4 sierpnia 1634 roku król Władysław IV Waza wydał dla bydgoskich władz miejskich przywilej, na mocy którego zyskały one monopol na prowadzenie wyszynku w mieście, a dochody uzyskiwane ze sprzedaży wina i innych trunków, nazwanych likworami, prowadzonej w specjalnie urządzonej izbie w ratuszu (zapewne w podziemiach) miały być przeznaczane na odbudowę ratusza i bram miejskich.
4 sierpnia 1938 roku rozpoczął działalność zakład Młyny Kentzera zajmujący się przetwórstwem i przemiałem zboża zlokalizowany przy ul. Jagiellońskiej 96, gdzie dziś mieści się hotel „Słoneczny Młyn”. Młyn w tym miejscu działał już od 1862 roku. Od 1948 roku mieściło się tam Państwowe Przedsiębiorstwo Zbożowo-Młynarskie, zlikwidowane pod koniec XX wieku.
4 sierpnia 1955 roku w ramach piłkarskiego turnieju międzynarodowego z okazji Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów w Warszawie na nieistniejącym stadionie Leśnym w Bydgoszczy odbył się mecz Albania - Egipt (1:2). Trybuny były wypełnione do ostatniego miejsca.
Bydgoszcz dawniej i dziś [WIDEO]
4 sierpnia 1962 roku na lodowisku Torbyd miał miejsce występ popularnego zespołu bigbeatowego „Czerwono-Czarni”. Muzykom towarzyszyło kilkoro piosenkarzy, laureatów ogólnopolskiego konkursu młodych talentów – m.in. Helena Majdaniec i Karin Stanek.
4 sierpnia 1976 roku miało miejsce otwarcie największego „samu” obuwniczego w Bydgoszczy w lokalu przy ul. Gdańskiej naprzeciwko pl. Wolności. Pierwszego dnia w sprzedaży znalazło się 1800 par butów.
4 sierpnia 1991 roku w samo południe 50 taksówkarzy, członków „Solidarności”, wjechało samochodami na Stary Rynek i udało się na rozmowy do prezydenta miasta, Erwina Warczaka. Taksówkarze protestowali przeciwko otwarciu rynku pracy za kierownicą dla półetatowców.