Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przetarg na drogi przy nowej Akademii Muzycznej w Bydgoszczy unieważniony. Powód: zanieczyszczenie gruntu

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Inwestycja w budowę dwóch dróg prowadzących do Akademii Muzycznej, o łącznej długości niespełna kilometra, będzie droższa niż zakładana.
Inwestycja w budowę dwóch dróg prowadzących do Akademii Muzycznej, o łącznej długości niespełna kilometra, będzie droższa niż zakładana. Tomasz Czachorowski
Jeszcze 26 lipca po raz ósmy przełożono otwarcie ofert w przetargu na budowę układu drogowego przy powstającej nowej siedzibie Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, ale kilka dni później go unieważniono. Powodem jest wykrycie zanieczyszczenia terenu m.in. metalami ciężkimi.

Postępowanie przetargowe ruszyło 31 marca. Potem kilkukrotnie przekładano termin, a ostatecznie dokładnie cztery miesiące po starcie, 31 lipca je unieważniono. Powód był istotny – zlecono wykonanie opinii o stanie środowiska gruntowego. – W trakcie procedowania postępowania, Zamawiający – Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy – powziął wiadomość o potencjalnym skażeniu chemicznym gruntu przeznaczonego pod budowę zamawianego układu drogowego – czytamy w uzasadnieniu podpisanym przez Macieja Gusta, zastępcę dyrektora ds. inwestycji drogowych w ZDMiKP.

Nowoprojektowany układ drogowy mają tworzyć:

  • ulica prostopadła do Gdańskiej przebiegająca po północnej stronie boiska szkoły;
  • ulica o łamanym przebiegu i łącznej długości ok. 500 m zapewniająca bezpośrednią obsługę terenu przylegającego do Akademii, a także połączenie z ul. Kamienną na wysokości budynku ENEA.

Do materiałów przetargowych dołączono opinię geotechniczną z 2019 roku, z której wynikało, że w rejonie projektowanej inwestycji występują złożone warunki gruntowe, na części terenu występuje „nasyp niekontrolowany zbudowany z piasków drobnych, humusu, żużla, kamieni oraz odpadów komunalnych”, ale te warunki nie uniemożliwiały jej przeprowadzenia. W koncepcji programowo-przestrzennej przewidziano odpowiednie warstwy wzmacniające podłoże.

Potencjalni wykonawcy zwrócili się jednak do ZDMiKP z pytaniami dotyczącymi oceny możliwego zanieczyszczenie gruntów substancjami takimi jak związki ropopochodne czy metale ciężkie oraz opracowania projektu planu remediacji. Pytano również czy to zamawiający, przed rozpoczęciem budowy dróg, dokona rekultywacji terenu z zalegających odpadów komunalnych nieznanego pochodzenia. Jednocześnie wykonawcy zauważyli, że nie są w stanie określić skali oraz kosztów ewentualnej remediacji.

W ramach zleconych przez drogowców badań pobrane w terenie próbki kwalifikowane zostały przekazane do certyfikowanego laboratorium, aby wykonane zostały szczegółowe analizy chemiczne. Dodatkowo grunty poddano kontrolnym badaniom gruntoznawczym i makroskopwym.

Na podstawie wyników przeprowadzonych analiz chemicznych stwierdzono między innymi:

  • zawartość metali ciężkich w próbkach jest powyżej wartości dopuszczalnej dla gruntów grupy IV;
  • zawartość wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych w próbce O2/1,5 m jest powyżej wartości dopuszczalnej dla gruntów grupy IV – poinformowali drogowcy.

Dalej czytamy, że wykrycie niemożliwej do przewidzenia zmiany okoliczności uniemożliwia wykonanie zamówienia według przyjętych założeń, a skala zmian w realizacji inwestycji pod względem technologicznym i finansowym przy uwzględnieniu remediacji gruntu staje się wielokrotnie większa w stosunku do pierwotnie oszacowanego zakresu zadania. Prace budowlane konieczne do wykonania inwestycji mogłyby doprowadzić do rozprzestrzenienia się wykrytych zanieczyszczeń metalami ciężkimi na dalsze obszary.

Unieważnienie przetargu nie oznacza rezygnacji z inwestycji i budowy dróg dojazdowych do nowej siedziby Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Przebudowa układu drogowego nadal jest planowana, ale z uwzględnieniem dodatkowych potrzeb, czynności i robót. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, skażony grunt należy poddać remediacji, której projekt należy złożyć do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska z wnioskiem o wydanie decyzji w tej sprawie.

– Teren budowy przekazywany wykonawcy robót budowlanych, czego nie można było przewidzieć, wymaga szeregu specjalistycznych i kosztownych prac i zabiegów. Odrębną kwestią pozostaje, czy ten nowy zakres prac objęty zostanie przedmiotem kolejnego zamówienia, czy będzie przedmiotem zamówienia odrębnego. W interesie publicznym leży także staranne zdiagnozowanie nieznanych wcześniej zagrożeń i wyeliminowanie ich na zasadach, które zostaną dopiero szczegółowe określone i wymagały będą realizacji niezależnej od rozbudowy układu drogowego – wyjaśnia w uzasadnieniu zastępca dyrektora ZDMiKP.

Inaczej mówiąc – wiadomo, że inwestycja będzie kontynuowana, ale nie wiadomo, kiedy dokładnie i na jakich zasadach. Drogowcy na razie prowadzą analizy związane z przedmiotem postępowania przetargowego.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera