileuszowe
Górnikom przysługują nagrody jubileuszowe za długoletnią pracę w górnictwie. Pierwsza stanowi 75% miesięcznego wynagrodzenia i jest wypłacana po 15 latach pracy. Następna nagroda jubileuszowa przysługuje za 20 lat pracy i stanowi równowartość 100% miesięcznego wynagrodzenia. Kolejne nagrody są wypłacane co pięć lat i rosną o 50% miesięcznego wynagrodzenia. Za 50 lat pracy górnik może otrzymać nagrodę jubileuszową na poziomie 400% miesięcznego wynagrodzenia.

Barbórkowe
Z okazji obchodzonego 4 grudnia Dnia Górnika na konta niektórych pracowników kopalni wpływa dodatkowa wypłata, tzw. barburkowe, czyli trzynastka. Jest to ekwiwalent pieniężny stanowiący równowartość świadczenia w naturze.