Dają pieniądze, fundują nagrody, wypożyczają sprzęt. Wszystko po to, by mecz lub festyn był jak najbardziej udany. Lokalni sponsorzy mają w tym swój cel - promocję.
W podmiejskich gminach obowiązek organizacji imprez masowych spoczywa na gminnych ośrodkach kultury. Ich zadaniem jest również zdobycie funduszy, które wzbogacą budżet wyznaczony przez urząd. Niewielkie wydarzenia GOK-i organizują ze środków własnych. W przypadku masowych, gminnych wydarzeń, bezcenne jest wsparcie lokalnych sponsorów.
<!** reklama>
- Zawsze możemy liczyć na takie firmy i instytucje, jak: Transand Jerzego Gotowskiego, przedsiębiorstwo ogrodnicze Vitroflora z Trzęsacza, Bank Spółdzielczy z oddziałami w Dobrczu i Koronowie czy firmę Moto Wszołek z Kotomierza - wymienia Barbara Hipnarowicz, kierownik GOK w Dobrczu. - Oprócz nich, wymienić należy firmę Tolwod Antoniego Zalewy czy Zakłady Mięsne z sąsiadującego z Dobrczem Niewieścina. Wspierają nas również Piekarnia Mizar z Dobrcza i Gminna Spółdzielnia Pruszcz. Piekarnia funduje pieczywo do degustacji, a GS Pruszcz wsad do grochówki. Restauracja „Chata Myśliwska” funduje poczęstunek dla zaproszonych gości. Atrakcją wielu imprez były konie i dorożka ze stajni Tryszczyn. Finansowo i organizacyjnie wspomagają nas również Nadleśnictwo Żołędowo, firma Remondis, koła gospodyń czy jednostki ochotniczej Straży Pożarnej.
Liderzy dobroczynności
Fundusze przekazywane na gminne imprezy są różne - od kilkuset, do nawet kilku tysięcy złotych. - Pan Jerzy Gotowski, co prawda swoją firmę prowadzi w Bydgoszczy, ale jest mieszkańcem gminy Dobrcz. Kiedyś przekazał 3 tys. złotych na nagrody pieniężne dla autorów najpiękniejszych wieńców dożynkowych - dodaje Barbara Hipnarowicz. - Sponsorów jest wielu, trudno nawet wymienić ich wszystkich. Ci, których wymieniłam, nigdy nas nie zawiedli. Pomagają finansowo i organizacyjnie. To wsparcie, które ma dla nas olbrzymie znaczenie. Z własnych środków nie zdołalibyśmy zorganizować dużej imprezy.
Własne, nieduże wydarzenia organizują również poszczególne sołectwa. W Dobrczu mieszkańcy bawią się m.in. na Dniu Rogala, czy Święcie Kalosza. Imprezą, która rozsławiła gminę jest coroczne Święto Śliwki.
Sponsorowanie gminnych imprez masowych to
korzyść obustronna.
- Firmy w gminie są bardzo potrzebne. Jeśli przy okazji imprezy ufundują coś, zasponsorują, wystawią swoje stoisko - to dla nich promocja. Po drugie, to rynek pracy dla naszych mieszkańców. Taka współpraca jest w pełni naturalna - mówi Barbara Hipnarowicz.
W Nowej Wsi Wielkiej siłami niezbędnymi do zorganizowania imprezy są GOK, koła gospodyń wiejskich, OSP i Klub Seniora. Jednostki te dzielą się obowiązkami. Fundusze pozyskuje na ogół Klub Seniora. - Na terenie gminy działa sporo firm, każda z nich stara się coś przekazać. Drobne firmy przekazują skromniejsze datki lub towary, które można wykorzystać np. w loteriach fantowych. Z drobnych sum składają się duże. Wsparcia szukamy podczas dużych imprez, np. dożynek, Przeglądu Piosenki Wakacyjnej czy Święta Latawca. Podczas ich trwania wymieniamy listę darczyńców - mówi Włodzimierz Tomczak, dyrektor GOK w Nowej Wsi Wielkiej.
- Największym sponsorem jest Urząd Gminy, który uwzględnia nas w budżecie. Zawsze możemy liczyć na Bank Spółdzielczy w Osielsku, czy oddział banku BZ WBK. Dobrze współpracuje się nam z restauracjami „Chata Myśliwska” i „Taverna”. Trzeba podkreślić, że bezcenne jest wsparcie organizacyjne ze strony szkół, rad sołeckich, Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji, parafii czy klubu sportowego Dęby Osielsko - wymienia Marek Manuszewski, dyrektor GOK w Osielsku. - Współpracujemy również z parafiami, które organizują festyny dobroczynne. 11 czerwca w Niemczu zorganizowany zostanie festyn, z którego dochód trafi do najbiedniejszych mieszkańców. Podobna charytatywna impreza odbędzie się 26 czerwca w Maksymilianowie. W sierpniu, zamiast tradycyjnych dożynek, od kilku lat obchodzimy Święto Gminy. 18 czerwca odbędzie się jedna z największych i najbardziej sztandarowych imprez w gminie Osielsko, mianowicie Święto Bożen w Bożenkowie. Do tej miejscowości zjeżdżają się Bożeny z całego kraju, a my
przygotowujemy atrakcje.
Soleckie Centrum Kultury w swojej działalności i organizowaniu wydarzeń kulturalnych korzysta ze wsparcia takich firm jak m.in. Drobex, Sol-But, Klimat, Granit, czy Thermoplast. - Część środków udało nam się pozyskać poprzez pisanie projektów na konkurs. Naszymi sponsorami byli, m.in., Danone i Orange - mówi Regina Osińska, dyrektor CK w Solcu Kujawskim. Najważniejsze imprezy organizowane przez SCK to m.in. Ogólnopolskie Spotkania Teatrów Amatorskich Teatr Po Pracy, Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych Inspirowanych Poezją czy Dni Solca Kujawskiego „Serdeczne Staśki”.