
Dni Funduszy Europejskich to największa ogólnopolska akcja promująca wiedzę o projektach realizowanych w Polsce z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich. Atrakcje organizowane w ramach DFE są ściśle związane z obiektami i miejscami, do rozwoju których przyczyniły się unijne fundusze, a wiele miejsc – także tych na co dzień niedostępnych dla zwiedzających – otwiera swoje podwoje i zaprasza do bezpłatnego zwiedzania lub uczestnictwa w przygotowanych z tej okazji warsztatów, animacji czy koncertów.
W tym roku Dni Funduszy Europejskich potrwają od 9 do 11 maja. Sprawdź, co będzie się działo w Twojej okolicy, znajdź atrakcję, która Cię zainteresuje i dołącz do wyjątkowego wydarzenia, które połączy edukację, zabawę i wspólne świętowanie!
Toruń: teatr od kuchni, puzzle i muzyka z przesłaniem
W Toruniu w organizację Dni Funduszy Europejskich włączyły się liczne instytucje kultury i nauki. Już w piątek, 9 maja, będzie okazja do bezpłatnego zwiedzenia Teatru Baj Pomorski i Sceny Szekspirowskiej w Toruniu. Podczas spaceru, który rozpocznie się o godz. 10:00, odwiedzimy zaplecze scen, zajrzymy do magazynu lalek i innych niedostępnych na co dzień zakamarków teatru, wspieranego wielokrotnie środkami z Unii Europejskiej. Zwiedzanie odbędzie się w zorganizowanej grupie. Zapisy pod numerem 56 652 24 24, wew. 55.
W piątek wieczorem, o godz. 18:00, w Auli UMK w Toruniu odbędzie się też okolicznościowy koncert grupy Małe TGD. To jeden z najpopularniejszych zespołów wykonujących muzykę z przesłaniem, łącząc nowoczesne brzmienia z pozytywnym przekazem. Koncert będzie promował wartości takie jak wspólnota, integracja i solidarność.

Również w piątek 9 maja, w Książnicy Kopernikańskiej, o godzinie 17:00 odbędzie się spotkanie dla miłośników gier planszowych i puzzli – również z Europą w „tle”. W programie m.in. turniej gry „Carccassonne Junior”, drużynowy turniej składania puzzli 500 elementowych na czas (drużyna musi składać się z 2 osób dorosłych oraz 2 dzieci) oraz turniej gry „Wsiąść do pociągu: Europa”. Na zwycięzców czekają nagrody. Zapisy pod adresem: [email protected].
Bydgoszcz: kolaże, makieta i papierowe konstrukcje
W Bydgoszczy na Dni Funduszy Europejskich zaproszą nas Młyny Rothera, obiekt, który dzięki unijnemu wsparciu zmienił się nie do poznania. W sobotę, 10 maja, w zrewitalizowanej przestrzeni odbędą się otwarte warsztaty kolażowe, podczas których każdy będzie miał okazję stworzyć własne dzieło z wykorzystaniem różnorodnych materiałów, takich jak zdjęcia, stare gazety, bydgoskie i europejskie symbole. Celem będzie zainspirowanie uczestników do twórczego działania oraz budowanie świadomości europejskiej przynależności. Warsztaty odbędą się w godz. 13:00–16:00.
W tym samym czasie w Młynach działać będzie też otwarta strefa konstruktorska, w której będzie można zmierzyć się z kreatywnymi zadaniami, jak budowa papierowego mostu, wysokiej wieży, a nawet katapulty dalekiego zasięgu – i to bez instrukcji! To okazja, by dzieci, młodzież i dorośli wspólnie odkrywali, jak zastosować wiedzę z fizyki, matematyki i techniki w praktyce, z wykorzystaniem prostych elementów.
Ponadto Młyny Rothera zaproszą uczestników warsztatów do wspólnego stworzenia przestrzennej mapy Bydgoszczy, na której umieszczone zostaną budynki, obiekty i miejsca powstałe dzięki dofinansowaniu z Funduszy Europejskich. Powstanie makieta, która stanie się pamiątką Dni Funduszy Europejskich, a także narzędziem edukacyjnym pokazującym, jak środki unijne kształtują rozwój miasta.
Włocławek: spotkanie z historią i warsztaty fajansu
We Włocławku atrakcje na nadchodzące dni przygotowało Centrum Kultury „Browar B”. W sobotę, 10 maja, Browar zaprasza na rodzinną grę terenową, która poprzez ciekawe zadania przybliży uczestnikom historię Browaru – od jego założenia, przez trudne doświadczenia wojen i kolejne przekształcenia, aż po proces rewitalizacji z udziałem funduszy europejskich. Każdy, kto ukończy grę, będzie mógł wziąć udział w mini-warsztatach, podczas których samodzielnie zaprojektuje i wykona magnes lub przypinkę. Zabawa potrwa od godz. 10:00 do 13:00.
Natomiast o godz. 14:00 oraz 16:00 będzie możliwość zwiedzenia zabytkowego kompleksu pobrowarnego. Oprócz pięknych, historycznych wnętrz udostępnione zostaną także nowoczesne przestrzenie powstałe w wyniku rewitalizacji, które wspólnie tworzą wyjątkowe zaplecze do realizacji wydarzeń kulturalnych. Zwiedzający będą mieli również okazję obejrzeć wystawy czasowe oraz Włocławską Kolekcję Wag i Miar.
Atrakcje z okazji Dni Funduszy Europejskich przygotował też Skarbiec Fajansu. Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę, w godz. od 10:00 do 12:00 będzie można skorzystać z bezpłatnego zwiedzania z audioprzewodnikiem Interaktywnego Centrum Fajansu. Dodatkowo w niedzielę w Pracowni Skarbów ICF odbędą się warsztaty z ozdabiania ceramiki. Uczestnicy za pomocą farb akwarelowych pomalują ceramiczne medaliony z motywami inspirowanymi fajansem. Zajęcia rozpoczynają się o godz. 11:00 oraz 13:00.
Również w niedzielę w Skarbcu Fajansu odbędą się warsztaty z samodzielnego malowania fajansowych wzorów. Instruktorem będzie Monika Wilk – malarka, absolwentka szkoły Włocławskich Zakładów Ceramiki Stołowej. Za tło do malowania posłużą różne przedmioty, w tym, niewykluczone, te przyniesione ze sobą z domu. Początek zajęć o godz. 13:00. Na wszystkie warsztaty w ICF obowiązują wcześniejsze zapisy pod nr tel. 54 427 02 60.
Grudziądz: kupieckie opowieści i muzyczna podróż
W Grudziądzu z okazji DFE będzie można ciekawie spędzić czas w Muzeum Handlu Wiślanego. Zabawa rozpocznie się w niedzielę, 11 maja, o godz. 10:30 i przyjmie formę interaktywnej gry z przewodnikiem, który wcieli się w postać średniowiecznego kupca. Uczestnicy będą mogli nie tylko poznać historię handlu na Wiśle, ale także aktywnie w niej uczestniczyć poprzez różne zadania i wyzwania związane z dawnymi realiami. By wziąć udział w muzealnej grze, należy zgłosić swój udział telefonicznie pod nr 56 465 90 63.
Również w niedzielę, w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 21 w Grudziądzu odbędzie się koncert Marcina Wyrostka z zespołem Corazon pt. „Dźwiękogród”. Marcin Wyrostek, wybitny akordeonista i laureat wielu prestiżowych nagród, stworzył „Dźwiękogród” jako projekt łączący elementy muzyki etnicznej, klasycznej i współczesnej. To muzyczna podróż, w której akordeon staje się uniwersalnym językiem porozumienia, łączącym ludzi niezależnie od ich pochodzenia. Podczas wydarzenia zaprezentowane zostaną filmy promujące inicjatywy Unii Europejskiej, a także konkretne przykłady projektów wspieranych przez Fundusze Europejskie w regionie. Początek o godz. 16:00.

Ciechocinek: spacer po tężniach i wizyta w muzeum
W Ciechocinku obchody Dni Funduszy Europejskich zbiegają się z przypadającą w tym roku dwusetną rocznicą powstania tężni solankowych. Uzdrowisko Ciechocinek, sprawujące pieczę nad infrastrukturą w parku solankowym, wielokrotnie korzystało z unijnego wsparcia na modernizację swoich obiektów. W najbliższy weekend goście odwiedzający uzdrowisko będą mogli bezpłatnie skorzystać w dwóch atrakcji, które w ostatnim czasie skorzystały z takiej pomocy.
W sobotę, 10 maja, będzie można wejść na taras widokowy tężni numer 3. To nie tylko przestrzeń sprzyjająca zdrowiu, relaksowi, ale też niezwykły punkt widokowy na okolicę. Z kolei w niedzielę zapraszamy do Muzeum Warzelni Soli i Lecznictwa Uzdrowiskowego – miejsce, w którym można poznać tajniki pozyskiwania soli, zobaczyć unikalne eksponaty i odkryć bogactwo dziedzictwa regionu. Atrakcje będą dostępne dla zwiedzających pomiędzy godz. 13:00 i 14:00.
Inowrocław: tajniki centrum krwiodawstwa
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zaprasza 9 maja do poznania od „kuchni” oddziału terenowego w Inowrocławiu, którego budowa była w części sfinansowana ze środków pochodzących z Funduszy Europejskich. Zwiedzanie odbędzie się 9 maja o godz. 10:00 w Terenowym Oddziale w Inowrocławiu przy ul. Miechowickiej 3. Obowiązują zapisy maliowe pod adresem [email protected] – liczba miejsc ograniczona.
Więcej informacji na temat obchodów Dni Funduszy Europejskich można znaleźć na stronie internetowej www.dnifunduszy.eu.
