
Tradycyjne szopki zachwycać będą bydgoszczan do 10 stycznia
Wystawa jest pierwszym wydarzeniem nowego cyklu „Piękna nasza Polska cała” poświęconego prezentacji tradycji z terenu całej Polski.
Szopki są różnej wielkości, mniejsze i większe (ta największa jest wysokości ok. 1,5 m). - Każda robi wrażenie - przyznaje Katarzyna Wolska, kierownik Galerii Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy, gdzie mieści się wystawa.
Na wystawie oglądać można siedem klasycznych szopek krakowskich, wykonanych z myślą o odbywającym się co roku w Krakowie konkursie. Ich twórcami są rodowici krakusi, parający się tym z dziada pradziada, jak np. Dariusz Czyż, mistrz krakowskich szopkarzy, który pomógł w organizacji wystawy. Jest też jedna szopka autorstwa Ryszarda Dziedziczaka z Włocławka.
Więcej zdjęć i informacji na kolejnych planszach galerii►►►
Przegląd najciekawszych wydarzeń z Polski (14.12.2017, źródło TVN/X-News):

Tradycyjne szopki zachwycać będą bydgoszczan do 10 stycznia
Pan Ryszard postanowił wkomponować bydgoskie akcenty w tradycyjną konstrukcję szopki krakowskiej. - W szopkach krakowskich, oprócz Świętej Rodziny, pojawiają się sceny z postaciami historycznymi (królami, bohaterami narodowymi i zasłużonymi obywatelami) oraz legendarnymi (np. Trębaczem, Panem Twardowskim, Lajkonikiem). W szopce bydgosko-krakowskiej jest m.in. postać malującego Leona Wyczółkowskiego. I podobnie jak w krakowskich szopkach prezentuje się architekturę najpiękniejszych zabytków Krakowa (wysokich wież kościoła Mariackiego, katedry na Wawelu czy Barbakanu) tak i w szopce autora z naszego regionu można dostrzec elementy bydgoskiej architektury, np. Spichrze czy kopułę Bazyliki św. Wincentego à Paulo - wyjaśnia nasza rozmówczyni.

Tradycyjne szopki zachwycać będą bydgoszczan do 10 stycznia
- Szopki krakowskie można nie tylko oglądać, ale i czytać historię, która jest w nich zawarta - dodaje Katarzyna Wolska.
Tradycyjna szopka krakowska, która powstała pod koniec XIX w., była przenośnym teatrzykiem kukiełkowym, z muzyką i specjalnie pisanymi tekstami. Z czasem scenki odgrywane przez amatorów zostały zastąpione poruszanymi mechanicznie figurkami. Figurki te są wyrzeźbione lub ulepione z modeliny czy gipsu. Tradycyjnie szopki upamiętniają narodzenie Chrystusa, dlatego w każdej z nich znajdziemy całą Świętą Rodzinę: figurki Dzieciątka, Marii i Józefa. Najczęściej towarzyszą im aniołowie, Trzej Królowie, pasterze i zwierzęta. Krakowskie szopki prezentują dodatkowo sceny z postaciami historycznymi (królami, bohaterami narodowymi i zasłużonymi) oraz legendarnymi (np. Trębaczem, Panem Twardowskim, Lajkonikiem). W niektórych umieszcza się postaci w tradycyjnych strojach ludowych: krakowskich i góralskich, a także znane osobistości, np. Lecha Wałęsę, czy papieża Jana Pawła II.

Tradycyjne szopki zachwycać będą bydgoszczan do 10 stycznia
Szopki prezentują architekturę najważniejszych, najbardziej interesujących i najpiękniejszych zabytków Krakowa. Wszystkie zwyczajowo posiadają wieże – zazwyczaj wzorowane na wieży wyższej kościoła Mariackiego zwieńczonej koroną (często w jej oknie widoczny jest trębacz odgrywający hejnał) lub na wieżach katedry na Wawelu czy wieży Ratuszowej. Uzupełnieniem wież często są elementy Zamku Królewskiego na Wawelu, czy też zachowanych budowli obronnych: okrągłej fortecy – Barbakanu i jednej z siedmiu istniejących niegdyś bram wjazdowych do miasta – Bramy Floriańskiej.