W poniedziałek media obiegła informacja, że czworo prokuratorów z Warszawy i jeden z Krakowa, zostało delegowanych do odległych o kilkaset kilometrów jednostek. Decyzję o delegowaniu prokuratorów na pół roku podjął Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski.
Większość delegowanych prokuratorów należy do niezależnego od władzy Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia, które krytykuje zmiany w zakresie funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości wprowadzane przez Zbigniewa Ziobrę.
- Zastępca Prokuratora Generalnego oddelegował do pracy w innych miastach pięciu warszawskich prokuratorów. Oddelegował ich nagle, pod przymusem, bez prawa do odwołania. Na przeorganizowanie swojego życia dostali 48 godzin. Co ich łączy? Krytycyzm wobec Zbigniewa Ziobry – stwierdziła podczas konferencji w Senacie wicemarszałek izby wyższej Gabriela Morawska-Stancecka.
Jak dodała senator Lewicy, obecnie trwa „walka Zbigniewa Ziobry z nieprzychylnymi władzy prokuratorami i sędziami”. - Co więcej, ona dopiero nabiera rozpędu – mówiła.
Morawska-Stancecka: Prawo to nie narzędzie to zbijania kapitału politycznego
Gabriela Morawska-Stancecka stwierdziła, że Zbigniew Ziobro powinien wiedzieć, iż zgodnie z art. 173 Konstytucji, sądy i trybunały są władzą niezależną od innych władz. - Prokuratorzy i sędziowie to nie krzesła w gabinecie ministra Ziobry, które można sobie dowolnie przesuwać. A prawo to nie narzędzie to zbijania kapitału politycznego i walki o schedę po prezesie Jarosławie Kaczyńskim – mówiła.
Dodała, że jako prawnik, adwokat i wicemarszałek Senatu będzie „przyglądać się decyzjom podejmowanym przez resort sprawiedliwości”. - I zapewniam, że gdy nadejdzie moment sądu nad Zbigniewem Ziobrą, w tym kraju wciąż będą oskarżać i orzekać osoby z mocnym i niezłamanym kręgosłupem – mówiła.
Apel o solidarność
- Apeluję do państwa o solidarność z represjonowanymi i prześladowanymi przez ministra sprawiedliwości sędziami i prokuratorami, a do ministra Ziobry apeluję o zaprzestanie niszczenia naszego państwa – mówiła Morawska-Stancecka. - My prawnicy staliśmy, stoimy i będziemy stali na straży praworządności. Niezależność i niezawisłość to fundament naszej pracy – dodała.
Sędziowie solidaryzują się z prokuratorami
Zarząd Oddziału Terenowego w Warszawie Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” wyraził „kategoryczny sprzeciw wobec decyzji o delegowaniu w trybie nagłym poza dotychczasowe miejsce pracy prokuratorów ze Stowarzyszenia „Lex Super Omnia”.
„Przeniesienie decyzją Prokuratora Krajowego Prokuratorów, między innymi: Katarzyny Kwiatkowskiej, Katarzyny Szeskiej, Ewy Wrzosek i Jarosława Onyszczuka należących do LSO, do prokuratur oddalonych od ich dotychczasowego miejsca pracy i zamieszkania o dystans kilkuset kilometrów, z obowiązkiem stawienia się w nowym miejscu pracy w terminie 48 godzin, nosi wszelkie cechy przemyślanych szykan i nadużycia prawa” – stwierdzili sędziowie.
Jak dodali „represje w sposób celowy zostały skierowane wobec prokuratorów aktywnie i odważnie walczących o niezależną i apolityczna prokuraturę, stojącą na straży interesu publicznego”.
„Wyrażamy szacunek i solidarność z poddanymi represjom prokuratorami” – oświadczyli.
