Spis treści
Klienci banków mają do wyboru dwie główne kategorie bankomatów, z których mogą wypłacać gotówkę. Te własne, czyli należące do banku, w którym prowadzą konto, najczęściej są darmowe. W przypadku „obcych” prowadzonych przez inne firmy czy instytucje, naliczane są pewne opłaty.
Prowizja przy wypłacie z bankomatu - od czego zależy?
Większość bankomatów potrąca prowizję za wypłatę z bankomatów. Pobrana opłata przeznaczona jest na utrzymanie tych urządzeń, dostawy gotówki, a także regularny serwis.
Wysokość prowizji zależy od kilku czynników takich jak rodzaj karty, lokalizacja czy polityka banku. Najczęściej będzie ona pobierana jako procent od wartości transakcji lub stała opłata za każdą transakcję. W niektórych przypadkach niższe opłaty naliczane są za przekroczenie określonego progu kwotowego.
W niektórych krajach znaczenie ma także godzina lub dzień, w którym wypłacamy pieniądze. Oczywiście, należy też pamiętać, że najwięcej zapłacimy, korzystając z bankomatów zagranicznych.
Przeczytaj również:Jakie błędy popełniamy starając się o kredyt?
Czemu wypłata gotówki za granicą jest droższa?
Osoby wypłacające gotówkę za granicą muszą liczyć się ze znacznie wyższymi opłatami. Wpływają na to następujące koszty:
- przewalutowanie - przy wypłatach w obcej walucie banki mają własne kursy wymiany, często znacznie mniej korzystne od tych rynkowych. Sam proces przewalutowania też może wiązać się z dodatkową opłatą,
- różne rodzaje prowizji - prowizje za wypłaty zagraniczne mogą być stałe, procentowe lub łączone. Ich wysokość zależy od rodzaju karty i banku,
- opłata surcharge - niektóre sieci bankomatów za granicą pobierają także opłatę surcharge na pokrycie kosztów utrzymania urządzenia. Aby nie stracić czasem nawet kilkudziesięciu złotych, warto zatem śledzić komunikaty wyświetlane na ekranie.
Znacznie tańszym rozwiązaniem będą zatem konta walutowe. Dobrą alternatywą mogą być także banki międzynarodowe, które oferują swoje usługi w niskich cenach dla klientów na całym świecie.
Wypłata z bankomatu - jaką prowizję trzeba zapłacić?
Większość banków oferuje darmowe wypłaty gotówki, ale tylko ze swoich bankomatów. W przypadku „obcych” sieci klienci muszą liczyć się z opłatami w wysokości od kilku do kilkunastu złotych.
Sprawdź, ile wynoszą prowizje za wypłaty z obcych bankomatów w Polsce i za granicą:
