
Rzeżączka - diagnoza i leczenie
Należy wykonać badania na obecność dwoinki rzeżączki. Jak w przypadku chlamydii pobiera się wymaz z pochwy lub cewki moczowej. Rzeżączka może zaatakować również spojówki, gardło, odbyt. Wówczas wymaz pobiera się z odpowiedniego miejsca. W przypadku zarażenia lekarz zaleci leczenie penicyliną (w przypadku odmiany odpornej na ten antybiotyk, wybierze inny lek).
Pamiętaj, rzeżączka - gdy przejdzie w kolejną fazę - może prowadzić do bardzo poważnych powikłań w tym bezpłodności, zakażenia układu moczowo-płciowego, posocznicy.
Do zakażenia rzeżączką może dojść również (chociaż to zdecydowanie rzadszy sposób) przez używanie tej samej gąbki, ręcznika, itp.

Kiła (syfilis) - objawy
Kiła to choroba przenoszona głównie drogą płciową, wywoływana przez krętka bladego. Pierwszym objawem choroby jest pojawienie się niebolesnej zmiany pierwotnej. Pierwszym objaw to okrągła grudka na skórze w okolicach wniknięcia bakterii krętka bladego (np. na prąciu u mężczyzn, a u kobiet na szyjce macicy lub wargach sromowych). Tzw. zmiana pierwotna pojawia się średnio około 3 tygodni od wniknięcia patogenu i utrzymuje się około 2 do 6 tygodni. Następnie goi się samoistnie w ciągu 3-4 tygodni. Grudka w krótkim czasie ulega owrzodzeniu, z charakterystycznym podminowaniem jej brzegów.
Po 9-15 tygodniach od zakażenia na skórze i błonach śluzowych pojawia się wysypka pod postacią plamek. Zmiany mają kolor bladoczerwony lub różowy. Zmiany pojawiają się najczęściej na stopach, rękach, głowie i nie swędzą.
Niewyleczona kiła przechodzi w postać ukrytą i może prowadzić do bardzo poważnych powikłań - uszkodzenia narządów wewnętrznych, układu nerwowego, układu krwionośnego.

Kiła - leczenie
Leczenie kiły zależy od fazy, w której została rozpoznana. Wczesne wykrycie kiły kończy się podaniem antybiotyków.
Obecność kiły diagnozuje się poprzez badanie krwi. Pamiętaj, by nie diagnozować się na własną rękę, lecz zawsze po konsultacji z lekarzem. Możesz wykonać prywatne badanie i za nie zapłacić, ale nie idź robić go następnego dnia, czy nawet tydzień po ryzykownej sytuacji. Jeśli test wykona się za wcześnie, choroba może nie zostać wykryta! Podobnie jest w przypadku poprzednich opisywanych schorzeń.
W przypadku kiły zaleca się nawet 6-tygodniowy odstęp od potencjalnego zarażenia do dnia badania.

Przypadkowy seks? Nie lekceważ tych objawów - mogłeś się zarazić!
Jeśli potrzebujesz informacji na temat tego, jak może dojść do zarażenia wirusem HIV, sposobu diagnozowania, itp. wejdź na stronę:
https://aids.gov.pl/. Dowiesz się tam, jak można zdiagnozować obecność wirusa, gdzie wykonać badania.