1 z 18
Przewijaj galerię w dół
Przenoszenie starego domu w miejscowości Newark w Stanach...
fot. Wikimedia Commons/Wolfe House & Building Movers/CC BY-SA 1.0

Przenoszenie starego domu w miejscowości Newark w Stanach Zjednoczonych. Przejdź do kolejnych zdjęć za pomocą strzałek lub gestów, żeby zobaczyć inne przykłady.




Licencja

2 z 17


Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny przy al. „Solidarności” w Warszawie istniał w tym miejscu już od XVII w., choć po różnych wojnach wiele razy trzeba go było odbudowywać. W okresie PRL-u stwierdzono jednak, że świątynia przeszkadza w poszerzeniu ważnej ulicy. W związku z tym zdecydowano się na pierwsze w Europie i trzecie na świecie przesunięcie obiektu sakralnego – w tym wypadku o 21 m w tył.

Kościół cofnięty o 21 m – Warszawa

3 z 18
Na tym niezwykłym zdjęciu przedstawiono jednocześnie 4 fazy...
fot. Wikimedia Commons/autor nieznany/domena publiczna

Na tym niezwykłym zdjęciu przedstawiono jednocześnie 4 fazy przesuwania kościoła. Była to jedna z pierwszych takich operacji w Polsce. Ważącą 6,8 ton budowlę przesunięto na rolkach nocą z 30 listopada na 1 grudnia 1962 r. przy użyciu pięciu wind kozłowych, których kołowrotki trzeba było obracać ręcznie – przy każdym pracowało czterech robotników, a ekipy zmieniały się co kwadrans, posilając się w przerwach flaczkami i bigosem. Cała operacja, obserwowana przez tłumy warszawiaków, trwała tylko 3 h 25 min.

4 z 17


Ważący 6200 ton budynek dyrekcji Fabryki Maszyn w Zurychu powstał w 1889 r. XIX-wieczny zabytek zaczął jednak zawadzać w XXI w., ponieważ uniemożliwiał rozbudowę pobliskiej stacji kolejowej. Zamiast burzyć konstrukcję, w 2012 r. zdecydowano się ją przemieścić o 60 m.

Budynek Fabryki Maszyn – Zurych, Szwajcaria

Pozostało jeszcze 13 zdjęć.
Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Polecamy

Groźnie na drogach w Kujawsko-Pomorskiem. Wypadki na S5 i na autostradzie A1

Groźnie na drogach w Kujawsko-Pomorskiem. Wypadki na S5 i na autostradzie A1

Tłumy bydgoszczan na Festiwalu Roślin. Łuczniczka zaprasza także w niedzielę

Tłumy bydgoszczan na Festiwalu Roślin. Łuczniczka zaprasza także w niedzielę

Pięć osób poszkodowanych w wypadku na S10 pod Toruniem. Bus zderzył się z osobówką

Pięć osób poszkodowanych w wypadku na S10 pod Toruniem. Bus zderzył się z osobówką

Zobacz również

Hiszpania, Meksyk i Gruzja z food trucka. Wyjątkowy festiwal smaków w Bydgoszczy

Hiszpania, Meksyk i Gruzja z food trucka. Wyjątkowy festiwal smaków w Bydgoszczy

Kierowca zasnął, auto dachowało. Groźne nocne zdarzenie w Nekli

Kierowca zasnął, auto dachowało. Groźne nocne zdarzenie w Nekli