https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przezdsiębiorcy wspierają gminy

Sonia Gruszka
Dają pieniądze, fundują nagrody, wypożyczają sprzęt. Wszystko po to, by mecz lub festyn był jak najbardziej udany. Lokalni sponsorzy mają w tym swój cel - promocję.

Dają pieniądze, fundują nagrody, wypożyczają sprzęt. Wszystko po to, by mecz lub festyn był jak najbardziej udany. Lokalni sponsorzy mają w tym swój cel - promocję.

W podmiejskich gminach obowiązek organizacji imprez masowych spoczywa na gminnych ośrodkach kultury. Ich zadaniem jest również zdobycie funduszy, które wzbogacą budżet wyznaczony przez urząd. Niewielkie wydarzenia GOK-i organizują ze środków własnych. W przypadku masowych, gminnych wydarzeń, bezcenne jest wsparcie lokalnych sponsorów.

<!** reklama>

- Zawsze możemy liczyć na takie firmy i instytucje, jak: Transand Jerzego Gotowskiego, przedsiębiorstwo ogrodnicze Vitroflora z Trzęsacza, Bank Spółdzielczy z oddziałami w Dobrczu i Koronowie czy firmę Moto Wszołek z Kotomierza - wymienia Barbara Hipnarowicz, kierownik GOK w Dobrczu. - Oprócz nich, wymienić należy firmę Tolwod Antoniego Zalewy czy Zakłady Mięsne z sąsiadującego z Dobrczem Niewieścina. Wspierają nas również Piekarnia Mizar z Dobrcza i Gminna Spółdzielnia Pruszcz. Piekarnia funduje pieczywo do degustacji, a GS Pruszcz wsad do grochówki. Restauracja „Chata Myśliwska” funduje poczęstunek dla zaproszonych gości. Atrakcją wielu imprez były konie i dorożka ze stajni Tryszczyn. Finansowo i organizacyjnie wspomagają nas również Nadleśnictwo Żołędowo, firma Remondis, koła gospodyń czy jednostki ochotniczej Straży Pożarnej.

Liderzy dobroczynności

Fundusze przekazywane na gminne imprezy są różne - od kilkuset, do nawet kilku tysięcy złotych. - Pan Jerzy Gotowski, co prawda swoją firmę prowadzi w Bydgoszczy, ale jest mieszkańcem gminy Dobrcz. Kiedyś przekazał 3 tys. złotych na nagrody pieniężne dla autorów najpiękniejszych wieńców dożynkowych - dodaje Barbara Hipnarowicz. - Sponsorów jest wielu, trudno nawet wymienić ich wszystkich. Ci, których wymieniłam, nigdy nas nie zawiedli. Pomagają finansowo i organizacyjnie. To wsparcie, które ma dla nas olbrzymie znaczenie. Z własnych środków nie zdołalibyśmy zorganizować dużej imprezy.

Własne, nieduże wydarzenia organizują również poszczególne sołectwa. W Dobrczu mieszkańcy bawią się m.in. na Dniu Rogala, czy Święcie Kalosza. Imprezą, która rozsławiła gminę jest coroczne Święto Śliwki.

Sponsorowanie gminnych imprez masowych to

korzyść obustronna.

- Firmy w gminie są bardzo potrzebne. Jeśli przy okazji imprezy ufundują coś, zasponsorują, wystawią swoje stoisko - to dla nich promocja. Po drugie, to rynek pracy dla naszych mieszkańców. Taka współpraca jest w pełni naturalna - mówi Barbara Hipnarowicz.

W Nowej Wsi Wielkiej siłami niezbędnymi do zorganizowania imprezy są GOK, koła gospodyń wiejskich, OSP i Klub Seniora. Jednostki te dzielą się obowiązkami. Fundusze pozyskuje na ogół Klub Seniora. - Na terenie gminy działa sporo firm, każda z nich stara się coś przekazać. Drobne firmy przekazują skromniejsze datki lub towary, które można wykorzystać np. w loteriach fantowych. Z drobnych sum składają się duże. Wsparcia szukamy podczas dużych imprez, np. dożynek, Przeglądu Piosenki Wakacyjnej czy Święta Latawca. Podczas ich trwania wymieniamy listę darczyńców - mówi Włodzimierz Tomczak, dyrektor GOK w Nowej Wsi Wielkiej.

- Największym sponsorem jest Urząd Gminy, który uwzględnia nas w budżecie. Zawsze możemy liczyć na Bank Spółdzielczy w Osielsku, czy oddział banku BZ WBK. Dobrze współpracuje się nam z restauracjami „Chata Myśliwska” i „Taverna”. Trzeba podkreślić, że bezcenne jest wsparcie organizacyjne ze strony szkół, rad sołeckich, Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji, parafii czy klubu sportowego Dęby Osielsko - wymienia Marek Manuszewski, dyrektor GOK w Osielsku. - Współpracujemy również z parafiami, które organizują festyny dobroczynne. 11 czerwca w Niemczu zorganizowany zostanie festyn, z którego dochód trafi do najbiedniejszych mieszkańców. Podobna charytatywna impreza odbędzie się 26 czerwca w Maksymilianowie. W sierpniu, zamiast tradycyjnych dożynek, od kilku lat obchodzimy Święto Gminy. 18 czerwca odbędzie się jedna z największych i najbardziej sztandarowych imprez w gminie Osielsko, mianowicie Święto Bożen w Bożenkowie. Do tej miejscowości zjeżdżają się Bożeny z całego kraju, a my

przygotowujemy atrakcje.

Soleckie Centrum Kultury w swojej działalności i organizowaniu wydarzeń kulturalnych korzysta ze wsparcia takich firm jak m.in. Drobex, Sol-But, Klimat, Granit, czy Thermoplast. - Część środków udało nam się pozyskać poprzez pisanie projektów na konkurs. Naszymi sponsorami byli, m.in., Danone i Orange - mówi Regina Osińska, dyrektor CK w Solcu Kujawskim. Najważniejsze imprezy organizowane przez SCK to m.in. Ogólnopolskie Spotkania Teatrów Amatorskich Teatr Po Pracy, Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych Inspirowanych Poezją czy Dni Solca Kujawskiego „Serdeczne Staśki”.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski